07.12.23, 06:30

Wielkich Splendorów i Debiutów Teatru Polskiego Radia 2023. Lista laureatów

Logo Teatru Polskiego Radia, fot.: materiały prasowe

Wielki Splendor przyznawany jest za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Podczas wydarzenia uhonorowani zostaną również debiutujący aktorzy, reżyserzy, dramaturdzy i kompozytorzy.

Uroczysta gala wręczenia nagród „Wielkich Splendorów i Debiutów Teatru Polskiego Radia” pod patronatem Przewodniczącego Rady Mediów Narodowych, Krzysztofa Czabańskiego odbyła się 4 grudnia br. w Studiu S2 Polskiego Radia przy ul. Modzelewskiego 59 w Warszawie.

W tym roku laureatami Wielkiego Splendora zostali: Jadwiga Jankowska - Cieślak - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna oraz Leon Charewicz - aktor teatralny i filmowy, który zadebiutował na deskach teatralnych w 1974 r. 

Od 2006 r. przyznawana jest też nagroda specjalna – Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego dla wybitnych postaci kultury. W tym roku statuetka w tej kategorii przypadła Tomaszowi Marzeckiemu – aktorowi teatralnemu, filmowemu i dubbingowemu.

Honorowy Wielki Splendor – przyznawany artystom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Teatru Polskiego Radia za całokształt dorobku twórczego w dziedzinie reżyserii, pisarstwa radiowego lub kompozycji muzycznej otrzymało Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Nagrodzono debiuty

Podczas gali wręczone zostały nagrody za debiuty 2023 w Teatrze Polskiego Radia. ARETE otrzymało dwoje laureatów: Sara Lityńska za debiut aktorski w słuchowisku „Dzień pierwszy, dzień ostatni” Izabeli Żukowskiej w reżyserii Adama Wojtyszki oraz Ignacy Liss za debiut aktorski w słuchowisku „Co trzeba zabrać na wędrówkę” Małgorzaty Czerwień w reżyserii Janusza Kukuły. Statuetkę dla najlepszego debiutującego reżysera w kategorii DON KICHOT otrzymał Tomasz Cyz za słuchowisko pt. „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza oraz „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego. Z kolei AMADEUSZEM, który przyznawany jest za debiut muzyczny - wyróżniono Jakuba Karpuka, autora muzyki do słuchowiska „Mały książę” w reżyserii Kamila Marii Małanicza. Nagrodę w kategorii TALANTON przyznano Marii Marcinkiewicz - Górnej za tekst słuchowiska „Harenda”, którego jest autorką i reżyserką. Wyróżnienie to przyznawane jest dla najbardziej utalentowanego młodego dramaturga radiowego.

Komentarze

Powiązane

29.02.24, 10:55
| radio » informacje
Informator ekonomiczny w nowej odsłonie. Wracają rozmowy z komentatorami
Program 3 Polskiego przygotował nową osłonę „Informatora ekonomicznego”. Od 4 marca br. w ramach programu wracają rozmowy z zaproszonymi komentatorkami i komentatorami. Audycja emitowana będzie od poniedziałku do czwartku o godz. 9.30 na antenie Trójki.
29.02.24, 09:57
| radio » informacje
Dwójka świętuje 87. urodziny
Recital Erica Guo z Żelazowej Woli, koncert Lilianny Stawarz i Marcina Zdunika w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, koncert jazzowy Marcin Wasilewski Trio ze Studia S-3, premierowe słuchowisko to tylko kilka z propozycji, które Program 2 Polskiego Radia przygotował z okazji 87. urodzin rozgłosni.
26.02.24, 10:52
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Ponad 80 stacji radiowych w ofercie platformy IPTV AVIOS
Wzrasta liczba stacji radiowych dostępnych na platformie IPTV AVIOS. Pod koniec stycznia br. było ich 30, obecnie jest już przeszło 80. Wszystkie stacje dostępne są bezpłatnie dla abonentów usługi.
26.02.24, 07:30
| radio » informacje
KBR będzie dalej współpracować z Adres:Media
Komitet Badań Radiowych kontynuuje współpracę z firmą Adres:Media, skupiającą grono doradców z obszaru badań, marketingu, reklamy i mediów. 
24.02.24, 09:00
| radio » informacje
Radio Nowy Świat razem z Ukrainą
W drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę Radio Nowy Świat będzie wspominać i rozmawiać o sytuacji naszych wschodnich sąsiadów. Stacja uruchomiła również specjalną zbiórkę.
24.02.24, 05:00
| radio » informacje
Give Peace A Chance. Polskie stacje radiowe przeciwko wojnie. Polskie Radio przyłączyło się do akcji
Polskie rozgłośnie radiowe solidarnie w drugą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie. 24 lutego br., punktualnie o 9:45 (GMT + 1), na antenach polskich stacji radiowych zabrzmi utwór „Give Peace A Chance” Johna Lennona. To symboiczny gest solidarności z narodem ukraińskim, a także wyraz sprzeciwu wobec wojny i okrucieństwa wojsk rosyjskich.
23.02.24, 07:30
| radio » informacje
Progresywni wirtuozi oraz Blok wschodni w Radiu Nowy Świat
„Progresywni wirtuozi” oraz „Blok wschodni” to niedzielne audycje, które pojawią się w ramówce Radia Nowy Świat. Ich premiera została zaplanowana na 25 lutego br. Adrianna Calińska-Czaniecka oraz Tomasz Ławnicki zaproponują dwie godziny zupełnie różnej muzyki. Audycje będą nadawane raz w miesiącu.
23.02.24, 06:30
| radio » informacje
Radio Kraków sprzedaje fortepian Steinway D-274. Kupi go Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Radio Kraków podpisało umowę z Polskim Wydawnictwem Muzycznym w sprawie fortepianu koncertowego Steinway D-274, który krakowska rozgłośnia zakupiła za milion złotych w ubiegłym roku.
22.02.24, 12:35
| radio » informacje
Specjalne wydania programów w Polskim Radiu dla Ukrainy w drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę
Polskie Radio przygotowało audycje specjalne w związku z dziesiątą rocznicą zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i drugą rocznicą pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz drugą rocznicą powstania Polskiego Radia dla Ukrainy.
22.02.24, 08:30
| radio » ludzie
Agata Kwiecińska powraca do Dwójki
Do zespołu Programu Drugiego Polskiego Radia powraca Agata Kwiecińska.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 01.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.04.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 29.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

27.02.2024 r., godz. 15.00, online.