14.12.23, 14:35

Piotr Jończyk laureatem II edycji reporterskiego konkursu Polska Stories

Piotr Jończyk laureatem konkursu Polska Stories, fot.: materiały prasowe

„Polska Stories” to projekt magazynu Weekend.Gazeta.pl, który ma być kuźnią przyszłych reportażystek i reportażystów. Przez ostatnie miesiące redakcja serwisu poszukiwała, a następnie kształciła finalistów konkursu. Zwycięzcą II edycji projektu został Piotr Jończyk, autor tekstu na temat szkoły przyjaznej społeczności LGBT+ w podkarpackiej Boguchwale.

„Polska Stories” to kilkumiesięczny program szkoleniowy dla młodych reportażystek i reportażystów, którzy rozpoczynają pracę w zawodzie. Ubiegłoroczny zwycięzca, Jan Rybicki, został stałym współpracownikiem magazynu Weekend.Gazeta.pl i regularnie publikuje na jego łamach. W serwisie ukazały się jak dotąd teksty trojga innych uczestników przygotowane w ramach profesjonalnej współpracy: Katarzyny Siekańskiej, Aleksandry Jesionki i Eweliny Wołosik.

Redakcja Weekend.Gazeta.pl zdecydowała się przygotować nową odsłonę projektu. Do prowadzenia drugiej edycji magazyn ponownie zaprosił wielokrotnie nagradzaną reportażystkę – Olgę Gitkiewicz. W warsztatach z uczestnikami tej edycji udział wziął również gość specjalny – związany z „Dużym Formatem” Paweł P. Reszka, a także dziennikarki serwisu Weekend.Gazeta.pl – Paulina Dudek i Paulina Mudant-Siwicka.

W kilkuetapowej rekrutacji wyłoniono dziesięcioro autorów z różnych obszarów Polski: Joannę Koślicką, Christiana Cieślaka, Alicję Serafin, Kamila Różyckiego, Kingę Kurysię, Klaudię Kuciej, Marię Nowak, Paulinę Gabrusionek, Piotra Jończyka i Zuzannę Cichocką. Finaliści “Polska Stories” przez kilka miesięcy pisali pod okiem mentorki projektu reportaże, które następnie zostały opublikowane na stronie głównej portalu Gazeta.pl. Spośród dziesięciu tekstów komisja konkursowa wybrała zwycięski materiał: „Męczy mnie, że cały czas wałkuje się ten sam temat. Taki jestem i co mam z tym zrobić?” autorstwa Piotra Jończyka. W jury konkursu zasiedli: Anna Budyńska, redaktorka naczelna Weekend.Gazeta.pl, Olga Gitkiewicz, reportażystka i mentorka programu „Polska Stories”, Rafał Madajczak, redaktor naczelny Gazeta.pl, Paulina Mudant-Siwicka, zastępczyni redaktorki naczelnej Weekend.Gazeta.pl, oraz Jan Rybicki, laureat pierwszej edycji konkursu.

„W wyróżnionych w konkursie tekstach możemy się przejrzeć niezależnie od tego, czy mieszkamy w mieście górniczym, na kujawsko-pomorskiej wsi albo w stolicy. Z pewnością nie są to lukrowane historie, ale w reportażach nie brakuje też czułości i zrozumienia dla bohaterów i bohaterek” – mówi Anna Budyńska, redaktorka naczelna Weekend.Gazeta.pl.

„Polska Stories” to ważny projekt i istotny wkład Weekend.Gazeta.pl w rozwój następnej generacji reporterek i reporterów, którzy będą decydować o stanie jakościowego dziennikarstwa w Polsce. Ale to też zwyczajne historie, które otwierają oczy. Dziękuję przy okazji każdemu z uczestników i uczestniczek „Polska Stories”. Dzięki wam wiemy, że dobrych historii nigdy nie zabraknie” – podkreśla Rafał Madajczak, redaktor naczelny Gazeta.pl.

Komentarze

Powiązane

27.05.24, 20:00
| prasa » informacje
PoRUSZ!my przyszłość naszych dzieci. Akcja edukacyjna Gazety Wyborczej i Wysokich Obcasów
Redakcje “Gazety Wyborczej” i “Wysokich Obcasów” postanowiły w 2024 r. – roku Igrzysk olimpijskich – podjąć wyzwanie rozbudzenia w dzieciach miłości do ruchu, inicjując akcję edukacyjną “PoRUSZ!my przyszłość naszych dzieci”. W ramach projektu powstanie cykl eksperckich artykułów, podcasty i krótkie materiały wideo.
27.05.24, 13:30
| prasa » informacje
Orle Pióro, wydawca tygodnika Do Rzeczy chce zadebiutować na NewConnect
Orle Pióro S.A., wydawca portalu DoRzeczy.pl i tygodnika „Do Rzeczy – Pawła Lisickiego” oraz magazynu „Historia Do Rzeczy”, będący częścią notowanej na GPW grupy medialnej PMPG Polskie Media S.A., planuje debiut na NewConnect.
27.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 27 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 27 maja?
26.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 26 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 26 maja?
25.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 25 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 25 maja?
24.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 24 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 24 maja?
23.05.24, 19:59
| prasa » ludzie
Jan Rybicki na stałe w zespole redakcji Weekend.Gazeta.pl
Jan Rybicki, zwycięzca pierwszej edycji konkursu „Polska Stories”, na stałe dołączył do zespołu serwisu Weekend.Gazeta.pl.
23.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 23 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 maja?
22.05.24, 20:41
| prasa » informacje
Tele Tydzień Ekstra – Euro. Niezbędnik kibica od Wydawnictwa Bauer
22 maja br. na rynku prasowym ukazał się magazyn „Tele Tydzień Ekstra – „Euro” (Wydawnictwo Bauer) – poświęcony Mistrzostwom Europy w piłce nożnej.
22.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 22 maja?