02.01.24, 10:15
Zarządy Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia: regionalne radiowe media publiczne nie powinny być zakładnikami kolejnej odsłony sporu politycznego
Zarządy czternastu Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia po podjęciu decyzji przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego dotyczącą likwidacji 17 spółek Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia, wspólnie zaapelowały, by wprowadzania zmian także w systemie mediów publicznych odbywało się z poszanowaniem i w granicach obowiązującego prawa.
Oświadczenie podpisało czternastu prezesów Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia. Pod oświadczeniem nie znalazły się podpisy trzech prezesów: Radia Opole, Radia Katowice oraz Radia Wrocław.
Oświadczenie Zarządów Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia
29 grudnia 2023 r. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz podjął decyzję o „likwidacji 17 spółek Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia”. Jednozdaniowym wpisem, zakomunikowanym na platformie X (d. Twitter) zadecydował o dalszych losach mediów z wieloletnią, często sięgającą blisko stu lat tradycją, z zespołami oddanych dziennikarzy, które są nie tylko kronikarzami życia swoich regionów ale także istotnymi ośrodkami promocji lokalnej kultury i twórców, ważnymi dla zachowania regionalnej tożsamości mieszkańców Rzeczypospolitej.
Decyzja ta, abstrahując od stylu, w jakim jest komunikowana, jest niezgodna z obowiązującymi przepisami i Konstytucją RP. Potwierdzają to prawnicy, m.in. prof. Ryszard Piotrowski – konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. Obecny Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar przyznał, że działania Ministra Kultury są pozorne. Świadczy o tym chęć – jak się wyraził - poszukiwania „jakiejś podstawy prawnej, żeby to zrobić”. Wydaje się oczywiste, że rzeczywistym celem rzekomej „likwidacji” mediów publicznych jest jedynie doprowadzenie do szybkich zmian personalnych w Zarządach Spółek. Tymczasem, według wciąż obowiązujących przepisów, jedyną instytucją, która może podejmować decyzje personalne, w tym powoływać i odwoływać Zarządy i Rady Nadzorcze spółek publicznej radiofonii, jest Rada Mediów Narodowych.
Regionalne radiowe media publiczne nie powinny być zakładnikami kolejnej odsłony sporu politycznego, który tym razem może doprowadzić do znacznego ich osłabienia, a może i z czasem rzeczywistej likwidacji. Misja publiczna to nie tylko docieranie do odbiorców z informacją i wartościowymi treściami. To także znajdowanie na gruncie lokalnym tego, co warte promowania i upowszechniania, a co często nie jest interesujące dla komercyjnych mediów głównego nurtu. Jeśli więc misji tej nie wypełnią lokalne media publiczne – nie będzie tego robić nikt.
Nie odmawiając większości parlamentarnej prawa do wprowadzania zmian także w systemie mediów publicznych wzywamy, by odbywało się to z poszanowaniem i w granicach obowiązującego prawa i z troską o zachowanie dziedzictwa kulturowego Rzeczypospolitej. Regionalne Rozgłośnie Polskiego Radia są z pewnością jego istotną częścią.
Zwracamy jednak uwagę, że w sytuacji działań niezgodnych z prawem, legalnie działające władze regionalnej radiofonii publicznej są zobowiązane stać na straży prawa i dbać o interes powierzonych im spółek. Dlatego też apelujemy o podjęcie konstruktywnych rozmów – przede wszystkim przez Prezydenta Andrzeja Dudę i Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska - w celu wypracowania stanowiska respektującego prawo i interesy wszystkich stron.
Oświadczenie podpisali:
- Mirosław Bielawski, Prezes Zarządu Polskiego Radia Białystok SA
- Jolanta Kuligowska-Roszak, Prezes Zarządu Polskiego Radia Pomorza i Kujaw SA w Bydgoszczy
- Adam Chmielecki, Prezes Zarządu Polskiego Radia Gdańsk SA
- Janusz Knap, Prezes Zarządu Polskiego Radia Kielce SA
- Piotr Ostrowski, Prezes Zarządu Polskiego Radia Koszalin SA
- Mariusz Bartkowicz, Prezes Zarządu Polskiego Radia Kraków SA
- Mariusz Deckert, Prezes Zarządu Polskiego Radia Lublin SA
- Arkadiusz Paluszkiewicz, Prezes Zarządu Polskiego Radia Łódź SA
- Leszek Sobański, Prezes Zarządu Polskiego Radia Olsztyn SA
- Maciej Mazurek, Prezes Zarządu Polskiego Radia Poznań SA
- Przemysław Tejkowski, Prezes Zarządu Polskiego Radia Rzeszów SA
- Wojciech Włodarski, Prezes Zarządu Polskiego Radia Szczecin SA
- Tadeusz Deszkiewicz, Prezes Zarządu Polskiego Radia dla Ciebie SA w Warszawie
- Piotr Bednarek, Prezes Zarządu Polskiego Radia Zachód SA w Zielonej Górze
Komentarze