28.09.23, 21:00

Premiera filmu dokumentalnego „Nowe okno na Wszechświat” tylko w TVP Nauka

„Nowe okno na Wszechświat”, fot.: materiały prasowe

25 grudnia 2021 r. kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną z Europejskiego Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Film dokumentalny „Nowe okno na Wszechświat” Roberta Szaja i Bogumiła Radajewskiego to zapis przygotowań do tego historycznego wydarzenia, rozmowy m.in. z twórcami teleskopu.

Teleskop Jamesa Webba to rewolucja w procesie badania Wszechświata. W filmie dokumentalnym „Nowe okno na Wszechświat”, dzięki zdjęciom, przybliżamy historię powstania tego przyrządu, jego możliwości i wpływ, jaki będzie wywierał na badania kosmiczne i rozwój współczesnej nauki. Premiera filmu dokumentalnego „Nowe okno na Wszechświat” w piątek, 29 września o godz. 20.00 w TVP Nauka.

Historia Teleskopu Jamesa Webba, który służy do obserwacji Wszechświata w podczerwieni, zaczyna się w momencie, kiedy w kwietniu 1990 roku prom Discovery zabiera w przestrzeń okołoziemską Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Przyrząd ten dostarczył naukowcom wielu przełomowych danych o Wszechświecie, w tym m.in. najdokładniejsze wówczas zdjęcie ukazujące jedne z najdalszych miejsc we Wszechświecie. Teleskop Hubble`a nie był już w stanie pokazać dalszych obiektów, dlatego konieczne było stworzenie bardziej zaawansowanego przyrządu, który pozwoliłby spojrzeć dużo dalej, niż Teleskop Hubble`a. Naukowcy chcieli zbadać pierwszą generację gwiazd oraz zobaczyć pierwsze powstające galaktyki. Ten największy teleskop wyniesiony w przestrzeń kosmiczną pozwala na obserwacje atmosfer planet poza naszym Układem Słonecznym nazywanymi egzoplanetami. Przyrządy zastosowane w Teleskopie Jamesa Webba zostały zaprojektowane do badania składu tych pozaziemskich atmosfer.

W filmie „Nowe okno na Wszechświat” widzowie poznają technologie, które wykorzystano przy budowie tego najnowocześniejszego instrumentu obserwacyjnego. Ekipa TVP Nauka jako jedna z nielicznych była obecna przy starcie rakiety Ariane 5, która wyniosła Teleskop Jamesa Webba w przestrzeń kosmiczną. Specjalnie dla Telewizji Polskiej wypowiadają się laureaci nagrody Nobla z dziedziny fizyki w tym: Prof. Didier Patrick Queloz i prof. Michel Mayor, naukowcy i inżynierowie m.in.: Gregory Robinson, Dyrektor Programu Teleskopu Jamesa Webba, Thomas Zurbuchen, Szef Misji Naukowych NASA, Stéphane Israël, Prezes Arianespace oraz firm zaangażowanych w budowę przyrządu.

Komentarze

Powiązane

02.12.23, 11:28
| telewizja / VOD » informacje
21 kanałów w otwartym oknie w akcji Polsat Box
Polsat Box w okresie od 1 grudnia 2023 r. do 7 stycznia 2024 r. w ramach otwartego okna udostępni abonentom nawet 21 kanałów telewizyjnych bez dodatkowych opłat.
01.12.23, 20:23
| telewizja / VOD » informacje
Motowizja w Polsat Box i Polsat Box Go
1 grudnia br. do oferty programowej telewizji satelitarnej, kablowej IPTV oraz internetowej z dekoderem Polsat Box oraz serwisu streamingowego Polsat Box Go dołączyła Motowizja – kanał dla sympatyków i pasjonatów motoryzacji.
01.12.23, 08:00
| telewizja / VOD » informacje
Roszady w Polsacie. Dorota Gawryluk będzie zarządzać Pionem Kanałów Tematycznych. Piotr Witwicki szefem informacji
Niespodziewanie, 1 grudnia br. Dorota Gawryluk objęła nowo utworzone stanowisko Dyrektora Zarządzającego Pionu Kanałów Tematycznych w strukturze Telewizji Polsat i Grupy Polsat Plus.
30.11.23, 06:30
| telewizja / VOD » seriale
Dzielnica strachu. VI sezon produkcji wiosną 2024 r. w Pulsie 2
Telewizja Puls kontynuuje produkcję własnego seriali kryminalnego „Dzielnica strachu”. Nowy sezon pojawi się wiosną 2024 r. na antenie Puls 2.
29.11.23, 08:30
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Biuro Reklamy TVP przeprowadzi aukcję na sponsoring aplikacji TVP Sport
Biuro Reklamy TVP przedstawiło zasady aukcji w aplikacjach TVP SPORT. Licytacja odbędzie się w dniach 12-14 grudnia br., a jej przedmiotem będzie sponsoring aplikacji na wyłączność.
28.11.23, 10:45
| telewizja / VOD » informacje
Krzysztof Ziemiec i Tomasz Wolny twarzami kampanii informującej o zmianie standardu nadawania w MUX-3
27 listopada br. na antenach Telewizji Polskiej ruszyła kampania informacyjna prezentująca szczegóły zbliżającej się zmiany standardu nadawania w MUX-3 – z DVB-T na DVB-T2/HEVC.
28.11.23, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zyskał dzięki Fundacji TVN gabinety psychologiczno-psychiatryczne
23 listopada br. odbyła się uroczystość otwarcia pierwszych gabinetów psychologiczno-psychiatrycznych, które powstały w ramach inicjatywy „Zdrowie w Głowie” Fundacji TVN. Całkowity koszt realizacji tego projektu wyniósł niemal 1,5 mln zł brutto. Wsparcie finansowe na ten cel uzyskano dzięki hojności osób i instytucji wspierających Fundację TVN oraz firmy Amazon.
27.11.23, 19:54
| telewizja / VOD » informacje
Super Polsat wyemituje reality show Dagmara szuka męża
Super Polsat 11 grudnia br. rozpocznie emisję nowego reality show, w którym Dagmara Kaźmierska poszukuje swojej drugiej połówki.
27.11.23, 11:53
| telewizja / VOD » informacje
Fajbusiewicz: rozmowy o zbrodni. Nowy sezon w Crime+Investigation Polsat
29 listopada br. na antenie Crime+Investigation Polsat rozpocznie się emisja nowego sezonu programu „Fajbusiewicz: rozmowy o zbrodni”. Emisja w każdą środę o godz. 22:30.
27.11.23, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Faceci ze stali. Nowy polski format w History Channel
28 listopada br. na antenie HISTORY Channel odbędzie się premiera pilotowego odcinka programu „Faceci ze stali”, w którym guru bursztynnictwa Tomasz Ołdziejewski i jeden z najlepszych polskich knifemakerów Artur Szyngwelski odwiedzą pracownię Michała Sielickiego, znanego jako Trollsky.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 05.01.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 03.01.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 28.12.23

Do zdobycia jeden egzemplarz audiobooka.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.