20.06.24, 07:30

Lato w Dwójce. Transmisje z koncertów i muzyka świata

Letnia ramówka Dwójki, fot.: materiały prasowe

Dwójka w okresie letnim zaplanowała transmisje i relacje z najważniejszych festiwali, audycje wyjazdowe poświęcone ciekawym miejscom na mapie naszego kraju, a także autorskie programy muzyczne, literackie i publicystyczne.

W wakacyjnych tygodniach dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia będą podróżować po Polsce w ramach cyklu „Dwójka na miejscu: Małe ojczyzny z wielką historią”. W każdą sobotę w godz. 15:00-17:00 emitowana będzie audycja prezentująca lokalne tradycje artystyczne, niezwykłe miejsca i postaci, życie kulturalne regionu. Dziennikarze odwiedzą, m. in. Reszel, Leszno, Grabarkę i Świdnicę.

Pasmo „Zielona Dwójka” emitowane będzie w soboty o godz. 12.30. Audycja z elementami reportażu, a w niej rozmowy z ekologami, naukowcami, dziennikarzami, artystami i aktywistami o naturze, środowisku, relacjach międzygatunkowych, zmianach klimatu i wpływie człowieka na ekosystem. Gospodarzami programu będą Aleksandra Łapkiewicz i Katarzyna Nowak.

Pół godziny wcześniej – w soboty o godz. 12:00 – nadawana będzie audycja „Awanturnicy, obieżyświaty, odkrywcy”. Jej bohaterami będą m.in.: osławiony kapitan statku Bounty, wiktoriańskie damy pływające po Pacyfiku, czy polski świadek koronacji jedynego Króla Wysp Fidżi. Michał Nowak i Damian Leszczyński (profesor filozofii, wydawca dawnych książek podróżniczych) - będą spoglądać na nasze czasy przez pryzmat ich losów i opowieści.

W niedziele emitowane będzie z kolei „Pasmo górskie”(godz.14:00-14:45), w którym pasjonaci i zdobywcy szczytów będą opowiadać czym przyciągają góry i czego uczą. W audycji również o dokonaniach, marzeniach i sztuce rezygnacji.

Latem muzyczne życie koncertowe przenosi się z filharmonii i teatrów operowych na letnie festiwale. Jak zawsze będzie można je śledzić w Dwójce. To czas w Royal Albert Hall na Promsach, ale także w Bayreuth. W pasmach muzycznych Programu 2 nie zabraknie relacji z krajowych festiwali - począwszy od stałych punktów programu, czyli wizyty w Dusznikach i na „Chopin i jego Europa”, po miejsca rzadziej odwiedzane i zupełnie nowe. Koncerty będą prezentowane od poniedziałku do piątku o godz. 19.30, a w soboty i niedziele o godz. 19.00.

Nie tylko w plenerze

W wakacje na antenie Dwójki obecna będzie również muzyka kameralna. W każdą sobotę emitowana będzie „Sala kameralna” (godz. 17:00-18:00). Raz w miesiącu gośćmi cyklu będą artyści zaproszeni przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”. Po koncertach w różnych zakątkach Polski, kameraliści wystąpią na żywo w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana.

Co dwa tygodnie w niedziele Dwójka zaprosi na „Ten cały musical” (godz.13:00-14:00). W audycji o klasyce i nowościach musicalowych będzie opowiadać Marcin Zawada.
Dwójka latem emitować będzie pasmo „Słuchaj świata” w soboty (godz. 23:00-01:00). Autorska audycja Kuby Borysiaka będzie prezentować wszystkie gatunki i style z delikatną dominacją muzyki Afryki Zachodniej, latynoskiej cumbii i melodii krajów nordyckich. „Za słońcem” Magdaleny Tejchmy to z kolei audycja, która będzie emitowana w niedziele od godz. 15.00. Autorka zaprezentuje nowości ze świata muzyki, archiwalne perełki i klasyki world music.

W letniej ramówce Dwójki nie zabraknąć zabraknie także propozycji literackich: „Dlaczego Herbert” (raz w miesiącu, w poniedziałki w godz. 21:30-22:00 przypomnienie dorobku poetyckiego, eseistycznego i dramaturgicznego autora), „Miłosz jak świat” (raz w miesiącu, w poniedziałki w godz. 21:30-22:00 o twórczości poetyckiej, eseistycznej i przekładowej) oraz „Słuchowisko na lato” w soboty (godz.18:00-19:00) i w niedziele (godz.18:30-19:00).

Komentarze

Powiązane

22.07.24, 13:58
| radio » ludzie
Małgorzata Kościelniak przechodzi z Meloradia do Złotych Przebojów
Do zespołu Radia Złote Przeboje dołączy Małgorzata Kościelniak, która do tej pory była związana z Meloradiem.
22.07.24, 09:13
| radio » informacje
Katarzyna Kwiatkowska głosem Polskiego Radia RDC
22 lipca br. pojawiła się nowa oprawa ramówki Polskiego Radia RDC w której pojawił się głos Katarzyny Kwiatkowskiej.
18.07.24, 22:34
| radio » informacje
Polskie Radio Kierowców na żywo z Master Truck Show 2024
Polskie Radio Kierowców od 19 do 21 lipca br. będzie emitować program ze studia plenerowego z Polskiej Nowej Wsi pod Opolem. Po raz 20. odbywać się tam będzie impreza skierowana do kierowców i miłośników ciężarówek - Master Truck Show 2024. Polskie Radio Kierowców jest patronem medialnym wydarzenia.
18.07.24, 14:00
| radio » informacje
XXV Festiwal Bachowski Świdnica na antenie Dwójki
18 lipca br. rozpoczyna się XXV Festiwal Bachowski Świdnica. Program 2 Polskiego Radia, który jest patronem imprezy, przeprowadzi transmisje koncertów.
17.07.24, 13:40
| radio » informacje
Pierwsza Noc Promsów w Dwójce. Transmisje aż do połowy września
Program 2 Polskiego Radia zaplanował na piątek, 19 lipca br., transmisję pierwszego wieczoru Promsów z Royal Albert Hall. Dwójka przez całe lato będzie transmitować najciekawsze koncerty z największego na świecie letniego festiwalu muzyki poważnej, który co roku organizowany jest w Londynie.
15.07.24, 06:30
| radio » informacje
Sprawozdanie finansowe Radia Nowy Świat za 2023: rosną koszty wynagrodzeń i energii
12 czerwca br. odbyło się Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Radia Nowy Świat, którego głównym tematem było zatwierdzenie sprawozdania finansowego i sprawozdania Zarządu za rok 2023 oraz udzielenia członkom Zarządu Spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków w roku obrotowym kończącym się w dniu 31 grudnia 2023 r.
12.07.24, 10:30
| radio » informacje
Koncert Agi Zaryan w ramach cyklu Jazz.PL w Dwójce
12 lipca br. w ramach cyklu „Jazz.PL” na antenie Dwójki będzie transmitowany koncert Agi Zaryan. Transmisja została zaplanowana od godz. 18.00 na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na: Facebooku, stronie internetowej stacji i kanale YouTube Dwójki.
11.07.24, 13:30
| radio » informacje
Premiera podcastu „Przedwojnie” w TOK FM. Format prowadzi Maciej Miłosz
TOK FM przygotował premierę podcastu „Przedwojnie” w czwartek 11 lipca br. Program prowadzi Maciej Miłosz.
11.07.24, 07:30
| radio » informacje
Polskie Radio Dzieciom z nowymi audycjami na wakacje
Polskie Radio Dzieciom zaprasza na nowe audycje w okresie wakacyjnym. W godzinach porannych przewidziano treści dla najmłodszych. Wieczorem pojawią się odcinki z audycji "Strefa Rodzica".
10.07.24, 10:00
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Lato z Radiem i Telewizją Polską. Ponad 60 artystów wystąpi na koncertach kultowej audycji
Wspólna akcja Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Lato z Radiem i Telewizją Polską” rozpocznie się 13 lipca br. Inaugurujący trasę koncert odbędzie się w Zakopanem.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. Digital i Social Media

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Marketingu i PR

Centrum Kultury Podgórza | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista / Specjalistka ds. promocji i organizacji wydarzeń

Wawerskie Centrum Kultury | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.