Kabooperatorzy: senatorowie zignorowali głos operatorów w sprawie podwójnych tantiem dla wykonawców

Fot.: Pixabay.com, licencja otwarta

Senat, ignorując apele i argumenty operatorów telewizji kablowej i satelitarnej, przyjął z poprawkami ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zdaniem kablooperatorów, niezgodne z prawem zapisy wprowadzają podwójne naliczanie opłat za reemitowanie treści.

Jak podkreślają operatorzy, już teraz przekazują oni opłaty na wynagrodzenia twórców do Organizacji Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi, a nowa ustawa nakłada na nich obowiązek płacenia za to samo dwa razy. Jak zwracają uwagę, docelowo może wpłynąć to na wysokość rachunków za tv płaconych przez Polaków. Zmianom stanowczo sprzeciwiali się przedstawiciele branży telekomunikacyjnej.

Nasza branża współtworzy i finansuje cały telewizyjny ekosystem, dzięki któremu artyści, producenci i dystrybutorzy mogą tworzyć dla polskich widzów i słuchaczy” – mówi Bogdan Łaga, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej. „Branży, zwłaszcza małych operatorów którzy stanowią większość na rynku, nie stać na zapłatę kolejnej, tym razem zupełnie nieuzasadnionej, daniny. Dlatego ten koszt będą musieli ponieść abonenci, a operatorzy będą informować o tym fakcie na fakturach, podając jaka konkretna kwota przypada z tytułu poprawki i powołaniem aktu prawnego, który to wprowadził” – dodał dodaje Łaga.

Jak podkreślają operatorzy, poprawka została wprowadzona w niejasnych okolicznościach. Zauważył to też senator Adam Szejnfeld, który podczas posiedzenia Senatu 24 lipca br. wskazał, na poważne wady prawne wynikające z wprowadzenia poprawki z pominięciem pierwszego czytania i konsultacji społecznych, co jest niezgodne z konstytucją i zasadami stanowienia prawa. Taka forma procedowania nie zawiera także oceny skutków regulacji i nie rozwiązuje problemu redystrybucji opłat wśród autorów - zawiera jedynie zapis o przekazaniu opłaty za reemisję do OZZ, bez nakazu redystrybucji.

Przedstawiciele branży są zbulwersowani sposobem wprowadzenia nowego podatku, obciążającego jedną grupę zawodową kosztem innej, mimo że wszystkie należności są przez operatorów regulowane w ramach tantiem od reemisji. ”Już teraz ponad 50 proc. rocznego przychodu z telewizji jest przeznaczane na tantiemy, licencje i inne opłaty na rzecz środowisk twórczych. Tymczasem pod szyldem implementacji dyrektyw europejskich wprowadzono przepis, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistymi potrzebami rynku ani z ochroną interesów twórców i wykonawców, a nakłada na nas podwójną opłatę. Już dziś, jako polscy przedsiębiorcy, płacimy więcej niż wielkie globalne firmy OTT, bo opłata od reemisji na SFP wynosi 2,2 proc. przychodu, podczas gdy dla globalnych OTT przewiduje się 1,5 proc. Z nowymi przepisami nasze obciążenia miałyby jeszcze wzrosnąć. To absurdalne!” – stwierdza Bogdan Łaga.

Branża: płacimy od 20 lat opłaty na konta OZZ

Wprowadzone zmiany, forsowane przez lobbystów działających na rzecz OZZ, nakładają kolejne opłaty za te same prawa, nie przeszły procesu oceny skutków regulacji, w tym ich wpływu na ceny usług dostępu do telewizji. „Od przeszło 20 lat płacimy opłaty na konta OZZ, które reprezentują twórców. Jeśli te pieniądze nie trafiają do artystów i wykonawców, należy pilnie skontrolować olbrzymie majątki OZZ” – podkreśla Patrycja Gołos, prezes Fundacji PIKSEL. „Obecny system poboru i dystrybucji tantiem nie wspiera artystów, lecz korporacje OZZ, które przedkładają swój interes ponad dobro reprezentowanych artystów i wykonawców. Dlatego cały system wymaga pilnej reformy” – dodaje Gołos.

Będzie dyskusja podczas Forum Prawa Autorskiego

Przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego deklarują, że wszelkie istotne kwestie, które nie zostały podjęte podczas obecnej nowelizacji ustawy, będą omawiane na Forum Prawa Autorskiego, które zaplanowano na wrzesień br. Operatorzy oczekują, że Forum przyczyni się do naprawy złych przepisów i ochrony interesów wszystkich zaangażowanych stron, podkreślając jednocześnie, że tematem trzeba zająć się już teraz. „W trosce o naszych abonentów, nie odpuścimy, dopóki ta podwójna opłata nie zniknie z polskiego systemu prawnego. Uważamy te zapisy za głęboko niesprawiedliwe i wprowadzone z naruszeniem prawa. Zaskarżymy ten punkt ustawy do wszelkich możliwych instytucji polskich i zagranicznych, powołując się na oczywiste sprzeczności tak z prawem krajowym, jak i unijnym i będziemy toczyć spory w sądach” – mówi Bogdan Łaga.

Komentarze

Powiązane

09.10.24, 20:15
| telewizja / VOD » ludzie
Agnieszka Niburska w BBC Studio
W ostatnim miesiącu w BBC Studio pracę jako Senior Communications Officer CEE rozpoczęła Agnieszka Niburska.
08.10.24, 10:25
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Polska zaplanowała transmisje ogłoszenia tegorocznych laureatów Nagrody Nobla
Telewizja Polska zaplanowała transmisje ogłoszenia tegorocznych laureatów Nagrody Nobla. Wszystkie relacje i wejścia na żywo ze Sztokholmu i Oslo prezentowane będą w TVP Nauka. Widzowie TVP Kultura będą mogli obejrzeć ceremonię ogłoszenia laureata w dziedzinie literatury, a widzowie TVP Historia – Pokojowej Nagrody Nobla. 
08.10.24, 06:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Pierwszy milion Awantury o kasę w Polsacie
Ponad milion widzów obejrzało powracający po 20 latach na antenę Polsatu teleturniej „Awantura o kasę”. Polsat był również liderem minionego weekendu i całego tygodnia.
07.10.24, 13:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Konkurs dla studentek i studentów szkół filmowych Ziemia obiecana. W puli nagród znajduje się ponad 3 mln zł
Telewizja Polska rozpoczyna konkurs „Ziemia obiecana” dla studentek i studentów publicznych uczelni filmowych i artystycznych. Celem inicjatywy jest wspieranie rozwoju młodych filmowczyń i filmowców oraz promocja ich twórczości. Każdy z projektów zakwalifikowanych do finału konkursu otrzyma od Telewizji Polskiej 250 tys. złotych na realizację. 
07.10.24, 09:30
| telewizja / VOD » informacje
Ligue 1 McDonald’s przez pięć kolejnych lat w Eleven Sports
Telewizja ELEVEN SPORTS nabyła prawa do transmitowania w Polsce meczów francuskiej Ligue 1 McDonald’s w najbliższych latach.
07.10.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Nosel szuka inspiracji. Nowy codzienny format w Active Family
30 września br. w Telewizji Active Family zadebiutował program „Nosel szuka inspiracji”, którego gospodarzem jest Kamil Nosel.
04.10.24, 19:45
| telewizja / VOD » seriale | kultura » książki
Grzechy sąsiadów. Premiera książki w serialowej okładce
Na rynku księgarskim pojawiła się książka „Grzechy sąsiadów”, na podstawie której powstał serial nakręcony przez Polsat.
04.10.24, 16:30
| telewizja / VOD » informacje
Wielkie oglądanie. Polsat Box Go rusza ze swoją największą kampanią
Ruszyła największa jak dotąd kampania reklamowa serwisu streamingowego Polsat Box Go. Spoty TV, wielkoformatowy outdoor, reklamy w kinach, online i social media – to elementy kampanii, której celem jest budowanie świadomości i atrakcyjności platformy.
04.10.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Nowości w jesiennej ofercie Music Box
Od 23 września br. telewizja Music Box emituje nową, zróżnicowaną ramówkę. W zespole stacji pojawili się nowi prezenterzy.
03.10.24, 18:15
| telewizja / VOD » informacje | prasa » informacje | internet » informacje
Nowa ramówka telewizyjna serwisu Echo Dnia Świętokrzyskie
30 września br. redakcja „Echo Dnia Świętokrzyskie” (Polska Press Grupa) wprowadziła nową, stałą ramówkę telewizyjną na portalu echodnia.eu. W ofercie pojawiły się nowości programowe.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Kierownik/Kierowniczka Działu Promocji

Teatr KTO | Kraków

Przejdź do oferty

dyrektor Zamojskiego Domu Kultury w Zamościu

Miasto Zamość | inne

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.11.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.11.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 09.11.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

25.10.2024 r., Campus Google, Warszawa.semWaw#3