23.10.24, 01:00
Codziennik medialny: 23 października (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 października? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
DANE DNIA
Reality show „Rolnik szuka żony” był najliczniej oglądaną propozycją TVP w weekend. W niedzielę, 20 października br. program obejrzało prawie 2 mln widzów przy udziale na poziomie 16,4 proc.
W sobotni wieczór widzowie zasiadający przed telewizorami najchętniej wybierali muzyczny show Dwójki – „The Voice of Poland”. Widownia programu wyniosła ponad 1,4 mln, co przełożyło się na 12,5 proc. proc. udziału w paśmie.
Wysoko w zestawieniu TOP15 programów weekendu znalazł się także kolejny odcinek serialu „Gra z cieniem”. Produkcja TVP cieszy się niezmiennym zainteresowaniem – w niedzielę w Jedynce zgromadziła 1,4 mln widzów z udziałem 11,1 proc. Średnia widownia serialu wynosi 1,4 mln (udział 10,9 proc.). Inną serialową propozycję Telewizji Polskiej – „Profilerka” obejrzało w TVP1 ponad 1 mln widzów przy udziale na poziomie 8,3 proc.
Niedzielne wydanie „19:30” było najliczniej oglądanym wydaniem serwisu w weekend. W TVP1, TVP Info i TVP Polonia program obejrzało 1,7 mln widzów (udział 13,7 proc.). Z kolei „Teleexpress” najwyższą widownię zanotował w piątek i wyniosła ona prawie 1,4 mln przy udziale na poziomie 18,1 proc.
Dane: Nielsen Media
CO SŁYCHAĆ (NIE TYLKO) NA WORONICZA?
W publicznym radiu Off Radio Kraków trwa właśnie wywiad prowadzony przez "redaktora" AI z Wisławą Szymborską wygenerowaną przez AI. Komentują bieżące wydarzenia (Nobel dla Tokarczuk). Oczywiście, bez żadnych oznaczeń, że to AI i nie słowa Szymborskiejpic.twitter.com/cQxOrzzOVN
— gromota (@gromotapl) October 22, 2024
Z "eksperymentu z AI" w OFF Radio Kraków, czy raczej z tego jakie wywołał oburzenie zwalnianiem ludzi oraz czymś na kształt doliny niesamowitości w efekcie wygenerowanego wywiadu z Szymborską płynie wiele ważnych wniosków.
— Sylwia Czubkowska (@sylvcz) October 22, 2024
1. Odbiorcy są znacznie bardziej świadomi niż nadawcy.
Zapytałem Chat GPT czy zastąpienie dziennikarzy i prezenterow w publicznym radiu przez osoby wygenerowane przez AI, jak to zrobiło Radio Kraków, to dobry pomysł z punktu widzenia słuchaczy. pic.twitter.com/fDvbFdjjkH
— Szymon Jadczak (@SzJadczak) October 22, 2024
To małe (offowe) radio nie jest jedyne. Wielu prezesów dużych rozgłośni radiowych marzy o zastąpieniu dziennikarzy przez AI. I testuje... Nawet tworzenie i czytanie wiadomości. https://t.co/a9kbXeIePo
— Mariusz Piekarski (@Piekarski_M) October 22, 2024
A ja nie będę taki skory do oburzenia.
— Andrzej Andrysiak (@A_Andrysiak) October 22, 2024
Słucham dzisiaj tego @OFFRadioKrakow z ciekawości. Nie wiem, jak wyglądało wcześniej, ale dziś to kolejna rozgłośnia wypełniona sianem. Takich są setki. Jakieś nic nie wnoszące gadki i muzyka. @Radio_TOK_FM z tego nie będzie.
Takie… https://t.co/EjhewcTh3w
Wywiad nieistniejącego dziennikarza z nieżyjącą Wisławą Szymborską o żyjącej Oldze Tokarczuk to coś, czego co prawda nie spodziewałem się w mediach publicznych, ale bardzo doceniam.
— Patryk Słowik (@PatrykSlowik) October 22, 2024
Czy mogę prosić o wywiad z Janem III Sobieskim o tym, dlaczego warto płacić abonament RTV?
Na dobry początek dnia: tak kończy się ukrywanie informacji przed dziennikarzami. Polecam pod rozwagę wszystkim ministerstwom, urzędom i instytucjom, które nie chcą odpowiadać na pytania i ukrywają informacje przez Polakami.
— Szymon Jadczak (@SzJadczak) October 22, 2024
Ze szczególną dedykacją dla Adama Bodnara i jego… pic.twitter.com/ZusMdfeQOU
Od redakcji: prezentowane Tweety nie mogą być kojarzone ze stanowiskiem redakcji. Mają one informować, a czasem prowokować, lub prezentować różne poglądy.
KALENDARIUM
1945 – Polskie Radio Katowice rozpoczęło emisję programu z radiostacji gliwickiej,
1958 – na łamach gazety „Le Journal de Spirou”, w odcinku komiksu autorstwa belgijskiego rysownika Peyo, po raz pierwszy pojawiły się Smerfy,
1960 – odbyła się premiera westernu „Siedmiu wspaniałych” w reżyserii Johna Sturgesa,
1967 – odbył się debiut Marka Grechuty na festiwalu w Krakowie,
1968 – urodził się Marcin Meller, historyk, dziennikarz, prezenter telewizyjny,
1976 – urodził się Ryan Reynolds, kanadyjski aktor, producent telewizyjny i filmowy,
1981 – odbyła się premiera filmu „Wielka majówka” w reżyserii Krzysztofa Regulskiego,
1983 – odbyła się premiera pierwszego odcinka serialu telewizyjnego „Blisko, coraz bliżej” w reżyserii Zbigniewa Chmielewskiego,
1989 - ukazało się pierwsze wydanie hiszpańskiego dziennika „El Mundo”,
2014 – w wyniku wybuchu gazu w kamienicy w Katowicach zginęły trzy osoby (dziennikarze Dariusz Kmiecik i Brygida Frosztęga-Kmiecik oraz ich 2-letni syn), a pięć zostało rannych, z których jedna zmarła później w szpitalu.
KONFERENCJE I SPOTKANIA BRANŻOWE
25.10.2024 semWAW#3
Chcesz zapowiedzieć ważna imprezę medialną lub start ważnego formatu? Kontakt: redakcja@portalmedialny.pl.
ZAPOWIEDZI MEDIALNE
Chcesz zapowiedzieć ważna imprezę medialną lub start ważnego formatu? Kontakt: redakcja@portalmedialny.pl.
ZAPOWIEDZI CZYTELNICZE
26.09 - Ilustrownik - Grażyna Bastek (Wydawnictwo PWN)
Chcesz zapowiedzieć publikację książki? Kontakt: redakcja@portalmedialny.pl.
WARTO POSŁUCHAĆ!
Radio 357
9.00-12.00 Kieruj się na południe
Komentarze