23.10.23, 21:00
Pierwszy milion Szczepana Twardocha
Wydawnictwo Literackie poinformowało, że łączny nakład sprzedanych książek Szczepana Twardocha przekroczył właśnie milion egzemplarzy.
„Chołod” – ostatnia jak dotąd powieść Szczepana Twardocha ukazała się jesienią 2022 r. i spotkała się z żywym przyjęciem tak czytelników, jak i krytyki literackiej. Wysokie miejsca na listach bestsellerów i dobra sprzedaż sprawiły, że właśnie tą powieścią Twardoch wkracza do wąskiego klubu pisarzy, mogących pochwalić się sprzedażą ponad miliona egzemplarzy swoich książek. Ta liczba obejmuje wszystkie tytuły pisarza, jakie ukazały się pod szyldem Wydawnictwa Literackiego od 2012 r. i we wszystkich dostępnych formatach (wersje papierowe, e-booki i audiobooki).
Współpraca śląskiego prozaika i krakowskiej oficyny rozpoczęła się od wydania powieści „Morfina” – szalona i transowa historia Konstantego Willemanna natychmiast wyniosła Twardocha na szczyt popularności i przyniosła mu wiele wyróżnień, w tym Paszport „Polityki”. Po „Morfinie” przyszły kolejne głośne, szeroko komentowane i popularne wśród czytelników powieści: w 2014 r. powieść „Drach”, a następnie w 2016 r. „Król”, którego bohaterem jest Jakub Szapiro, żydowski bokser, gangster i władca przedwojennej Warszawy. Na podstawie powieści Canal+ wyprodukowało serial, a na półki księgarskie trafiła serialowa edycja powieści. W 2018 r. ukazało się „Królestwo”, czyli wojenna kontynuacja „Króla”, opowiedziana z perspektywy Ryfki – kochanki Jakuba i jego syna Dawida.
Król bije rekordy
„Król” to najpopularniejsza powieść Szczepana Twardocha – od premiery książka zdobyła uznanie 300 tys. czytelników. Na drugim miejscu w zestawieniu najpopularniejszych utworów uplasowała się "Morfina" – 153 tys., a na trzecim "Królestwo" z wynikiem 135 tys. egzemplarzy.
Lata 20. XXI w. to kontynuacja dobrej passy – w 2020 r. ukazuje się „Pokora”, a w 2022 r. „Chołod”. To książki, w których prozaik z Pilchowic z jednej strony powraca do swych najważniejszych tematów, z drugiej – nadaje tym opowieściom nowy ton. W „Pokorze” odbiorcy śledzą losy Aloisa Pokory, syna górnika z Górnego Śląska, który wyrwany z proletariackiego środowiska wszędzie spotyka się z odrzuceniem i pogardą, jednak walczy o godność i uznanie. Z kolei „Chołod” to brawurowa i pełna niesamowitych perypetii powieść o śląskim komuniście Konradzie Widuchu, który po ucieczce z sowieckiego łagru trafia do odseparowanej od świata (i historii) tajemniczej syberyjskiej osady. Sprzedaż „Pokory” przekroczyła 106 tys., natomiast „Chołod” zbliża się do poziomu 90 tys. sprzedanych egzemplarzy i ściągniętych plików.
Listę tytułów Szczepana Twardocha opublikowanych w Wydawnictwie Literackim uzupełniają: wznowienie w 2021 r. „Wiecznego Grunwaldu” (z posłowiem autora), śląskie edycje „Dracha” i „Pokory” (obie powieści na język śląski przetłumaczył Grzegorz Kulik), a ponadto tom dzienników „Wieloryby i ćmy” (2015), zbiór opowiadań „Ballada o pewnej panience” (2017), wybór felietonów „Jak nie zostałem poetą” (2019), „Wielkie Księstwo Groteski’ (2021) oraz „Byk” (2022) – pierwszy utwór napisany przez Twardocha z myślą o scenie teatralnej.
Jedenaście lat współpracy pomiędzy Wydawnictwem Literackim a Szczepanem Twardochem to także nagrody i wyróżnienia. Oprócz wspomnianego Paszportu „Polityki” trzeba wymienić: Nagrodę im. Kościelskich, Brücke Berlin-Preis, Śląski Wawrzyn Literacki, Nagrodę Kulturalną Onetu O!Lśnienie, Nagrodę Czytelników Nike, Nagrodę im. Kazimierza Kutza i EBRD Literature Prize.
Z okazji jubileuszu 70-lecia Wydawnictwa Literackiego i rekordowej sprzedaży książek Szczepana Twardocha już 2 listopada odbędzie się spotkanie z pisarzem w ramach Bomby Megabitowej w Krakowie. Rozmowę poprowadzi dr Katarzyna Kasia. Wydarzenie odbędzie się 2 listopada o godz. 18.00 w Centrum Kongresowego ICE. Pisarz będzie także gościem Targów Książki w Krakowie – w niedzielę 29 października o godz. 12.00 na stoisku WL planowana jest sesja autografów autora „Chołodu”. Pisarz weźmie także udział w Targach Książki w Katowicach –w niedzielę 5 listopada o godz. 12.00.
Będą wznowienia
Wydawnictwo Literackie zapowiada wznowienie pierwszych, młodzieńczych powieści śląskiego prozaika, które dziś są właściwie niemożliwe do zdobycia. W nowej edycji ukaże się jako pierwsza „Epifania wikarego Trzaski”, kolejne będą powieści „Sternberg” i „Obłęd rotmistrza von Egern”.
Konferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze