20.06.24, 10:30

Gazeta Uchodźców po raz trzeci. Gazeta Wyborcza ochodzi Światowy Dzień Uchodźców

Okładka "Gazety Uchodźców", fot.: materiały prasowe

W czwartek, 20 czerwca br. po raz trzeci ukazała się „Gazeta Uchodźców”. W ten sposób dziennik chce obchodzić przypadający tego dnia Światowy Dzień Uchodźców. Specjalne wydanie gazety zostanie przygotowane przez dziennikarzy i ich partnerów: osoby z doświadczeniem uchodźczym oraz imigrantów żyjących w naszym kraju.

„Gazeta Uchodźców" to bezprecedensowy dziennikarski projekt, w tym roku wyróżniony nagrodą w konkursie INMA Global Media Awards. Tego jednego dnia w roku na łamach „Wyborczej" ukazują się wyłącznie teksty poświęcone sprawom uchodźczym. Osoby uchodźcze, wraz z dziennikarzami i dziennikarkami "Wyborczej", są także współautorami ogromnej większości tekstów.

Ideą "Gazety Uchodźców" jest danie głosu tym, którzy są niesłyszalni. Te materiały pozwalają nam spojrzeć na Polskę oczami osób, które w naszym kraju znalazły swój nowy dom, a także dowiedzieć się, co dzieje się w najbardziej zapalnych dziś miejscach świata” - mówi Jędrzej Słodkowski, redaktor prowadzący „Gazety Uchodźców".

W tegorocznej edycji „Gazety Uchodźców" znalazły się artykuły i filmy przygotowane wspólnie przez dziennikarzy i dziennikarki „Wyborczej" oraz osoby z doświadczeniem uchodźczym pochodzące, m.in. z Ukrainy, Palestyny, Somalii, Afganistanu, Tadżykistanu, Białorusi, Zimbabwe i Syrii.

Polska stała się państwem imigracyjnym. Bez względu na to, co zrobią politycy, osób uchodźczych i migrantów będzie u nas przybywać. To będzie dla polskiego społeczeństwa spore wyzwanie. Dlatego „Gazeta Uchodźców" ukazuje się po raz trzeci. Chcemy w ten sposób stawić czoła stereotypom i coraz ostrzej szerzonej nienawiści wobec nowych mieszkańców Polski” – mówi Bartosz Wieliński, wicenaczelny “Gazety Wyborczej”.

Czwartkowe wydanie „Wyborczej" zachowało tradycyjny układ kolumn, z podziałem na działy: Polska, Świat, Ekonomia, Kultura, Sport itd. Wszystkie materiały zostaną zebrane w specjalnie przygotowanej sekcji na Wyborcza.pl/gazetauchodzcow, gdzie oprócz tekstów można znaleźć też reportaże wideo oraz podcast.

Komentarze

Powiązane

22.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 22 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba  wiedzieć.
21.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 21 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 21 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba  wiedzieć.
20.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 20 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba  wiedzieć.
19.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 19 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 19 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba  wiedzieć.
18.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 18 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 18 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba  wiedzieć.
17.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 17 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 17 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba  wiedzieć.
16.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 16 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 16 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba  wiedzieć.
15.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 15 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 15 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba  wiedzieć.
14.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 14 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 14 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
13.07.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 13 lipca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 13 lipca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Marketingu i PR

Centrum Kultury Podgórza | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista / Specjalistka ds. promocji i organizacji wydarzeń

Wawerskie Centrum Kultury | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. Digital i Social Media

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.