11.03.24, 11:30

Przyznano O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Galę transmitowała TVP Kultura

Przyznano O!Lśnienia, fot.: materiały prasowe

Joanna Kuciel-Frydryszak, Lech Janerka, L.U.C., Bartłomiej Topa, Krzysztof J. Czyżewski, Rafał Ochęduszko i Natalia Koziara-Ochęduszko oraz Mateusz Pakuła zostali laureatami VIII edycji plebiscytu O!Lśnienia - Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Centralne Muzeum Włókiennictwa otrzymało Nagrodę Specjalną magazynu „Vogue” Polska, a Ambasadorami Kultury zostali Teresa i Andrzej Starmachowie.

Zwycięzców ogłoszono 8 marca podczas uroczystości wręczenia nagród w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Uroczystość była transmitowana w Onecie oraz w TVP Kultura. Retransmisja odbędzie się w poniedziałek, 11 marca o godz. 22.40 w TVP1.

To dla mnie szczególna gala. Po pierwsze odbyła się w Dzień Kobiet, a to kobiety głównie są odbiorczyniami kultury, po drugie nasi użytkownicy wspaniale zagłosowali, po trzecie cieszę się, że do naszych partnerów medialnych dołączyła TVP, z którą przez lata byłam związana. To dobry znak, że media jednoczą się wokół kultury” – mówi Katarzyna Janowska, inicjatorka Plebiscytu O!Lśnienia, producentka treści kulturalnych w Ringier Axel Springer Polska. „Cieszę się, że po raz kolejny w Krakowie wręczamy nagrody artystom i twórcom najciekawszych kulturalnych przedsięwzięć ostatniego czasu. To projekty, które warto znać i pokazywać, które inspirują, wywołują refleksje i dyskusje, nierzadko wyznaczają nowe kierunki, czasem też bawią. Bo kultura ma wiele odmian. I osobiście cieszę się też, że w gronie laureatów po raz kolejny znaleźli się twórcy i projekty związane z Krakowem. Gratuluję wszystkim laureatom i życzę dalszego twórczego rozwoju, który przeniesie wiele następnych kulturalnych zachwytów i olśnień” – dodał prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

O wynikach zadecydowali internauci, którzy głosowali w siedmiu kategoriach konkursowych: Film, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Popularna, Muzyka Klasyczna, Opera i Jazz, Teatr oraz Serial. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 10 tys. zł.

Nagrodę Główną - Olśnienie 2024, której oprócz statuetki towarzyszy czek na 30 tys. oraz największą liczbę głosów internautów otrzymali Bartłomiej Topa, Martyna Byczkowska, Michał Sikorski - odtwórcy głównych ról w serialu „1670”. Laureatką O!Lśnień w kategorii Film została Agnieszka Holland i cała ekipa osób twórczych za film „Zielona granica”. Laureatką w kategorii Literatura została Joanna Kuciel-Frydryszak za podbijającą listy bestsellerów książkę „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”. Krzysztof J. Czyżewski, Rafał Ochęduszko i Natalia Koziara-Ochęduszko zostali wyróżnieni w kategorii Sztuki wizualne za wystawę „Obraz Złotego Wieku”. W kategorii Serial nagrodzono Bartłomieja Topę, Martynę Byczkowską, Michała Sikorskiego - odtwórców głównych ról w serialu „1670”. Nagrodę w kategorii Muzyka popularna otrzymał Lech Janerka, który po dwudziestoletniej przerwie nagrał znakomitą płytę̨ „Gipsowy odlew falsyfikatu”. W kategorii Muzyka klasyczna, opera i jazz został nagrodzony L.U.C. i Rebel Babele za muzykę do filmu „Chłopi”, która stała się samodzielnie funkcjonującym muzycznym hitem. W kategorii Teatr zwyciężył Mateusz Pakuła za spektakl „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję".

Wręczono także Nagrodę specjalną przyznawaną przez redakcję „Vogue Polska”. Otrzymało ją Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Natomiast Ambasadorami Kultury zostali Teresa i Andrzej Starmachowie, którzy krakowskim muzeom: Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oraz Muzeum Fotografii MuFo przekazali znaczącą część prywatnej, gromadzonej przez lata kolekcji sztuki.

Komentarze

Powiązane

20.05.24, 10:50
| telewizja / VOD » informacje
Prawie 10 mln zł. To suma roszczeń spraw przeciwko TVP za materiały wyemitowane w latach 2016-2023
Niemal 10 mln zł – to suma roszczeń spraw przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych.
18.05.24, 14:51
| telewizja / VOD » informacje
Nakręć się na przyszłość. Szansa dla młodych ludzi na karierę w branży filmowej
Na warsztaty otwierające drogę do pracy przy tworzeniu filmów i seriali zapraszają Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych i Netflix.
17.05.24, 17:30
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Polska wybrała dziennikarzy w ramach akcji: Włącz się! Zmieniajmy się razem
Niemal 2 000 osób marzących o pracy w telewizji odpowiedziało na zaproszenie TVP i wzięło udział w projekcie rekrutacyjnym „Włącz się! Zmieniajmy się razem”. Komisja wyłoniła pięciu najlepszych kandydatów w kategoriach: Informacja/Publicystyka, Sport, Rozrywka, Kultura i Pogoda.
16.05.24, 14:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Aktualności TVP3 Katowice z dużym skokiem oglądalności. Rośnie widownia serwisów w Szczecinie, Krakowie i Bydgoszczy
Znaczące wzrosty oglądalności w kwietniu br. odnotowały, według danych Nielsen Media, programy informacyjne emitowane na antenach regionalnych TVP. „Aktualności” emitowane w TVP3 Katowice osiągnęły w kwietniu wzrost widowni - w porównaniu z minionym rokiem – aż o 70 proc. 
16.05.24, 13:06
| telewizja / VOD » informacje
Kanały TinyTeen, LingoToons i LangLab dołączyły do oferty Pasjatv
Do oferty firmy dystrybucyjnej Pasjatv trafiły trzy nowe kanały edukacyjne. Nadawcą trzech nowych kanałów TinyTeen, LingoToons i LangLab jest English Club TV Group, który od ponad 15 lat w swoim portfolio posiada kanał English Club TV.
16.05.24, 11:33
| telewizja / VOD » informacje
Nowy skład Komisji Etyki TVP
Władze Telewizji Polskiej SA w likwidacji powołały siedmioro nowych członków Komisji Etyki TVP XIV kadencji.
14.05.24, 23:50
| telewizja / VOD » seriale | kultura » film
Śleboda. Ruszyły zdjęcia do nowego serialu SkyShowtime Original
Serwis SkyShowtime ogłosił rozpoczęcie zdjęć do nowej polskiej produkcji oryginalnej – "Śleboda". Produkcja jest serialową adaptacją popularnego etno-kryminału. W rolach głównych serialu Śleboda wystąpią Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek.
12.05.24, 12:00
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Polska ogłasza beneficjentów 31. akcji charytatywnej Reklama Dzieciom
Siedemdziesiąt organizacji i placówek zostało beneficjentami 31. akcji charytatywnej „Reklama Dzieciom”, organizowanej przez Telewizję Polską. Dochód ze specjalnego bloku reklamowego wyemitowanego 25 i 26 grudnia 2023 r. w TVP1, wyniósł  1 640 000 zł.  Akcję wsparło piętnastu  reklamodawców.
11.05.24, 20:32
| telewizja / VOD » informacje
Dodatkowe kanały Eurosportu w ofercie Play na czas igrzysk olimpijskich w Paryżu
Warner Bros Discovery w Polsce i Play ogłaszają współpracę, dzięki której abonenci platformy telewizyjnej Play zyskują dostęp do transmisji z Igrzysk Olimpijskich Paris 2024 na ośmiu kanałach okazjonalnych Eurosportu. 
10.05.24, 13:00
| telewizja / VOD » ludzie
Isobel Yeung dołącza do CNN
Isobel Yeung zajęła stanowisko korespondentki międzynarodowej w biurze sieci CNN w Londynie. Znana ze swoich śledztw i przełomowych reportaży ze stref konfliktów na całym świecie, Yeung będzie relacjonować najważniejsze wydarzenia dla telewizyjnych i cyfrowych platform CNN.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy