21.09.23, 15:15

TVP Nauka zaprasza do Fromborka z okazji 550. roczniy urodzin Mikołaja Kopernika

Logo TVP Nauka, fot.: materiały prasowe

W sobotę, 23 września i w niedzielę, 24 września br. TVP Nauka zaprasza do Fromborka, gdzie podsumuje rok Mikołaja Kopernika obchodzony w związku z 550. rocznicą jego urodzin. Codziennie, podczas programu widzowie spotkają się z gośćmi specjalnymi TVP Nauka, w tym z amerykańskim astronautą Terrym Virtsem, który dwukrotnie brał udział w lotach kosmicznych i poza Ziemią spędził 213 dni.

Miejsce na podsumowanie jest nieprzypadkowe, gdyż to we fromborskiej katedrze spoczywają prochy naszego wybitnego astronoma. W sobotę, 23 września TVP Nauka o godz. 12.05 wyemituje „Gród Kopernika”. Prowadzący Robert Szaj, dyrektor anteny, zaprosi na spacer szlakiem Mikołaja Kopernika po wzgórzu katedralnym we Fromborku. O najważniejszych śladach związanych z astronomem opowie gospodarz tego miejsca ksiądz prałat kan. dr Jacek Wojtkowski. W kolejnym programie o godz. 13.05 „Szkoła mistrzów” widzowie będą mogli spojrzeć przez specjalne teleskopy w niebo Kopernika, a potem razem z popularyzatorem nauki Pawłem Piszczałką będą świadkami doświadczeń fizycznych i chemicznych oraz odwiedzą „Laboratoria przyszłości”, unikalny w skali Europy projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki. O godz. 15.30 zaplanowano kolejne spotykanie z Fromborka pt. „Z Kopernikiem w przyszłość”. W tej części Robert Szaj, pomysłodawca naukowego kanału TVP porozmawia z amerykańskim astronautą Terrym Virtsem, który po raz pierwszy znajdzie się w domu Mikołaja Kopernika. Natomiast o godz. 19.30 zaplanowano na żywo „Debata Kopernikańska”.

W niedzielę, 24 września o godz. 12.05 pojawi się „Frombork Kopernika”. W tej relacji na żywo we wnętrzach nowego Pałacu Biskupiego Robert Szaj i Marta Kielczyk podsumują obchody roku kopernikańskiego. W drugiej części programu stacja zaprosi do XVIII w. szpitala św. Ducha na spotkanie z dr. Łukaszem Grabarczykiem, który opowie o związkach Kopernika z medycyną. W programie „Niebo Kopernika” o godz. 15.00 rozmowa z twórcami, m.in. z rzeźbiarzem Andrzejem Renesem i malarką Agnieszką Markowicz, w trakcie której, w obecności astronauty Terrego Virtsa, zostanie odsłonięta specjalna instalacja „Niebo Kopernika”, wspólne dzieło widzów TVP Nauka i mistrza Andrzeja Renesa. Natomiast o godz. 21.00 zaplanowano „Podsumowanie roku Mikołaja Kopernika”.

Z uwagi na to, że 24 września będzie pierwszym dniem jesieni, w programie zostanie objaśnione działanie stworzonej przez Kopernika Tablicy Astronomicznej, instrumentu służącego do wyznaczania równonocy wiosennej i jesiennej.

Programy TVP Nauka powstają dzięki współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

Komentarze

Powiązane

02.12.23, 11:28
| telewizja / VOD » informacje
21 kanałów w otwartym oknie w akcji Polsat Box
Polsat Box w okresie od 1 grudnia 2023 r. do 7 stycznia 2024 r. w ramach otwartego okna udostępni abonentom nawet 21 kanałów telewizyjnych bez dodatkowych opłat.
01.12.23, 20:23
| telewizja / VOD » informacje
Motowizja w Polsat Box i Polsat Box Go
1 grudnia br. do oferty programowej telewizji satelitarnej, kablowej IPTV oraz internetowej z dekoderem Polsat Box oraz serwisu streamingowego Polsat Box Go dołączyła Motowizja – kanał dla sympatyków i pasjonatów motoryzacji.
01.12.23, 08:00
| telewizja / VOD » informacje
Roszady w Polsacie. Dorota Gawryluk będzie zarządzać Pionem Kanałów Tematycznych. Piotr Witwicki szefem informacji
Niespodziewanie, 1 grudnia br. Dorota Gawryluk objęła nowo utworzone stanowisko Dyrektora Zarządzającego Pionu Kanałów Tematycznych w strukturze Telewizji Polsat i Grupy Polsat Plus.
30.11.23, 06:30
| telewizja / VOD » seriale
Dzielnica strachu. VI sezon produkcji wiosną 2024 r. w Pulsie 2
Telewizja Puls kontynuuje produkcję własnego seriali kryminalnego „Dzielnica strachu”. Nowy sezon pojawi się wiosną 2024 r. na antenie Puls 2.
29.11.23, 08:30
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Biuro Reklamy TVP przeprowadzi aukcję na sponsoring aplikacji TVP Sport
Biuro Reklamy TVP przedstawiło zasady aukcji w aplikacjach TVP SPORT. Licytacja odbędzie się w dniach 12-14 grudnia br., a jej przedmiotem będzie sponsoring aplikacji na wyłączność.
28.11.23, 10:45
| telewizja / VOD » informacje
Krzysztof Ziemiec i Tomasz Wolny twarzami kampanii informującej o zmianie standardu nadawania w MUX-3
27 listopada br. na antenach Telewizji Polskiej ruszyła kampania informacyjna prezentująca szczegóły zbliżającej się zmiany standardu nadawania w MUX-3 – z DVB-T na DVB-T2/HEVC.
28.11.23, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zyskał dzięki Fundacji TVN gabinety psychologiczno-psychiatryczne
23 listopada br. odbyła się uroczystość otwarcia pierwszych gabinetów psychologiczno-psychiatrycznych, które powstały w ramach inicjatywy „Zdrowie w Głowie” Fundacji TVN. Całkowity koszt realizacji tego projektu wyniósł niemal 1,5 mln zł brutto. Wsparcie finansowe na ten cel uzyskano dzięki hojności osób i instytucji wspierających Fundację TVN oraz firmy Amazon.
27.11.23, 19:54
| telewizja / VOD » informacje
Super Polsat wyemituje reality show Dagmara szuka męża
Super Polsat 11 grudnia br. rozpocznie emisję nowego reality show, w którym Dagmara Kaźmierska poszukuje swojej drugiej połówki.
27.11.23, 11:53
| telewizja / VOD » informacje
Fajbusiewicz: rozmowy o zbrodni. Nowy sezon w Crime+Investigation Polsat
29 listopada br. na antenie Crime+Investigation Polsat rozpocznie się emisja nowego sezonu programu „Fajbusiewicz: rozmowy o zbrodni”. Emisja w każdą środę o godz. 22:30.
27.11.23, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Faceci ze stali. Nowy polski format w History Channel
28 listopada br. na antenie HISTORY Channel odbędzie się premiera pilotowego odcinka programu „Faceci ze stali”, w którym guru bursztynnictwa Tomasz Ołdziejewski i jeden z najlepszych polskich knifemakerów Artur Szyngwelski odwiedzą pracownię Michała Sielickiego, znanego jako Trollsky.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 05.01.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 03.01.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 28.12.23

Do zdobycia jeden egzemplarz audiobooka.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.