02.06.08, 22:24

Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce: Zmiany na podium

W kwietniowym rankingu "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce", opracowanym przez Instytut Monitorowania Mediów zwyciężył Dziennik. W rankingu silnie reprezentowane są tygodniki opinii oraz stacje radiowe i telewizyjne, natomiast zabrakło tabloidów.

W kwietniowym rankingu "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce", opracowanym przez Instytut Monitorowania Mediów zwyciężył Dziennik. W rankingu silnie reprezentowane są tygodniki opinii oraz stacje radiowe i telewizyjne, natomiast zabrakło tabloidów.

W kwietniu na pierwsze miejsce zestawienia awansował Dziennik, który był cytowany 1012 razy. Druga pozycja należy do Rzeczpospolitej, której publikacje inne media cytowały 888 razy. Po dwóch miesiącach bycia na szczycie Gazeta Wyborcza spadła na trzecią lokatę (837 powołań). Dziennik przywoływano najczęściej w kontekście polityki polskiej, kontrowersji wokół WSI oraz ekonomii, rynku i finansów. Artykuł „Macierewicz odkrył układ” Anny Marszałek i Tomasza Butkiewicza, który ukazał się na łamach Dziennika, był cytowany 91 razy. Drugie miejsce Rzeczpospolita zawdzięcza często cytowanym rankingom i sondażom oraz publikacjom o tematyce ekonomicznej.

Na czwarte miejsce zestawienia powrócił tygodnik Wprost (417). Oprócz niego w pierwszej piętnastce są obecne także Newsweek (8. miejsce, 194 powołania) i Polityka (14 miejsce, 134). Kolejny miesiąc z rzędu dobre wyniki notują stacje telewizyjne z grupy ITI, co pokazuje, że mają ugruntowaną pozycję na rynku opiniotwórczych mediów. TVN24 zajmuje piąte miejsce (404). Stacja ta najczęściej była powoływana w kontekście polityki polskiej, korupcji w polskiej piłce oraz sprawy Krzysztofa Olewnika. TVN jest na siódmym miejscu, z wynikiem 199.

W kwietniowym rankingu są obecne trzy stacje radiowe. Liderem pozostaje RMF FM (6. miejsce, 320). Oprócz niej w zestawieniu znalazły się Radio ZET (9 miejsce, 190) i TOK FM (15 miejsce, 113). Dziesiąte miejsce zajmuje dziennik Polska z wynikiem 1871  powołań. Jedyny w zestawieniu portal Onet.pl zajmuje 12. lokatę, cytowany przez inne media 148 razy. Tymczasem dzienniki biznesowo-ekonomiczne są reprezentowane przez Gazetę Prawną, cytowaną 169 razy (11.miejsce) oraz Puls Biznesu (145, 13. miejsce). W zestawieniu po raz pierwszy nie znalazł się żaden tabloid.

W kwietniu wśród tematów powołań dominowały: śledztwo w sprawie brutalnego porwania i morderstwa syna płockiego biznesmena Krzysztofa Olewnika, odkrycie korupcji i malwersacji finansowych w polskim futbolu, kolejne polityczne ustalenia w sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, nowe kontrowersje wokół raportu z likwidacji WSI, ustalenia śledczych badających sprawę niedawnego wypadku wojskowego samolotu CASA w Mirosławcu, szczegóły próby zatrzymania byłej posłanki SLD Barbary Blidy zakończonej jej samobójstwem, reakcja sportowców i polityków na wydarzenia w Tybecie oraz śledztwo w sprawie molestowania seksualnego w magistracie w Olsztynie.

Najwięcej cytatów z prasy regionalnej i lokalnej pochodziło – podobnie jak w zeszłych miesiącach - z woj. mazowieckiego (Życie Warszawy, 35), małopolskiego (Dziennik Polski, 17), śląskiego (Polska Dziennik Zachodni, 16) oraz pomorskiego (Polska Dziennik Bałtycki, 14).

Od 1 do 30 kwietnia na potrzeby raportu Instytut Monitorowania Mediów przeanalizował 6452 przekazy mediowe. Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 7247 razy (prasowych, radiowych i telewizyjnych). Analiza obejmuje tylko te przekazy, które nie są przeglądami prasy.

Komentarze

Powiązane

28.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 28 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 28 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
27.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 27 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 27 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
26.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 26 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 26 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
25.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 25 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 25 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
24.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 24 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 24 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
23.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 23 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
22.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 22 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
21.09.23, 17:45
| prasa » informacje | internet » informacje
Wczytaj się. Nie daj sobą manipulować. Kampania promująca treści i subskrypcję Wyborcza.pl
21 września br. ruszyła kampania zachęcająca do korzystania z rzetelnych źródeł informacji i czytania treści przygotowywanych przez dziennikarki i dziennikarzy “Wyborczej”.
21.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 21 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 21 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
20.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 20 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 01.11.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.