29.02.24, 09:57

Dwójka świętuje 87. urodziny

Logo Dwójki, fot.: materiały prasowe

Recital Erica Guo z Żelazowej Woli, koncert Lilianny Stawarz i Marcina Zdunika w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, koncert jazzowy Marcin Wasilewski Trio ze Studia S-3, premierowe słuchowisko to tylko kilka z propozycji, które Program 2 Polskiego Radia przygotował z okazji 87. urodzin rozgłosni.

W piątek, 1 marca br., w „Poranku Dwójki” pojawi się wyjątkowe wydanie przeglądu prasy, zagadki oraz konkurs z nagrodami. Audycja będzie miała aż sześcioro prowadzących: od godz. 7.00 Agata Kwiecińska i Piotr Matwiejczuk, od godz. 8.00 Roch Siciński i Andrzej Zieliński, a od godz. 9.00 Paweł Siwek i Katarzyna Dąbrowska.

Z kolei w „Kanonie Dwójki” (godz. 10.00) gośćmi Andrzeja Sułka będą członkowie Royal String Quartet. W programie przedstawiony zostanie muzyczny portret twórczyni Programu 2 Polskiego Radia – Elżbiety Markowskiej. O godz. 12.00 rozpocznie się transmisja recitalu Erica Guo z Żelazowej Woli, podczas której zabrzmią kompozycje Fryderyka Chopina (również jubilata): Wariacje B-dur na temat „La ci darem la mano” op. 2, Mazurki op. 56, Polonez-fantazja op. 61, Walc As-dur op. 42, Barkarola Fis-dur op. 60, Walc As-dur op. 42, Barkarola Fis-dur op. 60.

Z okazji urodzin w cyklu „Zapiski ze współczesności” (godz. 12:45) od poniedziałku gośćmi są reżyserzy dźwięku, nadający ostateczny kształt nagraniom muzycznym i teatralnym, które trafiają na antenę radiowej Dwójki: Andrzej Brzoska, Andrzej Sasin i Ola Nagórko, Andrzej Solczak oraz Remigiusz Mazur-Hanaj - muzyk, etnograf, animator kultury. Opowieści realizatorów nagrań będzie można wysłuchać także 2 marca w audycji „Dwie do setki” (godz. 15.00).

Migawki z Chopinowych festiwali

Na urodzinowy lunch z Dwójką i Chopinem zaproszą Róża Światczyńska oraz Przemek Psikuta. Lunchowe menu będzie urozmaicone, z motywem przewodnim w postaci migawek z Chopinowskich festiwali, którym od lat towarzyszy Dwójka.
O godz. 15.00 w audycji „Źródła. Magazyn kultury ludowej” twórczyni Radiowego Centrum Kultury Ludowej – Maria Baliszewska opowie najmłodszej dziennikarce RCKL-u, Aleksandrze Faryńskiej o swojej pierwszej audycji poświęconej muzyce tradycyjnej na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Kolejną propozycją w ramach obchodzonego jubileuszu będzie koncert Lilianny Stawarz (klawesyn) i Marcina Zdunika (wiolonczela) w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, którzy wykonają „Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego. Koncert poprowadzi powracający na antenę Dwójki - Adam Suprynowicz. W piątkowy wieczór, o godz. 18.00 Piotr Metz, Roch Siciński i Andrzej Zieliński zapraszają na koncert Marcin Wasilewski Trio.

Tego dnia w transmisji z Filharmonii Narodowej o godz. 19.00 na antenie radiowej Dwójki zabrzmią: 24 Preludia op 28 oraz Koncert fortepianowy f-moll op 21 w wersji na jeden fortepian. Wieczorem, o godz. 21.30 Dwójka zaprasza na premierę słuchowiska „Twarz Napoleona” w reżyserii Dariusza Błaszczyka. W obsadzie: Krzysztof Gosztyła, Sławomir Orzechowski i Krzysztof Dracz.

Komentarze

Powiązane

21.04.24, 08:00
| radio » informacje
Wieczór wyborczy po II turze wyborów samorządowych na antenach RMF FM i Radiu RMF24
RMF FM i Radio RMF24 wyemitują specjalny wieczór wyborczy po głosowaniu w II turze na prezydentów miast, burmistrzów i wójtów w tegorocznych wyborach samorządowych.
19.04.24, 07:48
| radio » informacje
Roman Czejarek Zasłużony Dla Kultury Polskiej
18 kwietnia br. w Zamku Królewskim w Warszawie, podczas inauguracji obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków 2024, odbyło się wręczenie odznaczeń dla służb konserwatorskich, społecznych opiekunów zabytków i osób zasłużonych dla bezpieczeństwa dziedzictwa kultury. Wśród uhonorowanych znalazł się dziennikarz Jedynki Roman Czejarek.
18.04.24, 10:33
| radio » ludzie
Katarzyna van Rooijen korespondentką Polskiego Radia w Holandii
Polskie Radio ma swoją korespondentkę w Holandii. Katarzyna van Rooijen, związana od lat z Informacyjną Agencją Radiową, powraca do Polskiego Radia.
18.04.24, 06:30
| radio » informacje
Jedynka obchodzi 98. urodziny
W czwartek, 18 kwietnia br. Program 1 Polskiego Radia będzie świętował swoje 98. urodziny. Z tej okazji na antenie stacji pojawią się audycje specjalne związane z jubileuszem, a w nich wspomnienia, rozmowy z gośćmi i niespodzianki dla słuchaczy.
16.04.24, 08:30
| radio » informacje
Pytam o zdrowie. Nowy pdocast w ofercie Radia Nowy Świat
W niedzielę, 14 kwietnia br. w ofercie Radia Nowy Świat zadebiutował nowy podcast extra Kseni Maćczak „Pytam o zdrowie”, który będzie się ukazywał raz w miesiącu.
16.04.24, 07:30
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Grupa Eurozet podnosi ceny reklam
Grupa Eurozet wprowadza nowe cenniki reklam pakietów, sieci i wybranych stacji radiowych. Decyzja biznesowa została podjęta m.in. w związku z dobrą koniunkturą na rynku reklamy radiowej oraz rosnącymi wynikami słuchalności stacji wchodzących w skład grupy.
16.04.24, 06:30
| radio » informacje | prasa » informacje | reklama & PR » informacje
MT Biznes rozpoczyna współpracę z Michałem Proszowskim i Damianem Kwiekiem
Wydawnictwo MT Biznes rozpoczyna współpracę w obszarze cyklu podcastów o książkach oraz budowania społeczności czytelników z Damianem Kwiekiem, dawnym dziennikarzem Trójki oraz Michałem Proszowskim, byłym dyrektorem komunikacji i marketingu PGE Narodowego. 
15.04.24, 10:57
| radio » informacje
Czwarty Dzień Patronów w Radiu Nowy Świat. Specjalna ramówka i koncert
16 kwietnia br., w Dniu Patronów, ramówka radia zostanie zmieniona. Oprócz stałych, wtorkowych pozycji pojawią się inne, lubiane przez patronów audycje. Na wieczór zaplanowano koncert Waglewski Fisz Emade z udziałem patronów. 
15.04.24, 08:30
| radio » informacje
Fajne radio RMF. Doda, zespół The Kolors i dziennikarze RMF FM w kampanii wizerunkowej
Ruszyła kampania wizerunkowa radia RMF FM pod hasłem „Fajne radio RMF”. Jej twarzami została Doda, członkowie zespołu The Kolors oraz prezenterzy stacji. Częścią akcji jest konkurs antenowy oraz event, w ramach którego RMF FM odwiedzi polskie miasta i miasteczka.
15.04.24, 07:30
| radio » badania rynku
Badanie Total Audio: dlaczego wybieramy treści audio? Informacje, muzyka i ulubieni prowadzący
Szybki dostęp do newsów, dostarczanie wiedzy, oferta muzyczna, kontakt z lubianymi osobowościami, możliwość dopasowania do nastroju czy towarzyszenie podczas różnych form aktywności – m.in. takie powody wskazali uczestnicy badania Total Audio, dla których Polacy sięgają po treści audio. Każdego dnia 79 proc. Polaków. „czegoś” słucha.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy