30.06.23, 06:30

Rośnie widownia PKO Bank Polski Ekstraklasy. Podsumowanie w sezonie 2022/23

Fot.: Pixabay.com, licencja otwarta

Łączna oglądalność transmisji meczów PKO Bank Polski Ekstraklasy w TV w sezonie 2022/23 wyniosła 40,2 mln. To oznacza widownię wyższą o 15 proc. niż w poprzednim sezonie. Sporą popularnością najwyższa polska liga piłkarska cieszyła się także w aplikacjach i internecie, gdzie liczba wyświetleń transmisji wyniosła 6,35 mln.

Jedna kolejka sezonu 2022/23 PKO Bank Polski Ekstraklasy zgromadziła przed telewizorami średnio 1,18 mln widzów, a jeden mecz 131,37 tys. osób, podczas gdy rok wcześniej było to średnio 1,03 mln na kolejkę i 114,23 tys. na mecz. Najwięcej widzów przed ekrany przyciągały spotkania Lecha Poznań, Legii Warszawa i Rakowa Częstochowa (dane Ekstraklasy na podst. Nielsen Media).

Rozgrywki PKO Bank Polski Ekstraklasy 2022/23 w telewizji można było śledzić na antenach Canal+, który pokazywał wszystkie 306 meczów w trakcie 34 kolejek, i Telewizji Polskiej, która transmitowała jedno spotkanie w kolejce. Dodatkowo obaj nadawcy udostępniali mecze w Internecie - na platformie Canal+ Online i w serwisie TVPSport.pl. W tych miejscach liczba wyświetleń transmisji online wyniosła 6,35 mln. Wraz z oglądalnością na antenach Canal+ i TVP dało to łączną oglądalność meczów live PKO Bank Polski Ekstraklasy na poziomie 46,55 mln w sezonie 2022/23.

Rozgrywki 2022/23 najwyższej polskiej ligi futbolowej można było także śledzić poprzez platformę streamingową Ekstraklasa.TV. Tu kibice wyłącznie za granicą (w krajach bez licencji telewizyjnej na wyłączność) mogli oglądać mecze live, a kibice w Polsce skróty i inne materiały wideo. Również w tym serwisie przybyło widowni – na koniec maja 2023 na platformie było zarejestrowanych 376 tys. użytkowników, z czego 56 tys. to użytkownicy, którzy dołączyli w minionym sezonie. W tym okresie Ekstraklasa.TV zanotowała 3,4 mln wyświetleń, co stanowiło blisko połowę łącznej liczby wyświetleń od startu platformy w 2019 r.

Mamy za sobą niezwykle emocjonujący sportowo sezon, pełen zwrotów akcji na boisku i w tabeli, a dane oglądalności odzwierciedlają rosnące zaangażowanie kibiców. W rezultacie, do bardzo dobrej frekwencji na stadionach dodajemy teraz wiadomość o większej widowni naszych meczów w telewizji i internecie. Rośnie też liczba użytkowników naszej platformy wideo-streamingowej Ekstraklasa.TV oraz zasięgi ligi w social mediach. Bardzo nas to wszystko cieszy i mam nadzieję, że moda na kibicowanie będzie obejmować coraz więcej osób. W przyszłym sezonie na pewno będziemy tę popularność dalej podsycać poprzez nowe projekty i jeszcze ciekawszą oprawę telewizyjną. Liczymy więc na kolejny wzrost oglądalności, zwłaszcza że do ligi w sezonie 2022/23 dołączają tak popularne „firmy” jak ŁKS Łódź i Ruch Chorzów” – mówi Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasa SA.

Lech Poznań na czele

Na podium oglądalności w sezonie 2022/23 PKO Bank Polski Ekstraklasy stanęły Lech Poznań (9,47 mln odtworzeń transmisji), Legia Warszawa (8,45 mln) oraz Raków Częstochowa (6,46 mln). Tylko te trzy kluby odpowiadają za ponad połowę całej widowni telewizyjnej sezonu – łącznie 24,4 mln. Za nimi w rankingu oglądalności za sezon stoją kolejno Pogoń Szczecin (5,33 mln odtworzeń transmisji), Widzew Łódź (4,89 mln) i Górnik Zabrze (4,63 mln). Najwięcej osób przyciągnął przed ekrany telewizorów szlagier 11. kolejki, czyli spotkanie Lecha Poznań z Legią Warszawa, które obejrzało 1 mln 17 tys. osób. To o prawie 30 proc. więcej niż w sezonie 2021/22, kiedy to najchętniej oglądanym meczem było również starcie tych dwóch drużyn w 11. kolejce, ale wówczas to Wojskowi podejmowali Kolejorza – widownia telewizyjna wyniosła wówczas 788 tys. Pozostałe spotkania o najwyższej oglądalności w sezonie 2022/23 to mecz Legia Warszawa-Lech Poznań w 28. kolejce (743 tys. osób) oraz spotkanie Legia Warszawa-Raków Częstochowa (641 tys. osób) w 26. kolejce.

Rosnące wyniki oglądalności cieszą, ponieważ odzwierciedlają nasze intensywne działania ukierunkowane na zwiększenie widowni i pozyskanie nowych kibiców PKO Bank Polski Ekstraklasy. W minionym sezonie zainwestowaliśmy m.in. w nowe programy i formaty poświęcone rodzimym rozgrywkom – np. klubowe dokumenty sportowe o Lechu Poznań, Rakowie Częstochowa czy Widzewie Łódź, oraz zdecydowanie zwiększyliśmy naszą obecność w social mediach i na YouTube, gdzie przekroczyliśmy liczbę 300 000 subskrybentów. To pozwoliło na dotarcie do nowego, młodszego pokolenia fanów. Niebagatelny wpływ na wzrost widowni i zainteresowania rozgrywkami miała również utrzymująca się szeroka dostępność CANAL+ w niemal każdej technologii – satelitarnej, kablowej i IPTV oraz rosnąca liczba kibiców korzystających z serwisu CANAL+ online. Podjęte działania i wyniki oglądalności umacniają nas w decyzji o kolejnych inwestycjach programowych i promocyjnych, które planujemy realizować wspólnie z Ekstraklasą i klubami w kolejnych miesiącach” – mówi Edyta Sadowska, prezes zarządu CANAL+ Polska.

Więcej obserwatorów w mediach społecznościowych

Wzrosła też widownia PKO Bank Polski Ekstraklasy w social mediach. Na koniec sezonu 2022/23 łączna liczba obserwujących oficjalne profile ligi (FB, TT, IG, TikTok, YT) przekroczyła 1,2 mln, co oznacza wzrost o blisko jedną piątą (18 proc.) wobec statystyk z początku sezonu. Zasięg rozgrywek wyznaczają jednak nie tylko profile ekstraklasowe, ale też klubów należących do ligi. Łącznie na profilach prowadzonych przez Ekstraklasę i 18 klubów przybyło w trakcie sezonu blisko 900 tys. obserwujących, co oznacza, że na koniec 2022/23 ich łączna liczba wyniosła niemal 8 mln.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z zasięgów w social mediach, gdzie nasze profile ligowe i klubowe zanotowały wzrost liczby fanów. Największy skok liga wypracowała na TikToku, o ponad 70 proc., co na koniec sezonu dało prawie 1 milion obserwujących rozgrywki. Drugi najbardziej rosnący kanał to YouTube. W sumie w zeszłym sezonie na profilach Ekstraklasy pokazaliśmy 305 akcji meczowych, co przyniosło 40 proc. więcej wyświetleń. W efekcie łączna liczba wyświetleń przekroczyła 105 milionów. To pokazuje angażującą moc krótkich emocjonujących materiałów wideo – skrótów, najlepszych akcji czy bramek. Tego typu treści są szczególnie atrakcyjne dla młodych odbiorców i w tę stronę będziemy iść z naszą produkcją, dzięki czemu mamy nadzieję przyciągać kolejne młode roczniki kibiców, także na stadiony” – zapowiada Marcin Animucki.

Komentarze

Powiązane

18.06.24, 11:49
| telewizja / VOD » informacje
Maciej Dowbor kończy pracę w Polsacie
Po 20 latach współpracy, Maciej Dowbor rozstał się z Polsatem. Przez ostatnie dziesięć lat prezenter był współgospodarzem programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.
18.06.24, 07:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Mecz Polska - Holandia hitem TVP
Ponad 9 mln widzów zgromadził w niedzielę, 16 czerwca br. mecz Polska – Holandia transmitowany na antenach TVP.
17.06.24, 23:38
| telewizja / VOD » informacje
Polsat dementuje: Dorota Gawryluk nie będzie kandydatką w wyborach prezydenckich
Telewizja Polsat wydała oświadczenie dotyczące pogłosek o starcie jej dziennikarzy w wyborach prezydenckich.
14.06.24, 21:30
| telewizja / VOD » seriale
Drużyna A oraz Xena: Wojownicza księżniczka w AXN Black
W czerwcu br. AXN Black pokaże popularne amerykańskie seriale lat 90.: „Drużyna A” i „Xena: Wojownicza księżniczka”.
14.06.24, 11:33
| telewizja / VOD » informacje
Cafe Euro Cast online oraz w Polsat Sport 1
Z okazji piłkarskich Mistrzostw Europy redakcja sportowa Polsatu przygotowała nowy format telewizyjno-internetowy. „Cafe Euro Cast” będzie emitowany od 14 czerwca o godz. 9:00 w każdy dzień meczowy i pomeczowy przez cały czas trwania turnieju w Niemczech.
14.06.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Play i Antenna Entertainment poszerzają współpracę. AXN Spin debiutuje w ofercie Play
Play (marka działająna na polskim rynku telekomunikacyjnym) i Antenna Entertainment (właściciel portfolio AXN) odnowili oraz poszerzyli wieloletnią współpracę.
13.06.24, 15:00
| telewizja / VOD » informacje
Jak nas widzą. Program Doroty Wysockiej-Schnepf w TVP Polonia
16 czerwca br. na antenie TVP Polonia zadebiutuje program „Jak nas widzą”, której autorką będzie Dorota Wysocka-Schnepf. Gośćmi formatu będą korespondenci zagranicznych mediów akredytowani w Polsce, eksperci spraw międzynarodowych oraz dziennikarze polonijni.
13.06.24, 13:34
| telewizja / VOD » informacje
Paulina Chylewska, Patryk Ganiek i Dariusz Szpakowski poprowadzą teleturniej piłkarski Mecz w TVP1
Telewizja Polska z okazji Mistrzostw Europy w piłce nożnej przygotowała show piłkarski „Mecz – teleturniej piłkarski”, którego gospodarzami będą Paulina Chylewska, Patryk Ganiek oraz Dariusz Szpakowski.
13.06.24, 10:46
| telewizja / VOD » informacje
Studio w kontakcie. Nowość w TVP Polonia
12 czerwca br. o godz. 22:15 w TVP Polonia zadebiutował program publicystyczny „Studio w kontakcie”, w którym każdy telewidz będzie mógł zabrać głos - niezależnie, czy mieszka w Polsce, czy poza granicami kraju.
13.06.24, 09:09
| telewizja / VOD » informacje
KRRiT przedłużyła w końcu koncesję kanału TVN Style
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przychyliła się do wniosku spółki TVN i przedłużyła o kolejny okres czasu koncesję dla kanału TVN Style.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.