15.04.24, 07:30

Badanie Total Audio: dlaczego wybieramy treści audio? Informacje, muzyka i ulubieni prowadzący

Badanie Total Audio, fot.: materiały prasowe

Szybki dostęp do newsów, dostarczanie wiedzy, oferta muzyczna, kontakt z lubianymi osobowościami, możliwość dopasowania do nastroju czy towarzyszenie podczas różnych form aktywności – m.in. takie powody wskazali uczestnicy badania Total Audio, dla których Polacy sięgają po treści audio. Różnorodność oferty i możliwość indywidualnego dopasowania sprawia, że w dzisiejszych czasach treści audio są wszechobecne. Każdego dnia 79 proc. Polaków. „czegoś” słucha.

Z badania Total Audio wynika, iż motywacje słuchaczy do sięgania po treści audio są wypadkową ich bieżących potrzeb i stylu życia. Najpopularniejszym medium w kategorii audio jest radio, które zdaniem badanych odpowiada na różnorodne potrzeby odbiorców. Aż 73 proc. słuchaczy radia wskazuje, iż jest ono źródłem wiadomości z kraju i ze świata. Dla 62 proc. to medium towarzyszące podczas pracy lub codziennych obowiązków. 57 proc. włącza radio dla rozrywki, konkursów i loterii, a także dla ulubionych prowadzących. Aż 53 proc. użytkowników radia uważa, iż poszerza ono wiedzę i dostarcza informacji, których potrzebują. Z kolei 52 proc. deklaruje, że jeśli chce czegoś posłuchać to włącza właśnie radio.

Użytkownicy platform wideo wskazują, iż słuchają na nich swojej ulubionej muzyki (54 proc.), sięgają po nie, gdy chcą poprawić sobie nastrój (52 proc.) i mogą je dopasować do swojego nastroju (51 proc.). Platformy te zaspokajają także potrzebę posłuchania czegoś nowego (51 proc.). Dość podobnie postrzegane są serwisy streamingowe. Użytkowników cenią je za możliwość dopasowania do nastroju (67 proc.), odnalezienia ulubionej muzyki (65 proc.) i dostarczenia potrzebnej dawki energii (60 proc.). Serwisy streamingowe cieszą się większą popularnością wśród słuchaczy młodszych.

Sposób na wyciszenie i relaks

Największym atutem podcastów zdaniem badanych jest możliwość poszerzania wiedzy (39 proc.). Często odbiorcy sięgają do nich także, by posłuchać ulubionych prowadzących (32 proc.). Podcasty postrzegane są jako medium skierowane do osób z wyrobionym gustem (24 proc.). Po audiobooki sięga się z podobnych powodów, co po dobrą książkę. Słuchacze wybierają je, gdy chcą się wyciszyć i zrelaksować (38 proc.) oraz oderwać od codziennych obowiązków (38 proc.). Audiobooki zaspokajają także potrzebę posłuchania czegoś nowego (34 proc.) i towarzyszą w tle podczas pracy i codziennych obowiązków (31 proc.).

Jak wynika z analizy badania, treści audio wybierane są przez słuchaczy świadomie - w zależności od sytuacji i indywidualnych potrzeb. Ważną rolę w tych wyborach odgrywają preferencje muzyczne, zainteresowania i osobiste sympatie, a także możliwość dostosowania treści audio do bieżących potrzeb i oczekiwań. Audio towarzyszy badanym w pracy i podczas różnorodnych aktywności, ale pozwala również zrelaksować się i wyciszyć po zakończeniu codziennych obowiązków. Pozwala poszerzać wiedzę, być na bieżąco z wydarzeniami, ale pomaga również oderwać się od codzienności.

Czym jest Total Audio?

Total Audio to nowe badanie, mające na celu obserwowanie i analizowanie zmian, które zachodzą w obszarze treści audio dostępnych na polskim rynku. Projekt realizowany jest przez Adres:Media i Kantar na zlecenie Komitetu Badań Radiowych. Badanie przeprowadzono na przełomie września i października 2023 roku na ogólnopolskiej próbie 2 tys. osób w wieku 15-75 lat. Projekt zaplanowany jest jako badanie cykliczne, realizowane raz w roku.

Komentarze

Powiązane

20.05.24, 01:00
| radio » multimedia
Codziennik medialny: 20 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 maja?
18.05.24, 19:00
| radio » informacje
Koncert z otwarcia sezonu Pokoju na lato. Mikromusic na żywo w Trójce
18 maja o godz. 21.30 Trójka przeprowadzi transmisję koncertu z otwarcia sezonu „Pokoju na lato”. Zespół Mikromusic wystąpi z gościnnym udziałem Julii Pietruchy i Miuosha. Patronami medialnymi wydarzenia są Program 3 Polskiego Radia oraz Czwórka.
18.05.24, 18:15
| radio » informacje
Noc Muzeów w Archiwum Polskiego Radia
Archiwum Polskiego Radia organizuje „Noc Muzeów”. Spotkanie z dziennikarzami PR, prezentacja nadzwyczajnych nagrań z Archiwum Polskiego Radia, emisja filmu „Był sobie fono-gram”, kolekcja unikatowych głosów uwiecznionych w wydrukach 3 D – to będzie czekać na odwiedzających 18 maja br. Pałac Staszica (Sala Okrągłego Stołu). Rozpoczęcie o godz. 19.00.
16.05.24, 09:52
| radio » informacje
Próbny lot wraca. Radio Nowy Świat szuka nowych dziennikarzy
Od 9 maja br. w środy o godz. 10:00 i w czwartki o 22:00 Radio Nowy Świat emitować będzie program „Próbny lot”, w której będą prezentować się debiutanci. Zainteresowani, którzy sprawdzą się w roli „lotników” dołączą do redakcji muzycznej Radia Nowy Świat.
15.05.24, 00:01
| radio » informacje
RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki nadaje już testowo
W poniedziałek, 13 maja br. wystartowało nowe radio lokalne – RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki. Rozgłośnia nadaje na częstotliwości 88,4 FM i słychać ją w mieście oraz okolicach.
14.05.24, 23:35
| radio » informacje
Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak? Debata w Czwórce
„Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak?”. Radiowa Czwórka organizuje debatę o kondycji psychicznej młodych i nieco starszych. Wezmą w niej udział nastolatki, studenci, psycholożki, psychiatrzy, pedagodzy i rodzice. Spotkanie poprowadzą Justyna Dżbik - Kluge i Jakub Jamrozek. Start w czwartek, 16 maja br. o godz. 20.00.
14.05.24, 07:30
| radio » badania rynku
RMF FM liderem. Najlepszy wynik Radia Zet od dziesięciu lat
Radio RMF FM umocniło pozycję najchętniej słuchanej stacji w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 lutego 2024 r. do 30 kwietnia 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
13.05.24, 11:44
| radio » informacje
Twoje fajne miasto. RMF wznawia akcję sprzed kilku lat w nowej formule
W sobotę, 18 maja br. ruszy akcja „Twoje fajne miasto w RMF FM”. Co tydzień ekipa rozgłośni odwiedzać będzie polskie miasta i miasteczka. Pierwszym miejscem na trasie stacji będzie Rawicz.
13.05.24, 10:32
| radio » informacje
Jedynka wprowadza do oferty nowe audycje historyczne
Program 1 Polskiego Radia rozpoczyna emisję audycji „Odrodzona-nieznana” Grzegorza Kalinowskiego (niedziele po godz. 12.00) oraz „Historia bliska” Marka Stremeckiego i Michała Wójcika (poniedziałki po 21.00).
10.05.24, 14:00
| radio » informacje
Oxford Drama w Trójce na żywo
W niedzielę, 12 maja br. o godz. 19.05 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbędzie się koncert wrocławskiego duetu Oxford Drama, który zagra m.in. utwory z najnowszej płyty „The World Is Louder”.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy