18.12.23, 08:30
Narutowicz. Audioteka z audioserialem o losach pierwszego prezydenta RP
„Narutowicz” to fabularyzowany audioserial Audioteki o nieodkrytym jeszcze bohaterze, który po powrocie z 30-letniej emigracji zostaje wciągnięty w świat brutalnej polityki, przechodząc błyskawiczną drogę od nieznanego nikomu specjalisty do najwyższego urzędnika w państwie.
Gabriel Narutowicz (Krzysztof Dracz) to cieszący się olbrzymią renomą specjalista od elektrowni wodnych, który w 1920 r. wraca ze Szwajcarii do Polski po 30 latach emigracji. Za sprawą otrzymania nieoczekiwanej propozycji objęcia teki Ministra Robót Publicznych, zaczyna o nim plotkować warszawska śmietanka polityczna. Wielu nasuwa się pytanie: jeśli naprawdę jest patriotą, dlaczego przez trzy dekady nie wracał do kraju?
Scenariusz autorstwa Marcina Napiórkowskiego jest nie tylko historią o karierze Narutowicza i jego drodze do objęcia urzędu pierwszego prezydenta RP. Audioserial przedstawia niezwykle aktualną opowieść o inwestycjach publicznych, pogoni za Zachodem czy polaryzacji politycznej. Historia jest opowiadana przy akompaniamencie Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.
“Narutowicz” opowiada historię pierwszego prezydenta z perspektywy bohatera, który po trzech dekadach spędzonych na stanowisku inżynieria w Szwajcarii wraca do Polski lat 20. – kraju zrujnowanego zaborami, wojną światową i niedawną inwazją bolszewicką. W Audioserialu udało nam się przedstawić jego rozterki i emocje, jakie towarzyszyły mu podczas szybkiej drogi na polityczny szczyt” - mówi Monika Bazdyga, Head of Marketing w Audiotece.
W rolę tytułowego bohatera wcielił się Krzysztof Dracz. W rolach drugoplanowych można natomiast usłyszeć m.in.: Izabelę Kunę, Grzegorza Małeckiego, Marcela Sabata, Jędrzeja Hycnara czy Przemysława Wyszyńskiego. Narratorem historii jest Filip Kosior. Audioserial wyreżyserował Grzegorz Drojewski.
Marcin Napiórkowski, autor scenariusza to semiotyk kultury, doktor habilitowany kulturoznawstwa, wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się mitologią współczesną, pamięcią zbiorową i kulturą popularną. Jest autorem książek: „Mitologia współczesna”, „Władza wyobraźni”, „Powstanie umarłych” i „Kod kapitalizmu”. Publikuje regularnie w „Tygodniku Powszechnym”. Pisał również m.in. dla „Więzi”, „Znaku” i „Gazety Wyborczej”.
Pierwszy odcinek ukazał się w aplikacji Audioteki w przededniu rocznicy zamachu na Gabriela Narutowicza, czyli 15 grudnia i będzie dostępny bezpłatnie dla wszystkich słuchaczy, drugi – dla użytkowników Audioteka Klub. Kolejne epizody będą publikowane w każdy piątek.
Komentarze