26.01.23, 20:00

15,2 mld zł obrotu detalicznego w 2022 r. sieci PSH Lewiatan

Logo sieci Lewiatan, fot.: materiały prasowe

Wzrost kosztów działalności, wysoka inflacja, agresywna konkurencja i walka o klienta oraz nowe trendy w zakupach – tak zapisał się w historii handlu rok 2022. Mimo trudnej sytuacji gospodarczej, Polska Sieć Handlowa Lewiatan osiągnęła zdaniem zarządu satysfakcjonujące wyniki.

Nowa rzeczywistość wymusiła niemal we wszystkich branżach konieczność zmian. Wyzwania nie ominęły również handlu detalicznego, który pierwszy raz od dwóch dekad mierzy się z dwucyfrową inflacją i rosnącymi kosztami prowadzenia działalności. Priorytetem właścicieli sklepów jest optymalizacja budżetów, a jednocześnie utrzymanie rentowności biznesu przy i tak niskiej marżowości. Obrót detaliczny przekroczył kwotę 15,2 mld zł, a sprzedaż detaliczna marki własnej wyniosła ponad 950 mln zł.

Bieżący rok zamknęliśmy 15 proc. wzrostem obrotów. To dobry wynik, zważywszy na trudną sytuację z jaką borykamy się w okresie ostatnich trzech lat. Myślę tu o m.in. o pandemii, znaczącym wzroście kosztów prowadzenia działalności, licznych zmianach legislacyjno-podatkowych, dwucyfrowej inflacji oraz wojnie w Ukrainie. W 2022 roku, mimo niepewności gospodarczej, uruchomiliśmy 205 nowych sklepów, choć nie ukrywam, że część placówek musiała również zostać zamknięta. Jesteśmy też usatysfakcjonowani blisko 20-procentowym wzrostem sprzedaży produktów marki własnej” – komentuje wyniki Robert Rękas, prezes zarządu Lewiatan Holding S.A.

Trwa cyfryzacja sieci

W ubiegłym roku PSH Lewiatan koncentrowała się na finalizacji procesu cyfryzacji sieci, szczególnie na instalacji urządzeń POS we wszystkich sklepach oraz pełnym wdrożeniu Centralnego Systemu Analitycznego pozwalającego na automatyzację procesu przesyłania danych oraz analitykę i raportowanie w oparciu o Power BI. Uruchomiona została także platforma komunikacyjna i zadaniowa Lewiatan Biznes, znacząco poprawiająca przepływ informacji oraz wymianę wiedzy i doświadczeń w całej sieci.

Skutkiem obecnej sytuacji gospodarczej jest zmiana zachowań zakupowych konsumentów. Kluczowym elementem decyzji zakupowych ponownie jest cena, a co za tym idzie na znaczeniu zyskują promocje oraz „value for money”, czyli produkt dobrej jakości w przystępnej cenie. Mając powyższe na uwadze, kontynuowano w kolejnych sklepach Lewiatana projekt optymalizacji i dopasowania asortymentu do potrzeb zmieniającego się rynku i klienta.

Jakubiak twarzą marki Lewiatan

W ślad za zmieniającymi się potrzebami konsumentów zmienia się też model komunikacji Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan. Sieć rozszerza portfolio ogólnopolskich działań promocyjnych o nowe modele aktywności oparte na mechanizmach wielopaków oraz promocji warunkowych. Systematycznie rozwijana jest aplikacja mobilna „Mój Lewiatan”. Sieć rozwija również program lojalnościowy umożliwiający gratyfikację za dokonywane zakupy.

Klamrą spinającą działania adresowane do konsumentów jest nowa komunikacja marketingowa "Najświeższe lokalności", której ambasadorem został Tomasz Jakubiak. Dziennikarz kulinarny jest także twarzą prowadzonej przez Lewiatana inicjatywy „Wybieram lokalne” przekonującej, że najlepsze produkty pochodzą z najbliższej okolicy. Prowadzi także cykl audycji kulinarnych w mediach społecznościowych sieci pod tytułem „Jakubiak gotuje z Lewiatanem”.

Zmiany nie ominęły także marki własnej sieci. W minionym roku Lewiatan zrewidował założenia strategiczne w obszarze marki własnej. Zmienił się asortyment poszczególnych grup i rozszerzono portfolio marek produktowych. Pierwsze efekty prac mają być widoczne na sklepowych półkach wkrótce.

Więcej sklepów

PSH Lewiatan w 2022 r. otworzył 205 nowych sklepów. Uruchomiono też 10 pilotażowych placówek nowego konceptu „Lewiatan w chwilę”, który pozwala na szybkie, ale zarazem kompleksowe zakupy.

3,2 tys. placówek Lewiatana

Polska Sieć Handlowa Lewiatan to jedna z najdłużej funkcjonujących sieci. Na koniec 2022 r. w sieci zrzeszone było ponad 3,2 tys. placówek handlowych zatrudniających 30 tys. pracowników. Łączne obroty sieci w ubiegłym roku przekroczyły 15,2 mld zł, co plasuje Lewiatana w ścisłej czołówce organizacji handlowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Komentarze

Powiązane

12.03.23, 13:57
| biznes i technologie » informacje
Reformulacja produktów sieci Carrefour. Marka pracuje nad redukcją cukru, soli oraz tłuszczów
Sieć Carrefour dotychczas przeprowadziła reformulację ponad 500 produktów marki własnej i planuje zmiany receptur 40 kolejnych w 2023 roku. Carrefour pracuje nad redukcją cukru, soli oraz tłuszczów w recepturach swoich produktów marki własnej, a także eliminuje dodatki niepożądane, wychodząc ponad aktualne przepisy prawa w tym zakresie.
10.03.23, 08:45
| biznes i technologie » informacje
Marcin Garbarczyk nowym VP Head of MX w Samsung Electronics Polska
Z początkiem marca br., Marcin Garbarczyk awansował na stanowisko Vice President, Head of Mobile Experience (MX) w Samsung Electronics Polska i będzie odpowiadać za wszystkie obszary sprzedaży i marketingu produktów mobile w kanałach B2C i B2B.
09.03.23, 14:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » film
Multikino sprzedaje swoje kino na Ursynowie
Multikino sprzedaje swoje najstarsze kino w Warszawie. Otwarty w 1999 roku multipleks na Ursynowie będzie jednak działać w niezmienionej formie przez co najmniej 18 miesięcy. Transakcja jest wynikiem znacznego wzrostu wartości działki, której Multikino było użytkownikiem wieczystym.
26.02.23, 09:00
| biznes i technologie » informacje
Żabka testuje system gospodarki obiegu zamkniętego w sklepach w Bydgoszczy
Od 26 stycznia br. w ramach pilotażowego projektu „Zielona Odnowa” klienci sieci Żabka mają możliwość oddawania jednorazowych opakowań po napojach we wszystkich ponad 120 Żabkach zlokalizowanych na terenie Bydgoszczy. Opakowania można zwracać bezpośrednio u sprzedawców lub w EKOmatach.
25.02.23, 22:00
| biznes i technologie » informacje
GfK: Polacy ograniczyli zakupy kosmetyków
Kupując kosmetyki, polscy konsumenci wybierają głównie oferty korzystne cenowo. Największą popularnością cieszą się więc artykuły kupowane na promocjach lub oznakowane logo marek własnych. Ilościowo konsumenci kupują nieco mniej niż przed rokiem - takie dane płyną z najnowszych analiz Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia.
18.02.23, 21:25
| biznes i technologie » informacje
Kolejne sklepy w sieci SPAR
Sieć SPAR otworzyła kolejne sklepy – placówkę SPAR Mini w Solnikach (woj. lubuskie), a także dwa sklepy SPAR Express na stacjach benzynowych w Grudziądzu przy ul. Warszawskiej 31 i Świeciu przy ul. Chełmińskiej 22 (woj. kujawsko-pomorskie). 
17.02.23, 14:05
| biznes i technologie » informacje
Sneakerstudio i PRM zostaje przejęte przez Answear.com
Answear.com, jeden z najszybciej rosnących e-commerce modowo-lifestylowych, który w 2022 r. wygenerował blisko 1 mld zł przychodu ogłosił podpisanie umowy warunkowej na nabycie marek Sneakerstudio i PRM. Pierwsza z nich jest jednym z liderów sprzedaży w segmencie sneakers & streetwear w Europie Środkowo-Wschodniej. 
17.02.23, 07:46
| biznes i technologie » informacje
WhitePress zanotował blisko 50 proc. wzrost sprzedaży w 2022 roku
WhitePress , polski startup odnotował w 2022 roku sprzedaż na poziomie ok. 80 mln zł – daje to blisko 50 proc. wzrost względem poprzedniego roku. Co istotne, niemal 40 proc. wszystkich przychodów polskiego MarTechu pochodziła z działań na zagranicznych rynkach.
11.02.23, 09:00
| biznes i technologie » informacje
Warka tworzy nową kategorię w segmencie piw bezalkoholowych na polskim rynku
Warka wprowadza na rynek produkt wykraczający poza segment piw bezalkoholowych.
10.02.23, 09:58
| internet » e-commerce | biznes i technologie » informacje
Anna Bibik-Herla dyrektorką handlową TaniaKsiazka.pl
1 lutego 2023 roku stanowisko dyrektorki handlowej TaniaKsiazka.pl objęła Anna Bibik-Herla, wcześniej zajmująca stanowisko Managera Działu Książka.
Subskrybuj RSS działu biznes i technologie: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 21.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 19.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

28.03.2023 r., online.