09.11.24, 09:31

Wyrzucone-Ocalone. Dziedzictwo kulturowe na śmietniku. Czy uratujemy cenne przedmioty zanim nadjedzie śmieciarka?

Uratowane dobra kultury, fot.: materiały prasowe

Fundacja Uwaga, Śmieciarka Jedzie pod koniec lipca br. wygrała dotację od Narodowego Instytutu Dziedzictwa Narodowego w programie Wspólnie dla dziedzictwa 2024. Dzięki niej zrealizowany został projekt "Wyrzucone-Ocalone. Dziedzictwo kulturowe na śmietniku", który trwał od początku września do końca października.

Fundacja Uwaga, Śmieciarka Jedzie powstała niecałe dwa lata temu, lecz inicjatywa istnieje od ponad 11 lat. Użytkownicy ponad 300 grup lokalnych Fundacji na Facebooku rocznie ratują ok. 35 tys. ton śmieci. W lipcu br. ilość użytkowników wszystkich grup przekroczyła 1 milion. Nierzadko trafiają się prawdziwe perełki designu i kultury, które ktoś bezmyślnie porzucił pod wiatą śmietnika.

Głównym celem realizacji zadania było ratowanie przed zniszczeniem cennych historycznie rzeczy, które trafiają na śmietniki. Przeprowadzone zostały działania zapobiegające na trzech poziomach: kiedy rzeczy są jeszcze u pierwotnych właścicieli (aby ich nie wyrzucili); kiedy rzeczy są już wyrzucone na śmietnik (aby zostały uratowane przez grupy UŚJ); kiedy rzeczy są już odebrane przez firmy zajmujące się utylizacją.

Stworzone zostało sześć webinarów z ekspertami opowiadającymi o różnych aspektach związanych z cennym dziedzictwem kulturowym znajdowanym na śmietniku oraz sześć wywiadów z osobami, które takie rzeczy znajdują i kolekcjonują. Na nowym koncie na instagramie "Uwaga, Perła! Nie niszcz!" powstała baza 200 pereł PRL. Przeprowadzona została również kwerenda grup poszukiwaniu przedmiotów ważnych kulturowo z potencjalnym wykorzystaniem ich na wystawę śmieciarkową.

Znaleziono, m.in.: tablice nagrobne z Łodzi, które zostaną przywrócone na swoje miejsce na cmentarzu; barwną mapę kolonialnej Afryki z 1941 r.; walizkę z czasów Powstania Warszawskiego; artykuły przemysłowe z czasów PRL-u; spuściznę Teresy Żukowskiej, reżyserki teatralnej, której wersje reżyserskie sztuk, korespondencje, stare bilety, programy teatralne czy rzuty scenograficzne zostały ocalone przed zniszczeniem; a także stare nuty pochodzące najprawdopodobniej z orkiestr z ziem odzyskanych

Powstał także spis miejsc, do których można oddać domowe i śmieciarkowe dobra kultury. Została wysłana informacja do firm zajmujących się wywozem nieczystości, aby zwracały uwagę na cenne dobra kultury.

Komentarze

Powiązane

24.11.24, 08:00
| kultura » informacje
Muzeum Getta Warszawskiego z planem renowacji do końca 2026 roku
Muzeum Getta Warszawskiego prowadzi renowację i rozbudowę zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów, które zostaną przekształcone w przestrzeń wystawienniczą i edukacyjną. Projekt, realizowany w latach 2023–2026, obejmuje stworzenie stałej wystawy o tragedii Żydów uwięzionych w warszawskim getcie.
22.11.24, 21:45
| radio » informacje | kultura » muzyka
Koncert zespołu Ptaszkowie Śpiewali na antenie Polskiego Radia Dzieciom
23 listopada br. o godz. 12.00 w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana odbędzie się koncert zespołu „Ptaszkowie Śpiewali”, który swoje inspiracje czerpie z polskiej muzyki tradycyjnej oraz elektronicznej z lat 80. i 90. Na koncert zaprasza Polskie Radio Dzieciom.
20.11.24, 23:05
| kultura » film
Koterski na dużym ekranie. Wyjątkowy przegląd w kinie Muranów
20 listopada 2024 roku w kinie Muranów rozpocznie się trzydniowy przegląd „Koterski. Życie w kadrze”, poświęcony twórczości Marka Koterskiego, reżysera znanego z filmów łączących humor, emocje i refleksję nad codziennością. Organizatorami wydarzenia są Rada i Zarząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy oraz kino Muranów.
20.11.24, 18:30
| radio » informacje | kultura » film
Kino dla Ciebie: Kobiece Wieczory w Atlanticu. RDC i Kino Atlantic uruchamiają cykl filmowy
Polskie Radio RDC i Kino Atlantic nawiązują współpracę, tworząc cykl „KINO DLA CIEBIE. Kobiece Wieczory w Atlanticu”. Pierwsze wydarzenie odbędzie się w czwartek, 21 listopada br. o godz. 19:00.
20.11.24, 07:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » książki
Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne archiwum X. Sprzedano prawa filmowe do zbioru reportaży Izy Michalewicz
Wydawnictwo ZNAK poinformowało o sprzedaży kolejnej opcji filmowej. Tym razem sprzedano prawa filmowe do zbioru reportaży „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne archiwum X” Izy Michalewicz.
19.11.24, 15:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Pierwszy milion filmu Listy do M. Pożegnania i powroty. I to tylko w 10 dni od premiery biją rekordy
Najnowsza odsłona popularnej serii „Listy do M. Pożegnania i powroty" bije rekordy popularności. W ciągu zaledwie 10 dni od premiery, film przekroczył barierę 1 miliona widzów.
16.11.24, 20:00
| reklama & PR » informacje | kultura » teatr
Bank Millennium sponsorem spektaklu ONO-1 w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu
Pod koniec października br. odbyła się w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu premiera spektaklu młodych twórców „ONO-1”, eksplorującego temat sztucznej inteligencji i jej wpływu na przyszłość. Bank Millennium był partnerem wydarzenia.
15.11.24, 16:43
| radio » informacje | kultura » muzyka
Z klasyką przez Polskę. Arkadiusz Krupa i Michał Nagy wystąpią na antenie Dwójki
Program 2 Polskiego Radia i Narodowy Instytut Muzyki i Tańca organizują kolejny koncert w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”. 16 listopada br. o godz. 17:00 w Studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana wystąpią Arkadiusz Krupa i Michał Nagy. Transmisja na antenie Dwójki oraz w formie streamingu wideo na Facebooku i kanale YouTube stacji.
13.11.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Fryderyki po długiej przerwie wracają do TVP
Fryderyki - nagrody polskiej branży muzycznej po kilku latach przerwy wracają do Telewizji Polskiej.
12.11.24, 08:30
| radio » informacje | internet » informacje | kultura » informacje
Wszystko już było. Audioteka stworzyła audioserial o sztuce współczesnej
Audioteka wspiera Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w związku z otwarciem nowej siedziby muzeum. Efektem współpracy jest podcast „Wszystko już było” – pierwszy polski audioserial o sztuce współczesnej.