28.05.18, 12:00
W kwietniu br. pierwsze miejsce w rankingu zajął TVN, a drugie i trzecie miejsce przypadło kolejno – TVN24 i RMF FM – wynika z najnowszego raportu IMM „Najbardziej opiniotwórcze media”. Największą uwagę dziennikarzy przykuł protest rodziców osób niepełnosprawnych.
Na czwartym i piątym miejscu znalazły się „Rzeczpospolita” oraz Wirtualna Polska. W mediach często powtarzały się tematy dotyczące przygotowań do wyborów samorządowych oraz echa katastrofy smoleńskiej.
Prasa. Czołówkę najczęściej cytowanych tytułów prasowych otwiera dziennik „Rzeczpospolita”, wyprzedzając „Fakt” oraz „Super Express”. „Rzeczpospolita” zawdzięcza pierwszą pozycję informacjom na temat najnowszego sondażu poparcia partii politycznych.
Tygodniki. Najczęściej cytowanym tygodnikiem kwietnia okazała się „Gazeta Polska”. Na drugim miejscu znalazł się „Wprost”, a trzecie miejsce przypadło tygodnikowi „Sieci Prawdy”. Na tak wysokiej pozycji „Gazeta Polska” pojawiła się dzięki rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim na temat raportu w sprawie katastrofy smoleńskiej.
Miesięczniki. „Perspektywy” znalazły się w kwietniu na pierwszym miejscu wśród miesięczników dzięki rankingowi szkół. Drugie i trzecie miejsce przypadło kolejno miesięcznikom „Forbes” oraz „Twój Styl”.
Telewizja. Wśród stacji telewizyjnych najwięcej cytowań uzyskał TVN. TVN24 znalazł się na drugim miejscu, a na trzecim miejscu uplasował się Polsat News. TVN zawdzięcza pierwszą pozycję wypowiedzi Donalda Tuska na temat swojego powrotu do Polski.
Radio. RMF FM jest w tym miesiącu liderem cytowalności wśród stacji radiowych, wyprzedzając Radio ZET oraz PR1. Swoją pozycję zawdzięcza informacjom na temat protestu rodziców osób niepełnosprawnych.
Portale internetowe. Najczęściej cytowanym portalem internetowym w kwietniu została Wirtualna Polska. Kolejne pozycje zajmują Onet.pl oraz wPolityce.pl.
Media ekonomiczne. „Dziennik Gazeta Prawna” uplasował się w kwietniu na pierwszym miejscu wśród najczęściej cytowanych mediów ekonomicznych w Polsce. Wyprzedził m.in. „Puls Biznesu” oraz „Forbes”.
Media regionalne. Wśród mediów regionalnych na pierwszym miejscu znalazło się Radio Plus dzięki rozmowie z kardynałem Kazimierzem Nyczem. Na drugim miejscu uplasowało się Radio Kraków, a za nim Radio Gdańsk.
Badanie przeprowadzono na podstawie 26 118 przekazów z mediów (materiałów prasowych, programów radiowych, telewizyjnych i materiałów z portali internetowych) z okresu od 1 do 30 kwietnia 2018 r. Dziennikarze odnosili się do wiadomości z łamów innych mediów 27 662 razy (21 488 razy w portalach internetowych, 3 306 w prasie, 2 184w telewizji i 684 w radio).