15.01.24, 21:15

Jan Jakub Kolski gościem podcastu Rekonstrukcja Cyfrowa TVP

Jan Jakub Kolski, fot.: materiały prasowe

We wtorek, 16 stycznia br. o godz. 12:12, Telewizja Polska udostępni kolejny odcinek podcastu „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP” na platformach YouTube i Spotify. Jego bohaterem będzie Jan Jakub Kolski, reżyser, absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi,
a w latach 1977-81 operator w Ośrodku TVP Wrocław. Gospodarzem programu jest krytyk filmowy Łukasz Adamski. 

Kolski jako reżyser obrazów fabularnych debiutował w 1990 r. filmem „Pogrzeb kartofla”. Jednak dopiero „Jańcio Wodnik” (1993) z rolą Franciszka Pieczki sprawił, że zaczęto szerzej dyskutować o jego pomyśle na kino – bardzo wizualne, odrealnione, odwołujące się do pozytywnych wartości drzemiących w człowieku.

W twórczości Jana Jakuba Kolskiego szczególne miejsce zajmują Popielawy, mazowiecka wieś, w której spędził część swojego dzieciństwa. To właśnie tam, u boku dziadka rymarza, wsłuchiwał się w ludowe opowieści, które stały się inspiracją do budowania magicznych światów. Bohaterowie jego filmów to często ludzie osobni, borykający się z różnymi trudnościami lub obdarzeni wyjątkowymi talentami, którzy przez swoją odmienność intensywniej odbierają codzienność.

W 1998 r. Kolski zrealizował „Historię kina w Popielawach”, film nieco odmienny od poprzednich, będący autobiograficzną opowieścią sięgającą do tradycji rodziny związanej z filmem od pięciu pokoleń. Jak mówi reżyser w podcaście: „Usiłowałem się przed kinem obronić (…), ale kino jest przemożne w naszej rodzinie, jest źródłem rozmaitych rozpaczy i dramatów. Na kino się w naszej rodzinie umiera”.

Nakręcone w 2000 r. „Daleko od okna” według opowiadania Hanny Krall, a także dwa lata późniejsza „Pornografia” na podstawie powieści Witolda Gombrowicza, ukazały inne oblicze reżysera. Kolejne filmy, „Jasminum” z 2006 r., „Afonia i pszczoły” z 2008 r. oraz „Wenecja” z 2010 r., nie niosły już tak pozytywnej wizji rzeczywistości, choć ciągle pozostawały w sferze magicznych właściwości, które Kolski zwykł ukazywać na ekranie. Najlepszym tego przykładem jest „Wenecja”, nagrodzona, m.in. Złotą Żabą za najlepsze zdjęcia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Energa CAMERIMAGE.
Reżyser zapytany o to, czy kino jeszcze może zmieniać rzeczywistość, twierdzi, że jest w tej sprawie pesymistą. W przyszłości chce realizować, wraz z córką, projekty autorskie o bliskości i uważności na drugiego człowieka.

W podcaście „Rekonstrukcja Cyfrowa TVP” Łukasz Adamski przygląda się twórczości gości, zagłębia się wraz z nimi w świat filmów i seriali oraz sięga po ich dotąd nieznane wspomnienia. Raz w miesiącu gospodarz zaprasza widzów na sentymentalną podróż, poprzez tytuły uwielbiane przez kolejne pokolenia widzów. W podcaście porusza tematy związane zarówno
z najgłośniejszymi, jak i kameralnymi tytułami, z których wiele dostępnych jest na stronach serwisu VOD telewizji publicznej. Dotychczasowi goście podcastu to Krzysztof Zanussi, Janusz Zaorski, Waldemar Krzystek, Olaf Lubaszenko, Bogusław Linda oraz aktorzy serialu „Nad Niemnem” – Iwona Katarzyna Pawlak i Adam Marjański. Za pomysł oraz realizację podcastu odpowiada Zespół Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych oraz Agencja Kreacji Rozrywki i Oprawy TVP.

Wszystkie odcinki podcastu udostępniane są na profilu Rekonstrukcja Cyfrowa TVP na platformach YouTube i Spotify, a najnowsze informacje o programie w serwisach społecznościowych Facebook i Instagram.

Komentarze

Powiązane

18.04.24, 12:02
| telewizja / VOD » informacje
Music Box Classic. Music Box Group uruchamia pierwszy kanał telewizji FAST
Polska spółka medialna Music Box Group, będąca właścicielem muzycznych stacji telewizyjnych oraz firma SoFAST, działająca na rynku kanałów FAST, wprowadzają na rynek Music Box Classic.
17.04.24, 09:36
| telewizja / VOD » informacje
10 nowych kanałów. Vectra wprowadza pakiet Ukraina
Vectra wprowadziła specjalną ofertę programową stworzoną z myślą o ukraińskich widzach. Nowy pakiet Ukraina obejmuje 10 programów w języku ukraińskim o różnorodnej.
16.04.24, 18:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Agnieszka Woźniak-Starak wśród gospodarzy programu Onet Rano
Agnieszka Woźniak-Starak dołączyła do grona prowadzących format „Onet Rano”. Prezenterka w roli gospodyni flagowego programu Onetu zadebiutowała 15 kwietnia br. 
16.04.24, 12:59
| telewizja / VOD » informacje
Grupa Play kupiła śląską spółkę Miconet
Grupa Play nabyła 100 proc. udziałów spółki Miconet z Mikołowa .w której zasięgu jest 42 tys. gospodarstw domowych.
16.04.24, 11:08
| telewizja / VOD » informacje
Prawie 2 tysiace osób aplikowało w projekcie rekrutacyjnym TVP
14 kwietnia br. zakończył się pierwszy etap nowego projektu rekrutacyjnego Telewizji Polskiej - „Włącz się! Zmieniajmy się razem”.
15.04.24, 15:15
| telewizja / VOD » informacje
CANAL+ online i FAME rozpoczynają współpracę. Gala FAME 21 w usłudze serwisu
18 maja br. odbędzie się Gala FAME 21: Pretendent gdzie w walce wieczoru Patryk „Bandura” Bandurski zmierzy się z Tomaszem Adamkiem. Dzięki nawiązaniu współpracy FAME z CANAL+ online wydarzenie po raz pierwszy w historii będzie można obejrzeć wyłącznie za pośrednictwem serwisu streaminowego CANAL+ online.
15.04.24, 14:25
| telewizja / VOD » informacje
TVP kontra Fundacja Otwarty Dialog. Nadawca publiczny nie utożsamia się z audycjami ze spornego okresu
W apelacji od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie Fundacji Otwarty Dialog (i innych) Telewizja Polska S.A. w likwidacji kwestionuje wysokość zasądzonego zadośćuczynienia oraz formę i skalę przeprosin, a także innych zasądzonych środków, które według Sądu pierwszej instancji mają usunąć skutki naruszenia dóbr osobistych. 
15.04.24, 05:00
| telewizja / VOD » informacje
Atak na Izrael: TVP INFO i Polsat News nie zdały egzaminu. TVN24 i TV Republika z najdłuższym programem na żywo
Polskie kanały informacyjne szeroko informowały o wystrzeleniu przez irańską armię w kierunku Izraela drony i pociski. Jednak nie wszystkie zdecydowały się nadawać „na żywo” program nocą.
12.04.24, 13:00
| telewizja / VOD » seriale | kultura » film
Warner Bros Discovery oraz Mennica Gdańska wprowadzają na rynek kolekcjonerskie monety „Rick and Morty”
9 kwietnia br. swoją premierę miała moneta kolekcjonerska, która powstała dzięki współpracy Mennicy Gdańskiej z Warner Bros Discovery Global Consumer Products. W ramach umowy licencyjnej, Mennica Gdańska wprowadza na rynek numizmat z bohaterami animowanego serialu komediowego “Rick i Morty”.
12.04.24, 10:00
| telewizja / VOD » seriale
Minuta ciszy 2. Ruszyły zdjęcia do kontynuacji serialu CANAL+
Rozpoczęły się zdjęcia do dalszej historii Mietka Zasady, emerytowanego listonosza, który zakłada dom pogrzebowy. Za reżyserię ponownie odpowiada Jacek Lusiński, który wraz z Szymonem Augustyniakiem jest również autorem scenariusza.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy