08.02.23, 06:30

Podsumowanie 2022 r.: Maciej Leonard Żybula i Maciej Robak (Bees & Honey)

Od lewej: Maciej Leonard Żybula i Maciej Robak, fot.: archiwum Autorów

Maciej Leonard Żybula i Maciej Robak z Bees & Honey podsumowują 2022 rok na szeroko rozumianym rynku reklamy i marketingu. 

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA MINIONEGO ROKU:

Maciej Leonard Żybula: Najważniejsze wydarzenie biznesowe roku 2022 w Polsce to niestety wzrost poziomu inflacji do 17,6 proc. i widmo kryzysu, które zawisło nad rynkiem. Wiele branż w związku z tym się „zatrzymało”, a ogromy wzrost cen jest odczuwalny przez całe społeczeństwo. Problem z oprocentowaniem kredytów, ceny i wysoka inflacja zwiastują duże spowolnienie gospodarcze. Przełożyło się to już zauważalnie na budżety marketingowe klientów. To szansa dla marek, które będą odważniej postępować w inwestycjach. Kryzys to też zawsze szansa. Kryzys będzie weryfikował, kto zostanie na rynku i będą to zapewne najbardziej zaradni i najlepsi w swoim fachu. Mniejsze budżety spowodują, że każdy zakup będzie analizowany jeszcze dokładniej, podobnie jak jego efekty. To z kolei przeniesie się na wzrost znaczenia marketingu efektywnościowego. Dobre zaplanowanie strategii marketingowej i komunikacji dla marek i biznesów, celne komunikaty i kreacje, a także dobrze performujące działania mediowe, to nasz przepis dla biznesów i brandów na przetrwanie tego trudnego czasu.

Maciej Robak: Z perspektywy zeszłego roku, w samej reklamie nie było jakiegoś spektakularnego, bardzo konkretnego wydarzenia mającego duży wpływ na rynek, z wyjątkiem szalejącej inflacji i drożyzny, którą daje się zaobserwować w zmniejszających się budżetach i wydatkach na reklamę. To była i jest także szansa dla niesieciowych agencji, których oferta, nierzadko bardziej konkurencyjna cenowo, dawała potencjał do pozyskania większego klienta. To czas, w którym zoptymalizowanie i zdywersyfikowanie kompetencji zwinnych zespołów ma kluczowe znaczenie.

NOWE ZJAWISKA:

M.L.Ż.: Tik Tok nie tylko dla „małolatów”. W Polsce ta platforma rozwinęła się z 15,5 miliona kont użytkowników do 21,5 miliona według danych serwisu z systemu reklamowego na grudzień 2022 r. Warte zaznaczenia jest, że 2 800 000 kont to userzy powyżej 35 roku życia, 1 300 000 kont powyżej 45. roku życia i 530 000 kont 55+. Zauważalna jest także ogólna „tiktokizacja” contentu w innych kanałach social mediowych – weźmy na przykład boom reelsów.

Kto nie podłączył po 1 lipca 2022 r. Google Analytics 4 do swoich serwisów, zacznie tracić dane z tego okresu po przejściu na GA4. Aby tego uniknąć, dobrze jak najszybciej przygotować się do nowego sposobu mierzenia danych przez Google i podpiąć GA 4 do swojego www lub e-commerce. Będzie to miało wpływ na wszystkie kampanie mediowe w digitalu i sposób zbierania danych. Przypominamy, że czas przejścia z GA3 na GA4 potrwa tylko do 30.06.2023 r.

M.R.: Szeroko wchodząca na rynek sztuczna inteligencja. ChatGPT, MidJourney, czy cała lista kolejnych narzędzi służących do generowania prostych filmów, treści czy grafik weszła na rynek i lekko nim potrząsnęła u nasady. Wszyscy z ciekawością, ale i zapewne z obawami obserwujemy, w którym kierunku rozwiną się narzędzia wspomagane sztuczną inteligencją.

Osobiście to, co zaskoczyło mnie najbardziej, to MidJourney; może wspomóc i przyspieszyć procesy graficzne, ale z całą pewnością ich nie zastąpi – dlaczego? Dlatego, że AI uczy się na pracy ludzi i na ten moment nie jest w stanie stworzyć nic nowego, a tym bardziej kreatywnego. Swoją drogą, ciekawostką będzie temat praw autorskich przysługujących AI bazującej na pracach innych autorów.

ROZCZAROWANIA:

M.L.Ż.: Na pewno coraz mniejsza liczba „non-standardowych” akcji marketingowych prowadzonych przez brandy w mass markecie.
M.R.: Największym rozczarowaniem minionego roku był spadek dynamiki wzrostu rynku, widoczne „odgrzane kotlety” lecące n-ty rok z rzędu w TV. Strach przed kryzysem zahamował wydatki, przez co wiele firm zdecydowało się na ożywanie komunikacji z poprzedniego roku. Czy to zadziałało dobrze? Z pewnością z punktu widzenia kreacji było to wtórne i często nudne.

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W BEES & HONEY W 2022:

Zmiany w organizacji:

M.LŻ.: Dokończyliśmy prawie dwuletni cykl przemiany firmy w turkusową organizację opartą na zasadach holakracji i dynamicznego samozarządzania, w której pomagało nam Perfect Circle i Marek Wzorek. Udało nam się również dzięki naszej kulturze organizacji i ciężkiej pracy całego zespołu uzyskać historyczny, najlepszy wynik firmy od jej powstania w 2010 roku. Zatrzymaliśmy rotację pracowników do poziomu dosłownie kilku procent, a zespół urósł o 25 proc.

Zmiany personalne:

Rolę Client Serwis Directora w Bees & Honey objęła Marta Zamorowska (Klimaszewska), która przeszła do nas z Saatchi & Saatchi. Marta pomaga nam dostarczyć najwyższą jakość dla naszych obecnych i przyszłych Klientów.

Nagrody i konkursy:

Maciej Leonard Żybula dołączył do Jury IAB MIXX AWARDS 2022 i reprezentował Bees & Honey w szeregach kapituły oceniającej najlepsze kampanie digitalowe w Polsce. To było niezapominane wydarzenie i duża nobilitacja dla organizacji.

Kampanie i realizacje Bees & Honey 2022:

Jedno z najważniejszych dla nas wydarzeń to Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022 i nasza „Pszczela Asysta”: zostaliśmy agencją partnerską sprzedaży przestrzeni reklamowej oficjalnego nadawcy FIFA World Cup Qatar 2022 w Polsce.
Nasza specjalności to strategia i warsztaty, kreacja i produkcja oraz media i performance. Komunikacja 360 i digital. W tym roku pozyskaliśmy do swojego portfolio marki: Radio Zet, Grupa Kaczmarski (Inkasso, KRD, Chroń Pesel, Rzetelna Firma), Trans.eu, Midea. Będziemy także odpowiadali ze powrót na rynek marki Unitra.

Wprowadziliśmy na rynek nową markę „HONIKAN” wraz z jej całą komunikacją pod szyldem „Czy widziałaś kiedyś kaszlącą pszczołę?” dla USP Zdrowie, we współpracy z Selfish Productions i Badi Badi. Mamy na koncie kilka dobrych kampanii perfo i TV. Kolejny rok utrzymaliśmy współpracę z Hondą, TCL, Tesco Technology i innymi. 2022 to rok bardzo intensywnych zmian w firmie i ciągłej pracy nad jakością i efektywnością wszystkiego, co robimy oraz eliminacji marnotrawstw. 

O AUTORACH

Maciej Robak

Creative Director – Bees & Honey (wcześniej Social Art). Kreatywny z ponad 15-letnim doświadczeniem w branży reklamowej, które zdobywał doświadczenie w spółkach K2 oraz iGroup. Pracował, m.in. dla Coca-Cola, Pepsi, Lays, PGE, Nationale-Nederlanden, PZU, Decathlon, Radio Złote Przeboje, Disney i Carrefour. W 2019 r. wybrany przez prestiżowe czasopismo reklamowe "Lürzer's Archive" do grona "Top 200 digital artists worldwide". Prywatnie jest przedsiębiorcą i startupperem z sukcesami. Finalista konkursu "Impuls do biznesu" - Top 10 Puls biznesu w 2018 roku. Łowi ryby, wydrukuje Ci niemal wszystko na swojej drukarce 3D i uszyje strój dla dziecka, jeśli zapomniał_ś, że nazajutrz jest bal przebierańców w szkole.

Maciej Leonard Żybula

Founder i CEO – Bees & Honey (wcześniej Social Art). Od kilkunastu lat związany z branżą reklamową. Wykładowca akademicki z zakresu marketingu i digital w SGH i UMFC w Warszawie. Prowadzi zajęcia na studiach „Zarządzania marką”, ”Marketing dóbr i usług luksusowych”, a także ”Managerów Kultury” SGH. Prawnik i ekspert od prawa autorskiego. Pasjonat reklamy i manager. Twórca strategii marketingowych i konceptów reklamowych dla marek na polskim i światowym rynku. Związany przez lata z kulturą i teatrem. Dusza towarzystwa. Pochłania go wszystko, co robi, nie boi się nowych wyzwań. Uwielbia kino, bieganie, rower, judo, góry i brytyjskie poczucie humoru.

Komentarze

Powiązane

23.03.23, 15:00
| reklama & PR » ludzie
Marcin Boroszko Konsultantem Channel Factory Polska
W marcu br., do Channel Factory Polska dołączył Marcin Boroszko, który będzie pełnić rolę Konsultanta.
23.03.23, 14:00
| reklama & PR » informacje
Streetcom odpowiada za kampanię influencerską dla past Wawrzyniec
Trwa kampania influencerska dla past Wawrzyniec realizowana przez Streetcom. Biorą w niej udział zarówno makro i mikro influencerzy. Kampania jest jednym z pierwszych etapów działań związanych z rebrandingiem i zmianą pozycjonowania popularnych past warzywnych Wawrzyńca.
23.03.23, 11:36
| reklama & PR » informacje
Lubella podkreśla, że w makaronach wykorzystuje jaja od kur z wolnego wybiegu
Ruszyła kolejna odsłona kampanii dla makaronów jajecznych Lubella. Produkty będą widoczne zarówno w TV, jak i na VOD, YouTube oraz nośnikach OOH.
23.03.23, 09:47
| reklama & PR » ludzie
Tomasz Teodorczyk Dyrektorem Zarządzającym Channel Factory Polska
W marcu br. nastąpiła zmiana na stanowisku Dyrektora Zarządzającego Channel Factory Polska – Tomasz Teodorczyk zastąpił Szymona Szmigla.
23.03.23, 07:30
| reklama & PR » informacje
iCEA Group oLIVE rozpoczynają współpracę
Agencje iCEA Group i oLIVE media rozpoczynają współprace partnerską, dzięki czemu mają poszerzyć zakres oferowanych usług.
23.03.23, 06:30
| reklama & PR » informacje
Media Ready wyprodukowała spoty do kampanii Enterol Forte
Agencja Media Ready przygotowała dwa spoty dla marki Enterol Forte do kampanii TV i online w wersji całorocznej oraz letniej. Agencja odpowiada za ich koncept kreatywny oraz produkcję. Współpraca jest wynikiem wygranego przetargu rozpisanego przez firmę Biocodex Polska.
22.03.23, 20:32
| reklama & PR » informacje
Krakus na Wielkanoc. Marka promuje żurek
W najnowszej kampanii Krakus przedstawia pomysły na wielkonocny żurek.
22.03.23, 17:44
| reklama & PR » informacje
KENWOOD rozszerza współpracę z LoveBrands Group
Marka KENWOOD działająca w sektorze sprzętu drobnego AGD, związana jest z agencją strategicznej komunikacji zintegrowanej LoveBrands Group od kilku lat. W tym roku współpraca z KENWOOD rozszerzona została o kompleksowe działania z zakresu influencer marketingu oraz organizację eventu.
22.03.23, 16:30
| reklama & PR » informacje
VeloBank sponsorem tytularnym wyścigów kolarskich VeloBank VIA Dolny Śląsk
VeloBank rozpoczął współpracę ze Ślęża Sobótka Bike Academy, stowarzyszeniem kultury fizycznej i sportu, organizatorem największego cyklu kolarskich wyścigów szosowych dla amatorów i kolarzy masters VIA Dolny Śląsk.
22.03.23, 15:30
| reklama & PR » informacje
Plan na spokój wg firmy Provident w wiosennej odsłonie kampanii
Agencja MullenLowe Warsaw przygotowała wiosenną odsłonę kampanii firmy pożyczkowej Provident, która będzie prowadzona pod hasłem „Mam plan”. 
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 24.05.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 23.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

28.03.2023 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.