19.07.23, 14:14

Wavemaker: ideowość nie jest „przyspawana” do konkretnego pokolenia. Tęczowy marketing wciąż budzi emocje

Fot.: Wavemaker

O ile konsumenci jednoznacznie wspierają zaangażowanie marek w ochronę praw dziecka, seniorów czy ekologię, to tęczowy marketing wciąż budzi relatywnie duże kontrowersje nad Wisłą – wynika z badania Wavemaker, agencji GroupM. Najbardziej protęczowi są w Polsce przedstawiciele pokolenia Zet, a najbardziej proekologiczni – co może zaskakiwać - Silverzy.

Polscy konsumenci niemal jednogłośnie wspierają to, by marki angażowały się w ochronę praw dziecka, pomoc osobom starszych, wolność słowa czy ekologię, pokazuje badanie Wavemaker. Natomiast w kwestii wspierania praw społeczności LGBT+, choć widać przewagę zwolenników, obserwuje się też największy i niesłabnący od lat rozdźwięk wśród badanych – wynika z projektu Wavemaker.

Badanie Wavemaker dowodzi, że to kobiety są znacznie częściej otwarte na aktywizm marek. W niemal wszystkich badanych obszarach potencjalnego zaangażowania marek widać niewielką lub wyraźną przewagę konsumentek wspierających mocniej, m.in. działania marek na rzecz ochrony praw dziecka, pomocy starszym, równości płci czy wspierania społeczności LGBT. Zróżnicowane – i nie zawsze zgodne ze stereotypowymi przekonaniami – jest poparcie dla badanych kwestii wśród przedstawicieli różnych grup wiekowych.

Jak wynika z badania, to głównie osoby młode (18-24 lata) najbardziej pozytywnie podchodzą do zaangażowania marek we wsparcie społeczności LGBT+. Co może zaskakiwać, jednak to najstarsi badani są np. najbardziej zainteresowani proekologiczną postawą marek, a osoby po 45+ roku życia najmocniej wspierają zaangażowanie marek w obronę praw kobiet czy np. wolności słowa.

Wyniki badania Wavemaker dowodzą, że ideowość nie jest „przyspawana” do konkretnego pokolenia. W zależności od badanej kwestii, z różną intensywnością wspierają ją przedstawiciele różnych grup wiekowych – widać więc np. nadreprezentację proekologicznych silverów i protęczowych Zetów.

Tęczowe logotypy to tylko chwyt marketingowy?

Choć to działania na rzecz LGBT+ są relatywnie najbardziej kontestowane, nie zawsze wynika to z negatywnego nastawienia badanych do samej społeczności. Wavemaker zapytał polskich konsumentów co sądzą o tęczowych logotypach firm w mediach społecznościowych wstawianych tam z okazji Pride Month – ponad 1/3 jest za, 20 proc. kontestuje, a blisko połowie badanych jest to obojętne. Kontestujących Wavemaker dopytał o powody. I o ile 53 proc. z nich (średnio to co dziesiąty badany ogółem) rzeczywiście sprzeciwia się wspieraniu społeczności LGBT, to blisko połowa (46 proc.) uważa po prostu, że korporacje jako pracodawcy nie powinni zajmować stanowiska w kwestii orientacji seksualnej, a jedna trzecia badanych uważa, że tęczowe logotypy to tylko chwyt marketingowy.


Fot.: Wavemaker

A jakie marki kojarzą się w Polsce ze wsparciem społeczności LGBT+? Na szczycie rankingu mamy wielkie marki mediowe: Netflix, Google i TVN. Respondenci wskazywali swoje typy na podstawie listy firm lub marek komunikujących w ostatnich latach zaangażowanie w działania na rzecz LGBT+ (np. poprzez udział w paradzie wolności).


Fot.: Wavemaker

O badaniu

Wavemaker realizował badanie metodą CAWI w czerwcu i lipcu 2023 r. na grupie 1500 osób.

Komentarze

Powiązane

19.06.24, 10:53
| reklama & PR » informacje
Rodzinny fun z Capri-Sun! Konkurs marki Capri-Sun w sieci Dino
Na początku czerwca br., marka Capri-Sun uruchomiła konkurs w marketach Dino pod hasłem „Rodzinny fun z Capri-Sun!”. Do wygrania jest 240 nagród.
19.06.24, 08:30
| reklama & PR » informacje
Vison Express wybiera MullenLowe Warsaw
Agencja MullenLowe Warsaw wygrała konkurs Vision Express na obsługę działań prowadzonych w mediach spoleczniościowych (Facebook).
19.06.24, 06:30
| reklama & PR » informacje
GroupM: globalna wartość rynku reklamowego w 2024 r. przekroczy bilion dolarów
GroupM podnosi prognozy wzrostu globalnego rynku reklamowego w 2024 r. do 7,8 proc., w Polsce wzrost powyżej globalnego.
18.06.24, 10:07
| reklama & PR » ludzie
Zmiany w AMS. Grażyna Gołębiowska wchodzi do zarządu
1 lipca br. do zarządu AMS dołączy Grażyna Gołębiowska, menadżerka firmy, która będzie odpowiedzialna za obszar marketingu, sprzedaży i badań. Małgorzata Augustyniak, dotychczasowa wiceprezeska, pozostaje w strukturach Grupy na stanowisku doradczyni zarządu ds. CSR.
17.06.24, 16:30
| reklama & PR » informacje
Kampania mPay z Jakubem Błaszczykowskim w decydującej fazie. Plakaty OOH w dużych miastach
Ruszył kolejny etap kampanii wizerunkowej polskiej aplikacji finansowej mPay ”Płatności Fair-Play” z Jakubem Błaszczykowskim w roli głównej. Od początku czerwca w największych polskich miastach pojawiły się plakaty OOH z wizerunkiem byłego kapitana reprezentacji Polski, a obecnie ambasadora mPay.
17.06.24, 15:10
| reklama & PR » informacje
Rebel Media wygrywa w przetargu grupy spółek Danone
W wyniku przetargu spółek Danone, agencja mediowa Rebel Media zajmie się takimi działaniami w TV, jak: lokowanie produktu czy produkcje dedykowanego contentu dla marek grupy spółek Danone.
17.06.24, 14:24
| reklama & PR » ludzie
Daria Soroka dołączyła do first aid communication team
Do zespołu first aid communication team dołączyła Daria Soroka i objęła stanowisko senior communication managera. W ostatnich latach rozwijała kompetencje w energetyce prowadząc komunikację korporacyjną dla producenta energii odnawialnej.
17.06.24, 09:30
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Szybka piłka w Radiu Zet. Piłkarska kampania promująca Moonsy
Konkurs "Szybka piłka" na antenie Radia ZET oraz szerokie działania w prasie i Internecie na czele ze stronami sportowymi Onet.pl czy drukowaną wersją Przeglądu Sportowego – tak w czasie Euro 2024 promować będą się Moonsy – proteinowe chipsy z soczewicy.
17.06.24, 08:30
| reklama & PR » informacje
Unilever w przetargu wybiera 38 Content Communication
Do grona klientów 38 Content Communication, dołączył Unilever – jeden z największych światowych graczy rynku FMCG. Agencja została wybrana w drodze przetargu i będzie odpowiedzialna za komunikację korporacyjną, przygotowanie i wdrożenie strategii PR, a także pozycjonowanie ekspertów w mediach.
17.06.24, 07:30
| reklama & PR » informacje
Platforma inwestycyjna BeGlobal klientem iProspect
Agencja iProspect (dentsu Polska) została wybrana do obsługi mediowej platformy inwestycyjnej BeGlobal. Działania agencji obejmą przygotowanie i egzekucję kampanii performance oraz afiliację. Współpraca ma charakter długofalowy.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.