18.04.24, 06:30

Jedynka obchodzi 98. urodziny

98. urodziny Jedynki, fot.: materiały prasowe

W czwartek, 18 kwietnia br. Program 1 Polskiego Radia będzie świętował swoje 98. urodziny. Z tej okazji na antenie stacji pojawią się audycje specjalne związane z jubileuszem, a w nich wspomnienia, rozmowy z gośćmi i niespodzianki dla słuchaczy.

Halo, halo! Tutaj ptasie radio w brzozowym gaju, Nadajemy audycję z ptasiego kraju…” Z okazji urodzin dziennikarze Jedynki przygotowali dźwiękową niespodziankę dla słuchaczy i nagrali swoją wersję wiersza „Ptasie Radio” Juliana Tuwima - będzie można ją usłyszeć 18 kwietnia w „Sygnałach dnia”.

W „Czterech Porach Roku” Sława Bieńczycka porozmawia, m. in. o pomysłach na perfekcyjne urodziny. Jej gośćmi będą: Ewa Drzewicka - laureatka konkursów cukierniczych, Wojciech S. Wocław specjalista od savoir-vivre'u i etykiety w biznesie, Paulina Braun – organizatorka różnego rodzaju imprez.  

W „Muzycznej Jedynce” rozmowa Marcina Kusego z Amadeuszem Szklarzem – Habrowskim z Muzeum Literatury, który opowie m. in. o „Konkursie Literackim na nową piosenkę o Warszawie dla Ireny Santor“. W audycji pojawią się także wspomnienia najsłynniejszych audycji muzycznych, które pojawiały się na antenie radiowej Jedynki.

 „Ekspres Jedynki” zamierza świętować urodziny w drodze i zaprasza na relacje reporterów z różnych zakątków Polski. Wieczorem, Agnieszka Kunikowska zaprasza na radio od kuchni. Jak działają radiowe studia? Co wydaje wydawca? Co dzieje się w radiowej reżyserce? Jakie najdziwniejsze dźwięki skrywają radiowe archiwa? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań usłyszeć będzie można 18 kwietnia w „Jedynce Dzieciom”.

Z kolei w „Eurece” Artur Wolski opowie o głosach Jedynki. Jego gościem będzie redaktor Eliza Bojarska - popularyzatorka historii, nauczycielka wielu pokoleń dziennikarzy, mistrzyni w wymyślaniu trafnych tytułów audycji. Słuchacze dowiedzą się, dlaczego wybrała pracę w radiu i jak dbała o siłę przekazu.

Po godz. 21.00 emisja reportażu „Hejnalista”, w którym to Dorota Boniecka-Górny przedstawia postać jednego z nich. Hejnał z wieży mariackiej jest jednym ze stałych punktów anteny Programu Pierwszego – słuchacze Polskiego Radia usłyszeli go po raz pierwszy w 1927 r.

W urodziny Jedynki w „Kronice sportowej” pojawią się archiwalne nagrania i przedstawiona zostanie historia Redakcji Sportowej. Będzie pierwsza transmisja - 20 lutego 1927 r., pierwsza ekipa olimpijska - Berlin 1936 i pierwsza „Kronika Sportowa” - 30.11.1954.

Na zakończenie urodzinowego dnia w „Kulturalnej Jedynce” po godz. 22.00 Anna Stempniak – Juśkiewicz przypomni wielokrotnie nagradzane formy radiowe, czyli słuchowiska i reportaże artystyczne Polskiego Radia.

Komentarze

Powiązane

20.05.24, 01:00
| radio » multimedia
Codziennik medialny: 20 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 maja?
18.05.24, 19:00
| radio » informacje
Koncert z otwarcia sezonu Pokoju na lato. Mikromusic na żywo w Trójce
18 maja o godz. 21.30 Trójka przeprowadzi transmisję koncertu z otwarcia sezonu „Pokoju na lato”. Zespół Mikromusic wystąpi z gościnnym udziałem Julii Pietruchy i Miuosha. Patronami medialnymi wydarzenia są Program 3 Polskiego Radia oraz Czwórka.
18.05.24, 18:15
| radio » informacje
Noc Muzeów w Archiwum Polskiego Radia
Archiwum Polskiego Radia organizuje „Noc Muzeów”. Spotkanie z dziennikarzami PR, prezentacja nadzwyczajnych nagrań z Archiwum Polskiego Radia, emisja filmu „Był sobie fono-gram”, kolekcja unikatowych głosów uwiecznionych w wydrukach 3 D – to będzie czekać na odwiedzających 18 maja br. Pałac Staszica (Sala Okrągłego Stołu). Rozpoczęcie o godz. 19.00.
16.05.24, 09:52
| radio » informacje
Próbny lot wraca. Radio Nowy Świat szuka nowych dziennikarzy
Od 9 maja br. w środy o godz. 10:00 i w czwartki o 22:00 Radio Nowy Świat emitować będzie program „Próbny lot”, w której będą prezentować się debiutanci. Zainteresowani, którzy sprawdzą się w roli „lotników” dołączą do redakcji muzycznej Radia Nowy Świat.
15.05.24, 00:01
| radio » informacje
RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki nadaje już testowo
W poniedziałek, 13 maja br. wystartowało nowe radio lokalne – RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki. Rozgłośnia nadaje na częstotliwości 88,4 FM i słychać ją w mieście oraz okolicach.
14.05.24, 23:35
| radio » informacje
Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak? Debata w Czwórce
„Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak?”. Radiowa Czwórka organizuje debatę o kondycji psychicznej młodych i nieco starszych. Wezmą w niej udział nastolatki, studenci, psycholożki, psychiatrzy, pedagodzy i rodzice. Spotkanie poprowadzą Justyna Dżbik - Kluge i Jakub Jamrozek. Start w czwartek, 16 maja br. o godz. 20.00.
14.05.24, 07:30
| radio » badania rynku
RMF FM liderem. Najlepszy wynik Radia Zet od dziesięciu lat
Radio RMF FM umocniło pozycję najchętniej słuchanej stacji w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 lutego 2024 r. do 30 kwietnia 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
13.05.24, 11:44
| radio » informacje
Twoje fajne miasto. RMF wznawia akcję sprzed kilku lat w nowej formule
W sobotę, 18 maja br. ruszy akcja „Twoje fajne miasto w RMF FM”. Co tydzień ekipa rozgłośni odwiedzać będzie polskie miasta i miasteczka. Pierwszym miejscem na trasie stacji będzie Rawicz.
13.05.24, 10:32
| radio » informacje
Jedynka wprowadza do oferty nowe audycje historyczne
Program 1 Polskiego Radia rozpoczyna emisję audycji „Odrodzona-nieznana” Grzegorza Kalinowskiego (niedziele po godz. 12.00) oraz „Historia bliska” Marka Stremeckiego i Michała Wójcika (poniedziałki po 21.00).
10.05.24, 14:00
| radio » informacje
Oxford Drama w Trójce na żywo
W niedzielę, 12 maja br. o godz. 19.05 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbędzie się koncert wrocławskiego duetu Oxford Drama, który zagra m.in. utwory z najnowszej płyty „The World Is Louder”.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy