29.05.24, 13:49

Polski Światłowód Otwarty wdrożył model Bitstream Access na sieci HFC

Logo Polskiego Światłowodu Otwartego, fot.: materiały prasowe

Polski Światłowód Otwarty, hurtowy operator w Polsce, zakończył wdrażanie modelu Bitstream Access (BSA) na swojej sieci HFC. Tym samym operatorzy detaliczni współpracujący z PŚO będą mogli łączyć się z siecią HFC w taki sam sposób oraz za pomocą tych samych urządzeń, jak z siecią FTTH.

Zastosowanie modelu BSA ma ujednolicić sposób, w jaki operatorzy zyskują dostęp do obu sieci - HFC i FTTH. Tym samym integracja techniczna z PŚO jest znacznie łatwiejsza, a w konsekwencji szybsza i tańsza. Jak przekonuje PŚO, jego przewagą nad dotychczas stosowanym dostępem „white label” jest również możliwość wykorzystywania przez operatorów detalicznych własnej adresacji IP do świadczenia usług na sieci PŚO. Dzięki temu mogą oferować swoim klientom telewizję IPTV oraz VoIP bez ograniczeń kontentowych, występujących w poprzednim modelu.

Prace nad wdrożeniem modelu BSA na sieci HFC rozpoczęliśmy prawie rok temu. Największym wyzwaniem było opracowanie sposobu sprawnej obsługi łączy konsumenckich w specyficznym dla sieci HFC standardzie. Oznaczało to nie tylko przygotowanie rozwiązania sieciowego, ale również odpowiednich narzędzi IT, które automatyzują dostarczanie i utrzymanie tego rodzaju usług. Przeprowadzone przez nas testy pokazały, że rozwiązanie działa bez zarzutu i jest wysokiej jakości. Wkrótce zaczną z niego korzystać współpracujący z nami operatorzy” – mówi Krzysztof Sidor, Chief Technical Officer, Polski Światłowód Otwarty.

Chcemy, aby nasi partnerzy nie odczuwali różnicy pomiędzy korzystaniem z technologii HFC i FTTH. Uruchomienie BSA upraszcza dostęp i świadczenie usług na sieci PŚO. Dzięki temu operator korzysta z jednego API i tych samych punktów styku dla obydwu technologii. Składanie i obsługa zamówień również wyglądają identycznie, a więc operator nie musi się nawet zastanawiać, czy aktywuje usługę na sieci FTTH czy HFC” – mówi Michał Banasiuk, Chief Commercial Officer, Polski Światłowód Otwarty. „Jednocześnie intensywnie modernizujemy naszą infrastrukturę HFC do standardu FTTH. Obecnie niewielu abonentów faktycznie potrzebuje dostępu do internetu o szybkości do 5 Gb/s, ale jesteśmy świadomi, że w przyszłości to się zmieni. Będziemy na tę przyszłość gotowi” – dodaje Banasiuk.

Obecnie zdecydowana większość łączy w sieci HFC Polskiego Światłowodu Otwartego pozwala abonentom osiągnąć prędkość do 1Gb/s. Na sieci FTTH dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii XGS-PON PŚO oferuje dostęp o szybkości do 5 Gb/s. Operator nieustannie modernizuje swoją sieć HFC do standardu FTTH oraz rozbudowuje sieć FTTH. Sieć PŚO obejmuje ponad 3,8 mln gospodarstw domowych, z czego 3,4 mln znajduje się w zasięgu sieci HFC, a ponad 400 tys. w zasięgu sieci FTTH.

Polski Światłowód Otwarty

PŚO to największy wyłącznie hurtowy operator oferujący wszystkim operatorom detalicznym otwarty, dostęp do sieci szerokopasmowej w Polsce na niedyskryminujących warunkach. W momencie startu objął zasięgiem 3,7 mln gospodarstw domowych. Do 2028 r. planuje powiększyć go o 2 mln nowych gospodarstw domowych, by docelowo objąć nim ponad 6 mln. Udziałowcami Polskiego Światłowodu Otwartego są Plug Finco Sàrl, spółka w całości należąca do InfraVia V Invest Sàrl, podmiotu zarządzanego przez InfraVia Capital Partners, specjalizującego się w inwestycjach infrastrukturalnych i technologicznych oraz P4 sp. z o.o., wchodząca w skład Grupy iliad, jednej z największych grup telekomunikacyjnych w Europie.

Komentarze

Powiązane

17.06.24, 23:38
| telewizja / VOD » informacje
Polsat dementuje: Dorota Gawryluk nie będzie kandydatką w wyborach prezydenckich
Telewizja Polsat wydała oświadczenie dotyczące pogłosek o starcie jej dziennikarzy w wyborach prezydenckich.
14.06.24, 21:30
| telewizja / VOD » seriale
Drużyna A oraz Xena: Wojownicza księżniczka w AXN Black
W czerwcu br. AXN Black pokaże popularne amerykańskie seriale lat 90.: „Drużyna A” i „Xena: Wojownicza księżniczka”.
14.06.24, 11:33
| telewizja / VOD » informacje
Cafe Euro Cast online oraz w Polsat Sport 1
Z okazji piłkarskich Mistrzostw Europy redakcja sportowa Polsatu przygotowała nowy format telewizyjno-internetowy. „Cafe Euro Cast” będzie emitowany od 14 czerwca o godz. 9:00 w każdy dzień meczowy i pomeczowy przez cały czas trwania turnieju w Niemczech.
14.06.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Play i Antenna Entertainment poszerzają współpracę. AXN Spin debiutuje w ofercie Play
Play (marka działająna na polskim rynku telekomunikacyjnym) i Antenna Entertainment (właściciel portfolio AXN) odnowili oraz poszerzyli wieloletnią współpracę.
13.06.24, 15:00
| telewizja / VOD » informacje
Jak nas widzą. Program Doroty Wysockiej-Schnepf w TVP Polonia
16 czerwca br. na antenie TVP Polonia zadebiutuje program „Jak nas widzą”, której autorką będzie Dorota Wysocka-Schnepf. Gośćmi formatu będą korespondenci zagranicznych mediów akredytowani w Polsce, eksperci spraw międzynarodowych oraz dziennikarze polonijni.
13.06.24, 13:34
| telewizja / VOD » informacje
Paulina Chylewska, Patryk Ganiek i Dariusz Szpakowski poprowadzą teleturniej piłkarski Mecz w TVP1
Telewizja Polska z okazji Mistrzostw Europy w piłce nożnej przygotowała show piłkarski „Mecz – teleturniej piłkarski”, którego gospodarzami będą Paulina Chylewska, Patryk Ganiek oraz Dariusz Szpakowski.
13.06.24, 10:46
| telewizja / VOD » informacje
Studio w kontakcie. Nowość w TVP Polonia
12 czerwca br. o godz. 22:15 w TVP Polonia zadebiutował program publicystyczny „Studio w kontakcie”, w którym każdy telewidz będzie mógł zabrać głos - niezależnie, czy mieszka w Polsce, czy poza granicami kraju.
13.06.24, 09:09
| telewizja / VOD » informacje
KRRiT przedłużyła w końcu koncesję kanału TVN Style
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przychyliła się do wniosku spółki TVN i przedłużyła o kolejny okres czasu koncesję dla kanału TVN Style.
13.06.24, 06:30
| telewizja / VOD » seriale
Asterix i Obelix w nowym serialu platformy Netflix. Serwis ujawnił kadr z animacji
W 2025 r. na platformie Netflix zadebiutuje pierwszy serial animowany poświęcony przygodom znanych na całym świecie Galów, czyli Astérixa i Obelixa.
12.06.24, 12:01
| telewizja / VOD » informacje
Mecze EURO 2024 w TVP1 i TVP2 z dźwiękiem w technologii Dolby AC-4 5.1
14 czerwca br. rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w Niemczech. Telewizja Polska pokaże w TVP1 i TVP2 mecze w Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T2 z dźwiękiem w technologii Dolby AC-4 5.1 z możliwością personalizacji odbioru dźwięku przez telewidza z pilota telewizora.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.