10.02.23, 06:30

Aneta Grzegorzewska: chcieliśmy, aby nasz kalendarz był obiektem pożądanym i takim, który cieszy i oko i duszę

Aneta Grzegorzewska, fot.: materiały prasowe

Rozmowa z Anetą Grzegorzewską, Dyrektorką ds. Korporacyjnych i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter.

Kuba Wajdzik: Już po raz dwunasty zaprezentowano Kalendarz Artystyczny firmy Gedeon Richter. Skąd pomysł, aby firma farmaceutyczna angażowała się akurat w takie przedsięwzięcie?

Aneta Grzegorzewska: Częściowo zadecydował, przypadek. Firma, z okazji 110. urodzin, zorganizowała konkurs na plakat. Skierowaliśmy go przede wszystkim do młodych twórców, którzy nadesłali wiele fantastycznych prac. Postanowiliśmy zaprezentować je szerzej i wydać w formie kalendarza. Spotkał się on z bardzo dobrym przyjęciem, a nam pomysł dłuższego związku ze sztuką wydał się na tyle fascynujący że rozwijamy a wręcz pielęgnujemy tę ideę do dzisiaj.


Kalendarz Artystyczny firmy Gedeon Richter, fot.: materiały prasowe

KW: Projekt Kalendarza Artystycznego różni się znacząco od innych tego typu propozycji firmowanych przez różne marki. Na próżno szukać produktów na stronach kalendarza…

AG: Nie tylko produktów, ale zdjęć pracowników czy naszych zakładów. Nigdy w żaden sposób nawet nie nawiązywaliśmy do tych elementów firmy. Kalendarzy przedstawiających produkty, czasami w bardzo piękny i kreatywny sposób, jest na rynku mnóstwo. My, po sukcesie pierwszego kalendarza, mieliśmy na to inny pomysł. Chcieliśmy, aby ludzie czekali na nasz kalendarz, aby był on obiektem pożądanym, takim, który cieszy i oko i duszę, a jego walory użytkowe schodzą na dalszy plan. Mieliśmy odważną wizję, że nasz kalendarz będzie zdobił wnętrza nawet, gdy jego kalendarium już dawno nie będzie aktualne. Myślę, że to się udało, bo po pierwsze, mamy już w Gedeon Richter Polska sporą kolekcję prac, nawet postanowiliśmy pokusić się o stworzenie galerii polskiej sztuki współczesnej, a co ważne, wiemy, że powstało wiele mini galerii - niektórzy kolekcjonują całe kalendarze, inni wycinają ulubione prace, oprawiają je, a potem wieszają w domach, biurach. Dzięki temu obcują na co dzień ze sztuką, jest obecna w ich życiu.Kalendarz Artystyczny firmy Gedeon Richter, fot.: materiały prasowe

KW: Jaki był pomysł na tegoroczny kalendarz?

AG: Do tej pory tematyka kobieca w Kalendarzu Artystycznym Gedeon Richter koncentrowała się głównie na społecznej roli kobiety. Nawiązywaliśmy do znanych, wybitnych kobiet na przestrzeni wieków. W innej edycji pytaliśmy znanych panów o ich opinię na temat roli kobiet. Zawsze poważny temat był przełamany pewną dozą humoru. W tym roku nasza koncepcja przełamuje nasze cognitywne podejście do życia i, na przekór rzeczywistości, wokół nas, która otacza nas albo pragmatyzm, albo technologią, my zajmujemy się konstelacjami gwiazd. Wiele osób poszukuje ucieczki, oderwania od takiej rzeczywistości a my z lekkim mrugnięciem oka dołączamy się do tej eterycznej rzeczywistości. Poziom i estetyka prac zdecydowanie nie nawiązują do pop kultury czy przypadkowych horoskopów, które znajdziemy w tygodnikach, ale zabierają nas w podróż do czegoś niewiadomego, nieznanego, bajkowego.

KW: Projekt to nie tylko kalendarz, ale również wernisaż prac na Zamku Królewskim.

AG: Wernisaż jest ważnym wydarzeniem w życiu firmy ale i na kulturalnej mapie Warszawy. Od kilku lat współpracujemy z Zamkiem Królewskim i organizujemy wernisaż we wnętrzach Arkad Kubickiego. Zapraszamy grono Przyjaciół Kalendarza. To grono regularnie się powiększa i nigdy nie obawiamy się o frekwencję. Poza osobami, które już kalendarz znają, zapraszamy artystów i osoby związane ze sztuką. Kalendarz Artystyczny firmy Gedeon Richter, fot.: materiały prasowe

KW: Kalendarza nie można kupić. Kto zatem jest na wąskiej liście obdarowanych kalendarzem?

AG: Kalendarz otrzymują osoby ze środowiska medycznego, są to lekarze, pracownicy naukowi, farmaceuci, nasi partnerzy biznesowi, media. Otrzymują go oczywiście również goście wernisażu, a wśród nich wielu artystów. Co roku otrzymujemy również wiele próśb o przekazanie kalendarza. W miarę możliwości wysyłamy pojedyncze egzemplarze, ale pula szybko się wyczerpuje. Co roku kalendarz pokazujemy również w formie wystawy plenerowej na terenie naszej firmy w Grodzisku Mazowieckim.

KW: W czasie „zadyszki” szalejącej inflacji, ery covidu, i w dodatku niepewności wywoływanej przez wojnę, działania kulturalne są na ostatnim planie, a zwłaszcza wspieranie młodych twórców. Dlaczego z waszej perspektywy firmy tak rzadko wspierają kulturę?

AG: Na pewno powodem są te przyczyny, które Pan wymienił, zagrożenia i niepewność, ale chyba także słaba „klikalność” kultury. Tematyka związana ze sztuką nie znajduje masowych odbiorców, ale może wina nie leży tylko po stronie odbiorców. Nas to nie zraża, nigdy nie nastawialiśmy się na milionowe zasięgi, satysfakcjonuje nas świadomość, że grupa osób zainteresowanych Kalendarzem systematycznie rośnie.

KW: Kobiety są w centrum uwagi od lat w działaniach firmy. Jak na przestrzeni lat marka wspierała kobiety?

AG: Jednym ze sposobów wsparcia jest właśnie Kalendarz, który traktujemy jako Manifest do kobiet. Prowadzimy też wiele akcji i kampanii dedykowanych kobietom, które mają na celu podkreślenie wagi profilaktyki, zachęcenie kobiet do badań i dbania o siebie. Raport NIK z 2017 roku jasno wskazał, że brakuje równego dostępu do ambulatoryjnych świadczeń ginekologiczno-położniczych. Aby zgłębić ten wątek, firma Gedeon Richter Polska zleciła przeprowadzenie badania na reprezentatywnej próbie Polek. Okazało się, że kobiety w Polsce po raz pierwszy raz idą do ginekologa najczęściej z powodu ciąży, a ponad 3 mln Polek chodzi do ginekologa rzadziej niż raz w roku lub wcale. Co więcej, aż 40 proc. Polek w ogóle nie widzi takiej potrzeby. Dlatego głównym celem pierwszej edycji kampanii stało się edukowanie kobiet w Polsce w zakresie prawa do równego dostępu do podstawowych świadczeń zdrowotnych. Dodatkowo, firma postanowiła umożliwić mieszkankom województwa mazowieckiego zrealizowanie niezbędnych badań z zakresu profilaktyki ginekologicznej organizując pilotażową akcję „(Z)badaj się w kobiecym interesie!”. To pierwsza tego typu akcja, w której pacjentki mogły bezpłatnie skorzystać nie tylko z konsultacji lekarskiej, ale również z szerokiego pakietu badań ginekologicznych. Inspiracją w latach kolejnych były wyniki badań rynkowych wskazujących, że większość Polek unika wizyt u ginekologa z powodu wstydu lub obawy o wykrycie niebezpiecznej choroby. W roku ubiegłym skoncentrowaliśmy się na pacjentkach z niepełnosprawnościami. 22 proc. takich kobiet nie było nigdy w życiu u ginekologa. 64 proc. przyznaje, że zdarzyło im się zrezygnować z wizyty ze względu przede wszystkim na brak dostosowania infrastruktury budynku lub wyposażenia gabinetu ginekologicznego do ich potrzeb. Szacuje się, że w całej Polsce istnieje około 158 gabinetów przystosowanych dla niepełnosprawnych pacjentek! Zorganizowaliśmy MOBILNY GABINET GINEKOLOGICZNY, który dostępny był dla kobiet z różnymi niepełnosprawnościami, w tym ruchu, wzroku i słuchu.

KW: I na koniec pytanie w dobie zmian rynku reklamy, rynku farmaceutycznego, ale także zmian regulacji promowania produktów medycznych i farmaceutycznych. Jak dzisiaj skutecznie promować firmę farmaceutyczną?

AG: Planując i realizując działania związane z naszymi produktami zawsze mamy na uwadze zgodność z przepisami prawa i szeroko rozumianą etykę.. Nie da się ukryć, że w zakresie naszej branży reklama jest mocno regulowana. I rzeczywiście dość restrykcyjna. Staramy się jednak nie postrzegać ich jedynie jako ograniczenia, lecz jako regulacje, które nas obowiązują, czy pewne wymagania, które musimy każdorazowo wziąć pod uwagę w naszej działalności zarówno tej już realizowanej, jak również planowanej. Odpowiadając na drugą część pytania: Gedeon Richter szuka ciągle nowych form dotarcia do pacjentów edukując ich w zakresie profilaktyki ginekologicznej wśród kobiet, bo to nasz kluczowy obszar terapeutyczny, promując zdrowy tryb życia, dzieląc się wiedzą pochodzącą od naszych ekspertów.. Ale sięgamy również po nieoczywiste formy kreowania wizerunku czyli właśnie przez wydawnictwo Kalendarza Artystycznego.

KW: Dziękuje za rozmowę.

Aneta Grzegorzewska

Dyrektorka ds. Korporacyjnych i Relacji Zewnętrznych. Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim oraz Polskiej Akademii Nauk. Posiada także dyplom MBA. Pracę zawodową rozpoczęła jako Dyrektor Marketingu w firmach z sektora FMCG. Od 2003 r. jest związana z firmą Gedeon Richter. Zaczynała w niej od stanowiska PR Manager. Od 2009 r. jest członkiem Zarządu Izby Farmacji Polskiej.
Matka Dwóch córek, uwielbia podróże i gotowanie.

Komentarze

Powiązane

22.09.23, 13:58
| reklama & PR » informacje
Loteria „Królewski LUZ BLUZ” od firmy Wawel
18 września br. wystartowała loteria słodyczy sprzedawanych na wagę marki Wawel, pod hasłem „Królewski LUZ BLUZ”. Aby wziąć w niej udział, wystarczy kupić minimum 200 g dowolnych słodkości z Wawelu na wagę. Co godzinę do wygrania designerska bluza, a raz w tygodniu zestaw słodyczy. Loteria potrwa do 29 października br.
22.09.23, 12:31
| reklama & PR » informacje
Internetowe nie wystarczy. Orange dla Firm promuje swoja ofertę
Wystartowała kampania „Internetowe nie wystarczy” przygotowana przez agencję Havas Warsaw, która ma promować nową ofertę dla firm.
22.09.23, 11:31
| reklama & PR » informacje
Nie przeocz krótkowzroczności. Lens Poland rusza z nową edycją akcją edukacyjnej
Działania prowadzone są w tym roku pod hasłem „Nie przeocz krótkowzroczności” i skupiają się na uświadomieniu zagrożeń związanych z postępującą i niekorygowaną krótkowzrocznością u dzieci oraz potrzebie regularnych badań wzroku. Potrwają do grudnia br.
22.09.23, 10:13
| reklama & PR » informacje
ORLEN zakończył rebranding na słowackim rynku
W tym roku ORLEN prawie dwukrotnie powiększył sieć swoich stacji na Słowacji. Wszystkie 90 stacji działa już pod marką ORLEN. Po zakończeniu rebrandingu, ORLEN koncentruje się m.in. na poszerzeniu oferty pozapaliwowej. 
22.09.23, 08:58
| reklama & PR » informacje
Wolę Wolt. Wolt proponuje rozwiązania na codzienne dylematy
Wolt, platforma specjalizująca się w usługach food-delivery i quick-commerce, rusza ze swoją pierwszą kampanią 360 pod tytułem „Wolę Wolt”. Działania prowadzone w kanałach offline i online mają pokazywać, że sposób na radzenie sobie z codziennymi dylematami jest prosty i wygodny, właśnie dzięki aplikacji Wolt.
22.09.23, 06:30
| reklama & PR » informacje
Value Media po raz ósmy z kampanią promującą Wielką Loterię Almette
Z początkiem września br. wystartowała Wielka Loteria Almette “ekoDom Almette”. Za strategię, planowanie i zakup mediów odpowiada agencja Value Media, a w obszarze programmatic, Paid Social oraz SEM działania realizowane są w modelu house of communication we współpracy z agencją e-commerce & MarTech connected SalesTube (Group One).
21.09.23, 19:49
| reklama & PR » informacje
Oreo partnerem podcastu Co powie tata?
Stereotypy dotyczące ojcostwa mogą być bardzo ograniczające i nie oddawać różnorodnych, ewoluujących ról, jakie ojcowie odgrywają w życiu swoich dzieci. Dzięki Oreo to przekonanie ma odejść w zapomnienie. Marka od lat prowadzi szereg aktywacji z okazji Dnia Ojca, a w tym roku została partnerem zainicjowanego przez Onet cyklu podcastów „Co powie Tata?”.
21.09.23, 16:30
| reklama & PR » informacje
We Celebrate You. Jubileuszowa kampania Early Stage
We wrześniu br. wystartowała kampania „We Celebrate You” z okazji jubileuszu 30-lecia szkoły języka angielskiego Early Stage.
21.09.23, 10:45
| reklama & PR » informacje
Avon sponsorem tytularnym koncertów sanah Uczta nad Ucztami
Artystka młodego pokolenia i marka beauty ruszyły wspólnie w stadionową trasę koncertową, celebrując Ucztę nad Ucztami powered by Avon. Występom sanah towarzyszą atrakcje dostarczone przez Avon w dedykowanych strefach POP−UP i Chill Out.
21.09.23, 09:44
| reklama & PR » ludzie
Milena Wieleńska w zespole Veovee
Zespół agencji Veovee zasiliła Milena Wieleńska, która objęła stanowisko Account Managera.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.