02.10.23, 05:00

Zyta Rudzka laureatką Nagrody Literackiej Nike 2023

Zyta Rudzka, fot.: materiały prasowe

Tegoroczną zwyciężczynią Nagrody Literackiej Nike za powieść „Ten się śmieje, kto ma zęby” została Zyta Rudzka. Werdykt jury poznaliśmy 1 października 2023 r. Nagroda Nike Czytelników, przyznawana w plebiscycie Wyborcza.pl i „Wyborczej”, trafiła do Grzegorza Piątka za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939". Gala podsumowująca 27. edycję Nagrody Nike odbyła się w Warszawie i była transmitowana antenie TVN24 BiS oraz na Wyborcza.pl.

W gronie siedmiu książek-finalistek tegorocznej Nagrody Nike znalazły się trzy powieści, dwa reportaże, reportaż historyczny i tom poezji. Jury zdecydowało, że tegoroczna Nagroda Nike trafiła do Zyty Rudzkiej za powieść „Ten się śmieje, kto ma zęby” wydaną przez Wyd. W.A.B.

Dziś nagradzamy Weryzm. Po wahaniu zapisuję to wielką literą, choć słownikowe znaczenie, wskazujące na technikę odwzorowania rzeczywistości, dałoby dobry napęd interpretacji powieści Zyty Rudzkiej – wszak jej postacie i ich środowisko, zdają się podobne do czegoś znanego, sąsiedzkiego. Wystarczyłoby wejść do miejskiego zakamarka, w poprzek dzielnicy, by rozpoznać scenerię. W podupadłych zakładach rzemieślniczych czeka na nas Weryzm, ten pisany wielką literą – mocna, suwerenna kobieta, bez ceregieli wykonująca swój fach – strzeżenie, czesanie, żegnanie” – mówiła w laudacji na cześć laureatki Inga Iwasiów, przewodnicząca jury Nagrody Literackiej Nike. „Nagradzając Zytę Rudzką za powieść „Ten się śmieje, kto ma zęby" wyróżniamy istotną, angażującą czytelniczo prozę, fikcję tak porywającą, że odpowiada na pytania zadawane realności” – dodaje Iwasiów

Oprócz Ingi Iwasiów w jury Nagrody Literackiej Nike zasiadali w tym roku: Marek Beylin, Przemysław Czapliński, Justyna Jaworska, Tadeusz Nyczek, Masza Potocka, Krzysztof Siwczyk, Maria Topczewska i Maria Zmarz-Koczanowicz. Decyzję o laureatce jurorzy podjęli w dniu wręczenia nagrody – 1 października br.

Zwyciężczyni Nike 2023 otrzymała 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.

W gronie nominowanych do 27. Edycji Nagrody Nike, obok laureatki, znaleźli się:

  • Wiktoria Bieżuńska, „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę” (powieść), Wyd. Cyranka, Warszawa
  • Anna Bikont, „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” (reportaż), Wyd. Czarne, Wołowiec
  • Mateusz Górniak, „Trash story” (powieść), Wyd. Korporacja Ha!Art, Kraków
  • Grzegorz Piątek, „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939" (reportaż historyczny), Wyd. W.A.B., Warszawa
  • Piotr Sommer, „Lata praktyki” (poezja), Wyd. WBPiCAK, Poznań
  • Ilona Wiśniewska, „Migot. Z krańca Grenlandii” (reportaż), Wyd. Czarne, Wołowiec

Swoją nagrodę przyznali również czytelnicy Wyborcza.pl i „Gazety Wyborczej”, którzy wybierali ulubione lektury spośród siedmiu książek nominowanych do Nike 2023 na stronie Wyborcza.pl/nike. W plebiscycie najwięcej głosów otrzymał Grzegorz Piątek za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939", zdobywając nagrodę Nike Czytelników 2023.

Uroczystość wręczenia Nike 2023 została zorganizowana w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i była transmitowana na żywo na antenie TVN24 BiS oraz w serwisie Wyborcza.pl.

Organizatorami nagrody są „Wyborcza" i Fundacja Nagrody Literackiej Nike, a fundatorem Fundacja Agory. Tegoroczną edycję Nagrody Literackiej Nike wspiera Amazon.pl.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać.

W 2022 r. jury przyznało Nike Jerzemu Jarniewiczowi za tom poezji „Mondo Cane”. Wśród wcześniejszych laureatów są m.in. Stanisław Barańczak, Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz, Olga Tokarczuk (dwukrotnie), Joanna Bator, Wiesław Myśliwski (dwukrotnie) i Andrzej Stasiuk.

Komentarze

Powiązane

06.12.24, 18:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » książki
Jakub Tylman nominowany do Książki Roku 2024 za promowanie literatury dziecięcej
Jakub Tylman otrzymał nominację do „Książki Roku 2024” za promowanie czytelnictwa, a jurorzy zwrócili uwagę, że dzięki cyklowi „CzytaMY” literatura dziecięca zyskała szerokie zainteresowanie w mediach.
02.12.24, 05:00
| kultura » informacje
Tłumy na corocznej Wystawie Makiet Kolejowych w Krakowie
W miniony weekend w Nowohuckim Centrum Kultury po raz kolejny odbyła się Wystawa Makiet Kolejowych. Podczas trzydniowego wydarzenia można było zobaczyć nie tylko wielką makietę, ale również uczestniczyć w licznych animacjach dla najmłodszych.
28.11.24, 14:00
| radio » informacje | kultura » muzyka
Młody Mozart. Zakochany Beethoven. Roztargniony Haydn. Koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie
30 listopada br. o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpi Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, którą poprowadzi jej dyrektor artystyczny, Michał Klauza. Organizatorami wydarzenia są Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie i Program 2.
26.11.24, 22:13
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Piernikowe serce. W grudniu ruszą zdjęcia do świątecznego filmu Piotra Wereśniaka
10 grudnia br., w Toruniu ruszą zdjęcia do filmu „Piernikowe serce” w reżyserii Piotra Wereśniaka. To komedia familijna inspirowana książką „Marcepanowa miłość” Agnieszki Lis. Koproducentem i dystrybutorem produkcji będzie Telewizja Polska, która podpisała list intencyjny w tej sprawie.
26.11.24, 17:45
| kultura » muzyka
Do They Know It’s Christmas? powraca ” w nowej wersji na 40. urodziny premiery oryginału
Do serwisów cyfrowych trafiła EP-ka zawierająca „Do They Know It’s Christmas? – 2024 Ultimate Mix” wraz z nowym klipem. „Band Aid Compilation”, bo tak nazywa się wydawnictwo, będzie dostępne również w formatach fizycznych, na 1CD i 12-calowym winylu. Premiera odbędzie się 29 listopada br.
24.11.24, 08:00
| kultura » informacje
Muzeum Getta Warszawskiego z planem renowacji do końca 2026 roku
Muzeum Getta Warszawskiego prowadzi renowację i rozbudowę zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów, które zostaną przekształcone w przestrzeń wystawienniczą i edukacyjną. Projekt, realizowany w latach 2023–2026, obejmuje stworzenie stałej wystawy o tragedii Żydów uwięzionych w warszawskim getcie.
22.11.24, 21:45
| radio » informacje | kultura » muzyka
Koncert zespołu Ptaszkowie Śpiewali na antenie Polskiego Radia Dzieciom
23 listopada br. o godz. 12.00 w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana odbędzie się koncert zespołu „Ptaszkowie Śpiewali”, który swoje inspiracje czerpie z polskiej muzyki tradycyjnej oraz elektronicznej z lat 80. i 90. Na koncert zaprasza Polskie Radio Dzieciom.
20.11.24, 23:05
| kultura » film
Koterski na dużym ekranie. Wyjątkowy przegląd w kinie Muranów
20 listopada 2024 roku w kinie Muranów rozpocznie się trzydniowy przegląd „Koterski. Życie w kadrze”, poświęcony twórczości Marka Koterskiego, reżysera znanego z filmów łączących humor, emocje i refleksję nad codziennością. Organizatorami wydarzenia są Rada i Zarząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy oraz kino Muranów.
20.11.24, 18:30
| radio » informacje | kultura » film
Kino dla Ciebie: Kobiece Wieczory w Atlanticu. RDC i Kino Atlantic uruchamiają cykl filmowy
Polskie Radio RDC i Kino Atlantic nawiązują współpracę, tworząc cykl „KINO DLA CIEBIE. Kobiece Wieczory w Atlanticu”. Pierwsze wydarzenie odbędzie się w czwartek, 21 listopada br. o godz. 19:00.
20.11.24, 07:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » książki
Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne archiwum X. Sprzedano prawa filmowe do zbioru reportaży Izy Michalewicz
Wydawnictwo ZNAK poinformowało o sprzedaży kolejnej opcji filmowej. Tym razem sprzedano prawa filmowe do zbioru reportaży „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne archiwum X” Izy Michalewicz.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 14.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 11.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 11.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.