24.01.23, 16:30

Szkło Kontaktowe obchodzi 18. urodziny

Wojciech Zimiński i Tomasz Sianecki, fot.: materiały prasowe

25 stycznia 2023 r. „Szkło Kontaktowe” kończy 18 lat. Z tej okazji w warszawskim teatrze 6. Piętro odbyło się przedstawienie, w którym wystąpiły osoby związane z programem. Niespodzianką wieczoru był wspólny występ Grzegorza Markowskiego ze „Szkła Kontaktowego” i Grzegorza Markowskiego z zespołu „Perfect”. Wydarzenie pojawi się na antenie TVN24 25 i 26 stycznia br. o godz. 22:00.

Tomasz Sianecki, Wojciech Zimiński, Katarzyna Kasia, Katarzyna Kwiatkowska, Artur Andrus, Michał Kempa, Wojciech Fiedorczuk, Robert Górski, Marek Przybylik, Szymon Jachimek i Tomasz Jachimek, Grzegorz Markowski, Krzysztof Daukszewicz, Henryk Sawka i Jerzy Iwaszkiewicz – to drużyna „Szkła Kontaktowego”. Różnorodny zespół stworzony z osobowości ze świata kultury i dziennikarstwa codziennie na żywo komentuje wydarzenia społeczne, polityczne, kulturalne i sportowe na antenie TVN24.

„Szkiełko” wystartowało w 2005 r., jako program publicystyczno-satyryczny, który z poczuciem humoru podsumowuje wydarzenia dnia. „Już pierwsze wydanie programu z 25 stycznia 2005 roku zapisało się w historii TVN24. Zapowiadając je Bogdan Rymanowski powiedział, że do nowego programu zapraszają Krzysztof Daukszewicz i Grzegorz Miecugowek” - wspomina Tomasz Sianecki, Redaktor Naczelny "Szkła Kontaktowego".

Innowacją programu był kontakt z widzami, którzy dzwonili do programu oraz wysyłali SMS-y wyświetlane w trakcie emisji. „Dzwoniły do nas najrozmaitsze osoby. Między innymi: Tadeusz Mazowiecki, Marian Kociniak, Irena Santor, Barbara Horawianka, ale także Stanisław z Kanady, czyli Stanisław Tymiński, kandydat na prezydenta w 1990 r.” - opowiada Tomasz Sianecki.

Twórcą programu był Grzegorz Miecugow, publicysta, pisarz i dziennikarz. W parze z Tomaszem Sianeckim tworzyli „ulubioną parę” widzów. To jeden z najdłużej emitowanych programów w historii polskiej telewizji. „Kiedy zaczynaliśmy możliwość wypowiedzi na antenie widzów była w TV czymś niespotykanym. Dzisiaj widz chce nie tylko oglądać, ale też współtworzyć programy, mieć szansę być usłyszanym” - mówi Dominika Sekielska, managerka i producentka programu.

Prowadzący program tworzą różne duety, a wśród twórców programu jest legenda polskiej kultury - Wojciech Młynarski.
Słynny wiersz “Wina Tuska” Młynarski zaprezentował właśnie w „Szkle Kontaktowym”. „To naszym widzom przedstawiał swoją twórczość w ostatnich latach swojego życia” - przypomina Tomasz Sianecki i dodaje, że do grona stałych widzów "Szkła Kontaktowego" należał pisarz i scenarzysta Tadeusz Konwicki. Jego córka, Maria Konwicka tuż po śmierci w 2015 r. wspominała na gazeta.pl: "Cały dzień miał poukładany. Śniadanie, gazety w kiosku, papieros, obiad w Czytelniku przy Wiejskiej, herbata u sąsiadki. I obowiązkowo odbywał codziennie cztery długie spacery po centrum Warszawy. O 22 musiał już być w domu, bo oglądał "Szkło kontaktowe". To był jego ulubiony program, szczególnie podobały mu się wyświetlane na pasku SMS-y od widzów".

W programie występowali również: Maria Czubaszek, Wojciech Młynarski, Ilona Łepkowska, Janusz Weiss, Andrzej Poniedzielski, Dorota Wellman, Maciej Stuhr, Sylwia Chutnik.

Prawie 650 tys. widzów

Program niezmiennie cieszy się popularnością . Format, utrzymuje się w Top 5 najchętniej oglądanych programów TVN24. W 2022 r. program przyciągnął średnio 644 tys. widzów, przy udziałach w rynku na poziomie 6,3 proc. (w grupie 4+, dane: Nielsen).

„Szkło” i prowadzący byli wielokrotnie nagradzani przez widzów, a także środowiska branżowe (2006 r. – Ulubiony program rozrywkowy – Festiwal Dobrego Humoru, 2007 r. – Odkrycie telewizyjne roku – Wiktory, 2021 r. – Szpila Międzynarodowego Festiwalu Satyrykon). Katarzyna Kasia i Tomasz Sianecki są wśród 100 najbardziej wpływowych osób Listy Newsweeka (2022 r.). Redaktorzy prowadzący (Grzegorz Markowski, Tomasz Sianecki) są laureatami nagrody Mistrza Mowy Polskiej.
Redakcja nie ogranicza się do działalności telewizyjnej. Prowadzi też akcję na rzecz poprawy losu zwierząt porzuconych i bezdomnych „Każdy Zwierz ma Swój Czubaszek” – na cześć wielkiej miłośniczki zwierząt – Marii Czubaszek. Dzięki tym działaniom domy znalazły już setki zwierząt, a program został nagrodzony w 2018 r. przez magazyn „Cztery Łapy” - Orderem Psiego Szczęścia.

Program to już nie tylko telewizja. Od 2018 r. „Szkło Kontaktowe” można oglądać w warszawskim Teatrze 6. Piętro w formie interaktywnego spektaklu pt. „Szkło Kontaktowe live&touch”. Szkło Kontaktowe doczekało się także książek: autorstwa Grzegorza Miecugowa i Tomasza Sianeckiego „Kontaktowi, czyli szklarze bez kitu” oraz Tomasza Jachimka - „No i pogadali. Szkło Kontaktowe gdy gasną kamery”.

Szkło nie tylko ze studia

Program był również często emitowany z różnych miejsc i wydarzeń w Polsce, m.in. z Przystanku Woodstock, Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Festiwalu Media i Sztuka w Darłowie oraz z Międzynarodowej Wystawy Satyrykon w Legnicy.

Komentarze

Powiązane

21.02.24, 11:29
| telewizja / VOD » informacje
Gość Regionów w ofercie TVP3. Zmiany w ramówce
TVP3 wprowadza zmiany w ogólnopolskiej ramówce. Od poniedziałku, 26 lutego br. pojawi się nowa audycja publicystyczna „Gość Regionów”. Niektóre programy zmienią godziny emisji w ramówce.
20.02.24, 19:54
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Electrolux głównym partnerem MasterChef Nastolatki. Uczestnicy będą korzystać ze sprzętu marki
Electrolux, producent sprzętu gospodarstwa domowego, jest głównym sponsorem programu „MasterChef Nastolatki” (TVN) – nowej wersji kulinarnego talent-show.
20.02.24, 10:50
| telewizja / VOD » informacje
Osiem nowych formatów trafi do europejskich kanałów z portfolio Warner Bros. Discovery. W Polsce nowe programy pojawią się m.in. w TTV i TVN Turbo
Warner Bros. Discovery rozszerza swoją europejską ofertę. Firma pozyskała osiem serii programów, które będą dostępne na kanałach darmowych i płatnych. Wśród programów, które trafią do oferty sieci linearnych WBD w Polsce i we Włoszech znalazły się takie tytuły, jak „The Grand Tour” czy „Clarkson’s Farm”.
20.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Niecały milion widzów obejrzało mecz Legii Warszawa z Molde FK
W czwartek, 15 lutego br. blisko milion widzów obejrzało na antenach Telewizji Polskiej mecz Legii Warszawa z norweskim Molde FK w ramach Ligi Konferencji Europy.
18.02.24, 16:10
| telewizja / VOD » informacje
Dom w cenie mieszkania. II sezon od marca w Zoom TV
Na antenie Zoom TV pojawi się drugi sezon polskiej produkcji „Dom w cenie mieszkania”. Gospodarzem formatu będzie Kuba Midel.
18.02.24, 08:00
| telewizja / VOD » ludzie
Bartosz Cebeńko gospodarzem Teleexpressu
Dziennikarz, reporter oraz prezenter telewizyjny, Bartosz Cebeńko, będzie trzecim, obok Macieja Orłosia i Aleksandry Kostrzewskiej gospodarzem „Telexpressu”. W nowej roli dziennikarz zadebiutował w sobotę, 17 lutego br.
17.02.24, 20:00
| telewizja / VOD » seriale
Nielegalni. Serial CANAL+ na antenie Kino TV
„Nielegalni”, polski serial produkcji CANAL+ pojawił się w ofercie Kino TV.
16.02.24, 23:55
| telewizja / VOD » seriale
Reżim z Kate Winslet. Serial HBO zadebiutuje w marcu
HBO zapowiada serial „Reżim” ze zdobywczynią Oscara Kate Winslet w roli głównej. Autorem scenariusza jest Will Tracy, reżyseruje Stephen Frears i Jessica Hobbs. Sześcioodcinkowa produkcja będzie miała swoją premierę 4 marca br. w HBO i HBO Max.
16.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Co to będzie. Polityczny wideopodcast od Gazeta.pl
Portal Gazeta.pl rusza z nowym formatem politycznym, prowadzonym przez Martę Nowak oraz Miłosza Wiatrowskiego-Bujacza. Wideopodcast będzie publikowany  w każdy czwartek. Pierwszy odcinek został wyemitowany 15 lutego br.
15.02.24, 16:22
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Biznesowa w ofercie serwisu MEGOGO
Telewizja Biznesowa dołączyła do oferty platformy streamingowej MEGOGO.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Zakopiańskie Centrum Kultury | inne

Przejdź do oferty

Specjalista do spraw komunikacji i promocji

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie | Warszawa

Przejdź do oferty

specjalista ds.promocji i PR

Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 21.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 15.03.24

Do zdobycia jeden zestaw.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

16 marca 2024 r., Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie.