13.03.24, 12:34

Reportaż Agnieszki Szwajgier i Adama Bogoryja–Zakrzewskiego wyemitowany po czterech latach w Trójce

Logo Trójki, fot.: materiały prasowe

12 marca br. w „Wieczorze w Trójce” odbyła się premiera „półkownika”, reportażu zatrzymanego w 2020 r. przez ówczesne szefostwo Polskiego Radia. O godz. 22:05 na antenie wyemitowana zostanie audycja Agnieszki Szwajgier i Adama Bogoryja–Zakrzewskiego „Nie chcę mieć dzieci”.

Materiały do reportażu autorzy zbierali w ramach cyklu „Życie na granicy", przybliżającego losy polsko-niemieckie. Audycję o aborcji Szwajgier i Bogoryja-Zakrzewski zrealizowali w sierpniu i wrześniu 2020 r. w ramach tego projektu finansowanego i zleconego przez Program 3 Polskiego Radia. Po zmianach kadrowych i programowych w stacji, ówczesne szefostwo Polskiego Radia nie skierowało reportażu do emisji.

Dyskusja na temat zmiany prawa antyaborcyjnego trwa. Zmienia się także podejście społeczeństwa do aborcji. „Nie chcę mieć dzieci” – Agnieszki Szwajgier i Adama Bogoryja-Zakrzewskiego to głos kobiet, które z różnych powodów – niechcianej ciąży, braku dojrzałości, możliwości finansowych utrzymania dzieci i doświadczeń wyniesionych z domu, ale też z powodu nieodczuwania potrzeby bycia matką — nie chcą mieć dzieci. Gdy zajdą w ciążę, szukają pomocy. Część z nich decyduje się na tabletki poronne, brane nawet bez opieki lekarza, część trafia — o co zaskakująco łatwo — do podziemia ginekologicznego. Pomoc w terminacji można otrzymać nawet po 12. tygodniu ciąży i deklaracje lekarza opieki medycznej nawet przez telefon. Nierzadko kobiety decydują się na terminację ciąży za granicą, m.in. w Niemczech. Tam zabiegi te są legalne, a procedurę przyśpiesza łatwy kontakt — regułą jest, że w takich placówkach zawsze ktoś z personelu mówi po polsku. Jednak Polacy, którzy pomagają kobiecie w ciąży w usunięciu jej, muszą liczyć się z oskarżeniami ze strony prokuratury w Polsce i kary, a takie sytuacje mają miejsce.

Gośćmi Łukasza Szweda we wtorkowym „Wieczorze w Trójce” była Agnieszka Szwajgier, dziś związana z Radiem 357, Adam Bogoryja-Zakrzewski ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia oraz nowy szef tej redakcji, laureat Prix Italia, czyli „radiowego Oscara”, Bartosz Panek.

Komentarze

Powiązane

16.05.24, 09:52
| radio » informacje
Próbny lot wraca. Radio Nowy Świat szuka nowych dziennikarzy
Od 9 maja br. w środy o godz. 10:00 i w czwartki o 22:00 Radio Nowy Świat emitować będzie program „Próbny lot”, w której będą prezentować się debiutanci. Zainteresowani, którzy sprawdzą się w roli „lotników” dołączą do redakcji muzycznej Radia Nowy Świat.
15.05.24, 00:01
| radio » informacje
RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki nadaje już testowo
W poniedziałek, 13 maja br. wystartowało nowe radio lokalne – RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki. Rozgłośnia nadaje na częstotliwości 88,4 FM i słychać ją w mieście oraz okolicach.
14.05.24, 23:35
| radio » informacje
Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak? Debata w Czwórce
„Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak?”. Radiowa Czwórka organizuje debatę o kondycji psychicznej młodych i nieco starszych. Wezmą w niej udział nastolatki, studenci, psycholożki, psychiatrzy, pedagodzy i rodzice. Spotkanie poprowadzą Justyna Dżbik - Kluge i Jakub Jamrozek. Start w czwartek, 16 maja br. o godz. 20.00.
14.05.24, 07:30
| radio » badania rynku
RMF FM liderem. Najlepszy wynik Radia Zet od dziesięciu lat
Radio RMF FM umocniło pozycję najchętniej słuchanej stacji w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 lutego 2024 r. do 30 kwietnia 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
13.05.24, 11:44
| radio » informacje
Twoje fajne miasto. RMF wznawia akcję sprzed kilku lat w nowej formule
W sobotę, 18 maja br. ruszy akcja „Twoje fajne miasto w RMF FM”. Co tydzień ekipa rozgłośni odwiedzać będzie polskie miasta i miasteczka. Pierwszym miejscem na trasie stacji będzie Rawicz.
13.05.24, 10:32
| radio » informacje
Jedynka wprowadza do oferty nowe audycje historyczne
Program 1 Polskiego Radia rozpoczyna emisję audycji „Odrodzona-nieznana” Grzegorza Kalinowskiego (niedziele po godz. 12.00) oraz „Historia bliska” Marka Stremeckiego i Michała Wójcika (poniedziałki po 21.00).
10.05.24, 14:00
| radio » informacje
Oxford Drama w Trójce na żywo
W niedzielę, 12 maja br. o godz. 19.05 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbędzie się koncert wrocławskiego duetu Oxford Drama, który zagra m.in. utwory z najnowszej płyty „The World Is Louder”.
10.05.24, 11:09
| radio » informacje
Transmisje festiwalowe w Filharmonii Dwójki
Program 2 Polskiego Radia zaplanował transmisję z inauguracji „Festiwalu Katowice Kultura Natura” oraz z koncertu laureatów XII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Obydwa wydarzenia odbywają się pod patronatem medialnym Dwójki.
10.05.24, 10:19
| radio » informacje
O bezpieczeństwie na drogach w Polskim Radiu Kierowców
Polskie Radio Kierowców, promując bezpieczeństwo na drogach, 10 maja br. weźmie udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Kierowcy Zawodowego, a następnie 11 maja  w Mistrzostwach Polski Kierowców Zawodowych w Porcie Radomsko. Na relację zaprasza Patryk Kuniszewicz i Łukasz Tymków. 
09.05.24, 12:30
| radio » badania rynku
Toruń: RMF FM liderem, Radio Gra notuje największy spadek
Nowym liderem na toruńskim rynku radiowym zostało radio RMF FM - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 października 2023 r. do 31 marca 2023 r. (Toruń).
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy