16.05.24, 16:00

35. urodziny miesięcznika Pani

Jubileuszowa okładka magazynu "Pani", fot.: materiały prasowe

Magazyn „PANI” to jeden z najstarszych magazynów kobiecych w Polsce. Powstał w 1989 r. , kiedy wydawca pisma „Kobieta i Życie” postanowił stworzyć nowy kwartalnik poradniczo-relaksowy. 17 maja br. na rynku ukaże się urodzinowe wydanie pisma.

Jak podkreśla wydawca, obecnie „PANI”, kierowana przez Monikę Stukonis, to jeden z topowych luksusowych magazynów kobiecych w Polsce, adresowany do inteligentnych, dojrzałych, świadomych siebie i swoich potrzeb kobiet, ceniony zwłaszcza przez czytelniczki (i czytelników) z wyrobioną wrażliwością estetyczną, którym bliski jest świat kultury. Magazyn „PANI” prezentuje spotkania z wartościowymi osobami, które są prawdziwą życiową lekcją, przedstawia historie wyjątkowych związków, a także porusza najbardziej aktualne problemy dotykające kobiet. Aktualnie „Pani” jest wydawane przez Wydawnictwo Bauer.

Pomysł na PANIĄ zrodził się wiosną 1989 roku. Kiedy trwały rozmowy Okrągłego Stołu, dziennikarki „Kobiety i Życia”, jednej z nielicznych wówczas kobiecych gazet poradniczych postanowiły stworzyć elegancki magazyn dla kobiet. Inspiracją były luksusowe magazyny, które ukazywały się wtedy na zachodzie. W październiku 1989 roku (za rządów Tadeusza Mazowieckiego) ukazał się pierwszy numer PANI, nazywany przez ówczesny zespół redakcyjny kwartalnikiem „poradniczo-relaksowym”, który był dodatkiem do „Kobiety i Życia” – mówi Monika Stukonis, Pierwsza Zastępczyni Redaktora Naczelnego PANI.

Jako samodzielny tytuł „Pani” ukazała się w 1991 r. Magazyn pomagał odnaleźć się kobietom w nowych czasach i inspirował je do lepszego, twórczego życia. Początkowo PANI była drukowana na szarym, gazetowym papierze z kolażami wyciętych nożyczkami zdjęć.

„To w 1991 roku powstał najsłynniejszy cykl PANI – Partnerzy, którego pomysłodawczynią była dziennikarka Barbara Henkel. Bohaterem pierwszego cyklu Partnerzy był Edward Kłosiński, który opowiadał na łamach PANI o swojej żonie Krystynie Jandzie. W cyklu Partnerzy gościliśmy Jolantę i Aleksandra Kwaśniewskich, Danutę i Lecha Wałęsów, Małgorzatę i Donalda Tusków, państwa Balcerowiczów, Pendereckich i setki innych wybitnych i znanych osób” – mówi Monika Stukonis.

Pismo o 33 lat organizuje konkurs Srebrne Jabłka, w którym rok rocznie czytelniczki i czytelnicy wybierają najpiękniejsze historie miłosne, a magazyn „PANI” wręcza statuetki w kształcie złączonych dwóch połówek jabłka. „W drugiej połowie lat 90 na okładki zaczęły trafiać polskie i zagraniczne aktorki a także modelki. Do dziś na naszych okładkach gościmy największe polskie i zagraniczne gwiazdy. Bohaterkami były też kobiety świata polityki Michelle Obama czy Kamala Harris. Cyklami na które czekają nasze czytelniczki są Spotkanie z Mistrzynią lub Mistrzem, Historia osobista i wywiad okładkowy. Co miesiąc prezentujemy trendy mody z całego świata, w dziale Urody rozmowy z znanymi lekarzami dermatologami, internistami czy lekarzami medycyny estetycznej i obalamy mity na temat urody i zdrowia. Naszymi felietonistami są: Krystyna Janda, prof. Katarzyna Kasia i aktor Grzegorz Małecki” – mówi Monika Stukonis.

Janda z wnuczką na okładce

Na okładce urodzinowego, czerwcowego wydania pojawią się po raz pierwszy razem – Krystyna Janda i jej wnuczka Jadwiga Jaworska. Aktorka od lat jest stałą felietonistką magazynu, wielokrotnie też udzielała „PANI” wywiadów. Ta rozmowa ma jednak szczególny charakter. Jest jednocześnie nostalgicznym wspomnieniem i śmiałym spojrzeniem w przyszłość. Co działo się w Polsce, a zwłaszcza w naszej kulturze, kiedy powstawała „PANI”? Na to pytanie odpowiada reportaż „PANI wolność”. Przełomowy rok 1989 wspominają, m.in. Kayah, Janusz Józefowicz, Jacek Cygan i Wiesław Komasa. W jubileuszowej edycji „Spotkania z Mistrzem” gości Maciej Maleńczuk. Miesięcznik przypomina też okładki ze swojego archiwum.

Jubileuszowy numer „PANI” ukaże się 17 czerwca.

Komentarze

Powiązane

10.06.24, 16:30
| prasa » informacje
Dwudzieste wydanie magazynu Omnibus Wakacyjny Polityki
Po raz 20.na rynku ukaże się „Omnibus Wakacyjny Polityki”, czyli letnie wydanie specjalne dla osób lubiących umysłowe rozrywki.
10.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 10 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 10 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
09.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 9 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 9 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
08.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 8 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 8 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
07.06.24, 07:30
| prasa » informacje
Światowy Kongres Mediów Informacyjnych WAN-IFRA w 2025 r. zawita do Krakowa
World Association of News Publishers, to największa organizacja mediowa na świecie. W czasie 75. Światowego Kongresu Mediów Informacyjnych w Kopenhadze WAN-IFRA ogłosiła, że kolejne wydarzenie odbędzie się w maju 2025 r. w Polsce – miastem-gospodarzem wydarzenia będzie Kraków, a jego partnerem – Grupa Agora. 
07.06.24, 06:00
| prasa » informacje
Historyczna decyzja Polska Press Grupa. Kurier Lubelski będzie ukazywać się tylko trzy razy w tygodniu
Od 1 lipca br. „Kurier Lubelski” (Polska Press Grupa) zmienia swój cykl wydawniczy. Gazeta będzie ukazywać się trzy razy w tygodniu – w poniedziałki, środy i piątki. Nowe wydania będą dostępne w sprzedaży przez cały tydzień. Redakcja stawiać będzie teraz przede wszystkim na rozwój serwisu kurierlubelski.pl.
07.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 7 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 7 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
06.06.24, 10:24
| prasa » informacje
Daniel Obajtek przegrywa w sądzie z Onetem. Były szef Orlenu pozwał portal w trybie wyborczym
Onet wygrał w trybie wyborczym z Danielem Obajtkiem – poinformował portal Onet.pl. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na europosła pozwał serwis za jeden z artykułów. Orzeczenie nie jest prawomocne.
06.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 6 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 6 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
05.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 5 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 5 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 13.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.