12.04.24, 19:30

Arçelik wprowadza na rynek Beko Europe. Finalizacja dużej transakcji na rynku AGD

Logo Beco Europe, fot.: materiały prasowe

Turecki koncern Arçelik sfinalizował transakcję przejęcia pomiędzy spółką Beko B.V., będącą w całości własnością Arçelik, a spółką Whirlpool Corporation, należącą do Whirlpool EMEA Holdings LLC, tym samym tworząc nowy podmiot na rynku – Beko Europe.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat wyznaczyliśmy sobie jasne cele rozwoju naszego biznesu i przekształcenia branży. Nasz wzrost napędzały przemyślane przejęcia i przełomowe działania we współpracy z wiodącymi firmami, takimi jak Singer w Bangladeszu i Hitachi w Azji. Utworzenie Beko Europe i przejęcie aktywów Whirlpool na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej stanowi moment zwrotny w podróży Arçelik i nasz kolejny – dziesiąty już – rok ciągłego wzrostu. Jako jeden z globalnych liderów, z silną pozycją na dojrzałych i szybko rozwijających się rynkach, dziś wzmacniamy naszą zdolność do bycia siłą napędową postępu i zmian” – mówi Hakan Bulgurlu, CEO Arçelik.

Zamknięcie transakcji oznacza ostateczne porozumienie Arçelik w kwestii przejęcia pełnej własności nad operacjami Whirlpool na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. W oparciu o wielkość produkcji w 2023 r., połączenie udziałów europejskich działalności Whirlpool (urządzenia gospodarstwa domowego) oraz Arçelik (małe i duże urządzenia gospodarstwa domowego, elektronika użytkowa, klimatyzacja) sprawia, że Beko Europe staje się wiodącym dostawcą AGD w Europie. Firma zatrudnia ponad 20 tys. pracowników, a jej roczne zdolności produkcyjne wynoszą ok. 24 mln urządzeń wytwarzanych w 11 zakładach produkcyjnych. W nowej spółce 75 proc. udziałów należy do Beko B.V, a 25 proc. do Whirlpool Corporation.

Globalnie Arçelik będzie od teraz działać na 57 rynkach. Łączne przychody firmy sięgną zaś ok. 11 mld euro (w oparciu o łączne szacowane przychody Arçelik i Whirlpool EMEA od 2023 r.). Moce produkcyjne firmy w ciągu roku również znacznie wzrosną – łączna liczba zakładów produkcyjnych osiągnie 45.

Turecka spółka rozpoczęła działania prowadzące do przejęcia amerykańskiego producenta AGD już w 2022 r. Po zawarciu porozumienia oba podmioty oczekiwały na decyzję Komisji Europejskiej, która w październiku ubiegłego roku zatwierdziła zakup.

Arçelik na 57 rynkach

Arçelik zatrudnia 55 tys. pracowników na całym świecie, prowadząc globalną działalność za pośrednictwem spółek zależnych w 57 krajach i 45 zakładów produkcyjnych w 13 krajach. Arçelik posiada 22 marki lub korzysta z nich na ograniczonej licencji (Arçelik, Beko, Whirlpool, Grundig, Hotpoint, Arctic, Ariston, Leisure, Indesit, Blomberg, Defy, Dawlance, Hitachi, Voltas Beko, Singer, ElektraBregenz, Flavel, Bauknecht, Privileg, Altus, Ignis, Polar). 31 centrów badawczo-rozwojowych i projektowych Arçelik na całym świecie jest domem dla ponad 2300 naukowców i posiada ponad 3,5 tys. zarejestrowanych międzynarodowych zgłoszeń patentowych.

Beko Europe także w Radomsku, Wrocławiu i Łodzi

Beko Europe to firma z branży AGD. 75 proc. udziałów nowo utworzonej spółki Beko Europe należy do Beko B.V, a 25 proc. do Whirlpool Corporation. Zatrudniając ponad 20 tys. pracowników, Beko Europe posiada 11 zakładów produkcyjnych w całej Europie, które znajdują się w Cassinetta, Melano, Comunanza i Siena we Włoszech, Wrocławiu, Radomsku i Łodzi w Polsce, Popradzie na Słowacji, Yate w Wielkiej Brytanii oraz Ulmi i Gaesti w Rumunii.

Komentarze

Powiązane

03.05.24, 10:20
| biznes i technologie » informacje
Pierwsza kolejowa makieta Lego na dworcu w Legnicy
Kończą się obchody jubileuszu 15-lecia dolnośląskiego przewoźnika - Kolei Dolnośląskich. 29 kwietnia br. w holu dworca w Legnicy odsłonięto pierwszą w Polsce makietę kolejową wykonaną w całości z klocków Lego. To wspólna inicjatywa KD i PKP S.A.
27.04.24, 11:00
| biznes i technologie » informacje
Dostęp do szybkiego internetu w Polsce: Orange Polska podpisuje umowy na inwestycje
W ramach naborów KPO i FERC, zapewniających dostęp do bardzo szybkiego internetu, Orange Polska podpisał łącznie umowy na realizację inwestycji w 28 obszarach. Dzięki temu ok. 155 tys. gospodarstw domowych i ponad 22 tys. przedsiębiorstw może zostać objętych zasięgiem sieci szerokopasmowej. Wkrótce ruszą pierwsze prace.
26.04.24, 13:45
| biznes i technologie » informacje
Marcin Klammer dyrektorem zarządzającym Polską Radę Centrów Handlowych
Polska Rada Centrów Handlowych, 8 kwietnia br. powołała Marcina Klammera na stanowisko dyrektora zarządzającego. Będzie on współodpowiedzialny za tworzenie i realizację strategii oraz dalszy rozwój Polskiej Rady Centrów Handlowych. 
25.04.24, 20:45
| biznes i technologie » informacje
SPAR w Grodzisku Mazowieckim w niestandardowym wystroju. Sklep współpracuje z KS Bogoria
Właściciel SPAR w Grodzisku Mazowieckim nawiązał współpracę z lokalnym klubem tenisa stołowego KS Bogoria, który jest wielokrotnym mistrzem Polski w tenisie stołowym, a także zwycięzcą wielu turniejów w Polsce i Europie. 
17.04.24, 13:00
| biznes i technologie » informacje
Tunel Południowej Obwodnicy Warszawy z zasięgiem komórkowym dzięki Play
W najdłuższym tunelu drogowym w Polsce, który dziennie pokonuje kilkadziesiąt tysięcy samochodów, została zainstalowana infrastruktura telekomunikacyjna przez Play. To udogodnienie ma zapewnić niezakłócone rozmowy telefoniczne oraz szybki dostęp do internetu.
12.04.24, 19:30
| biznes i technologie » informacje
Arçelik wprowadza na rynek Beko Europe. Finalizacja dużej transakcji na rynku AGD
Turecki koncern Arçelik sfinalizował transakcję przejęcia pomiędzy spółką Beko B.V., będącą w całości własnością Arçelik, a spółką Whirlpool Corporation, należącą do Whirlpool EMEA Holdings LLC, tym samym tworząc nowy podmiot na rynku – Beko Europe.
10.04.24, 10:20
| biznes i technologie » informacje
Małgorzata Pietraszewska prezeską 10Clouds
Maciej Cielecki, współzałożyciel oraz wieloletni CEO firmy przekazał funkcje zarządcze 10Clouds, aby rozwijać w AI Labs projekty skupione na sztucznej inteligencji. Stanowisko Prezesa Zarządu w 10Clouds SA 1 kwietnia br. objęła Małgorzata Pietraszewska.
28.03.24, 13:00
| biznes i technologie » informacje
Maspex wyda na inwestycje ok. 650 mln zł. Będzie także inwestycja w Wadowicach
Grupa Maspex, właściciel m.in. takich marek jak Tymbark, Kubuś, Lubella, Łowicz, Krakus, Żubrówka czy Soplica, wyda na inwestycje produkcyjne w 2024 r. ok. 650 mln zł. Po wielu latach spółka wraca z dużą inwestycją do Wadowic.
15.03.24, 21:00
| biznes i technologie » informacje
InPost: 7 tys. punktów odbiorów i nadań w Hiszpanii oraz 2 tys. w Portugalii
Grupa InPost posiada już 7 tys. punktów nadania i odbioru (w tym urządzeń Paczkomat) w Hiszpanii oraz 2 tys. w Portugalii.
15.03.24, 20:00
| biznes i technologie » informacje
Browar Pilsweizer wprowadza na rynek piwa w krachlach. To drugi taki browar w Polsce
Browar Pilsweizer wprowadza na rynek linię „piw góralskich” w krachlach (grube brązowe butelki, z kabłąkowym zamknięciem i białym korkiem). W luksusowych opakowaniach browar będzie na razie sprzedawał trzy swoje piwa.
Subskrybuj RSS działu biznes i technologie: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy