27.01.23, 06:30

Podsumowanie 2022 r.: Izabela Albrychiewicz (GroupM)

Izabela Albrychiewicz, fot.: materiały prasowe

Izabela Albrychiewicz (GroupM) podsumowuje wydarzenia na rynku reklamy w 2022 roku. 

Podsumowanie wydarzeń i zjawisk na rynku w 2022 r.

W rynek, już wcześniej zmęczony pandemią, uderzyły wstrząsy wojenne. Wraz z rosnącą niepewnością, rosła też inflacja - tak więc na poziomie makroekonomicznym otoczenie biznesowe mieliśmy w 2022 r. niezbyt sprzyjające, mówiąc łagodnie. Niemniej jednak branża w tym warunkach radziła sobie całkiem dobrze.

W 2022 r. obserwowaliśmy dalsze spadki linearnej telewizji i jednoczesny wzrost rynku platform streamingowych (oraz ich otwieranie się na reklamy), oraz rozwój addressable TV w obszarze OTT, ale również i w linearnej telewizji. To przesuwanie się środka ciężkości konsumpcji treści „telewizyjnych” w kierunku VOD, wraz z ciągłym wzrostem digitalu, kształtuje obecnie krajobraz mediów i reklamy i tak będzie w kolejnych latach.

Istotnym w naszej branży trendem w ostatnim czasie jest tworzenie w Polsce międzynarodowych hubów - my w GroupM już pod koniec 2021 r. podjęliśmy decyzję o stworzeniu takiego hubu w Warszawie i cały rok 2022 to był szybki rozwój tego projektu, a więc budowanie zespołu specjalistów w obszarach technologii wspierających planowanie komunikacji (jak m.in. search, programmatic, social, ad ops itp.). Hub pracuje przede wszystkim dla globalnych i regionalnych marketerów, prowadzących równoległe działania na wielu rynkach.

Bardzo dużo działo się w 2022 r. też na rynku digitalowym, a w szczególności w ecommerce. Nie sposób tu nie wspomnieć, np. o dynamicznym „wejściu smoka” Shopee na polski rynek marketplace'ów. Ogromne inwestycje, szybki wzrost i już po kilku miesiącach duże problemy, aż wreszcie ogłoszone ostatnio wyjście z Polski, pozwoliły nam zaobserwować w ciągu jednego roku w zasadzie pełny cykl życia platformy sprzedażowej, co zapewne będzie ciekawym case study dla całego rynku, do przeanalizowania w 2023 r.

Na rynku marketplace’ów w ogóle bardzo dużo się działo w mijającym roku. Mogliśmy z ciekawością obserwować „ucieczkę do przodu” Allegro, które ciągle pracowało nad tym, by użyteczność platformy dla konsumenta była coraz lepsza, jak i zadbało o poszerzanie zasięgu na inne rynki (akwizycja grupy Mall). Bardzo wyraźny był też rozwój retail mediów, czyli oferty płatnych narzędzi promocyjnych na platformach sprzedażowych i myślę, że to będzie silny trend także w 2023 r.

Podsumowanie wydarzeń w GroupM w 2022 r.

Rok był oczywiście zdominowany przez wydarzenia wojenne, ale to dotknęło wszystkich, nie tylko naszą Grupę, bo wojna zdominowała większość aspektów naszego życia prywatnego i biznesowego. Tak więc nie chciałabym tu już o tym zbyt długo mówić, niemniej jednak chcę powiedzieć jedno - byłam w tym roku bardzo dumna z całego zespołu GroupM, który bardzo aktywnie zaangażował się zarówno w akcję relokacyjną dla pracowników GroupM z Kijowa, jak i szeroko - w pomoc naszym sąsiadom dotkniętym wojennym kataklizmem.

Jeśli chodzi o kwestie biznesowe, to bardzo ważne dla GroupM w 2022 r. było budowanie fundamentów pod nowy obszar działań – addressable TV. GroupM jako pierwsza grupa mediowa w Polsce realizowała w 2022 r. kampanie z wykorzystaniem oferty addressable TV grupy TVN. Wyniki testów dowodziły efektywności kosztowej tego narzędzia, zarówno w przypadku kampanii ściśle targetowanych geograficznie, jak i w kampaniach różnicujących przekazy kierowane do innych segmentów klientów danego marketera. Kilka ostatnich miesięcy roku to też intensywne testowanie technologii Finecast i wreszcie na początku nowego roku oficjalnie uruchamiamy agencję Finecast w Polsce (szefem tej nowej marki w GroupM będzie wieloletni ekspert grupy związany z rynkiem multiscreen - Maciej Olenderczyk).

Polska jest 15 rynkiem, na którym Finecast rozpoczął działalność, po m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Hiszpanii i Indiach. Agencja specjalizuje się w technologiach reklamowych umożliwiających planowanie ściśle stargetowanych kampanii wideo.

Ideą Finecast jest integrowanie oferty stacji TV oraz serwisów OTT/VOD w ramach jednego systemu do planowania, optymalizacji i zakupu kampanii. Dla reklamodawcy oznacza to wygodę zakupu kampanii w różnych kanałach wideo (od linearnej TV po aplikacje OTT na telewizory) w jednym miejscu i w oparciu o spójne dane od zewnętrznych dostawców, a także z opcją wykorzystania 1-st party data.

Myślę, że 2023 r. będzie tym czasem, w którym Addressable TV stanie się w Polsce już nie tylko obszarem ciekawych testów i pierwszych kampanii (jak to było w 2022), ale dodatkowym i coraz chętniej wykorzystywanym przez marketerów kanałem komunikacji.

Na koniec chciałabym dodać, że 2022 to był dla GroupM bardzo udany rok w kontekście poszerzania portfolio klientów. Wygrany największy przetarg mediowy mijającego roku w Polsce, czyli budżet L’Oréal Polska i Kraje Bałtyckie (Wavemaker będzie go obsługiwał w Polsce, Łotwie, Litwie i w Estonii), pozyskanie obsługi gwiazdy polskiej sieci, czyli OLX (ten budżet zdobył Mindshare), BSH Bosch/Siemens (zdobyty przez Mediacom), czy regionalny budżet SkyShowtime, nowego gracza na rynku streamingu wideo - to tylko kilka perełek, które trafiły do GroupM w 2022 r.

Izabela Albrychiewicz

CEO GroupM Poland & Cluster Lead CEE. Od ponad 20 lat współtworzy polski rynek reklamy. Karierę zawodową w reklamie rozpoczęła w grupie Publicis, a od 1999 r. pracuje dla WPP. Dołączyła wówczas jako dyrektor mediów do agencji MEC. W 2009 r. awansowała na stanowisko dyrektora zarządzającego, a w roli CEO pracowała od 2011 r. Pod jej sterami firma umacniała się na pozycji czołowej agencji mediowej w Polsce, prowadząc w kolejnych zestawieniach RECMA i rankingach efektywności Effie. Po fuzji MEC i Maxusa w 2018 r. Albrychiewicz stanęła na czele Wavemaker, a kilka miesięcy później sieć awansowała ją na stanowisko lidera regionu. Następnie, w kwietniu 2019 r. została CEO GroupM, w której siły łączą wszystkie agencje mediowe należące do WPP (Wavemaker, MediaCom i Mindshare). W 2021 r. sieć poszerzyła jej kompetencje o rozwój oferty GroupM na rynkach regionu CEE.

Izabela Albrychiewicz aktywnie uczestniczy w kształtowaniu standardów branży reklamowej. Jako członek zarządu Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR odpowiadała za komitet konkursu EFFIE, była jurorem konkursu MediaTrendy. W 2015 r. jako jedyna przedstawicielka polskiej branży reklamowej oceniała kampanie na Media Global Awards. Osiągnięcia biznesowe i aktywność na forum branży doceniane były w licznych konkursach – Izabela Albrychiewicz była pierwszą kobietą uhonorowaną tytułem AdMana przez magazyn “Press” w 2014 r., pięć lat później branża nagrodziła ją tym tytułem po raz drugi, a w 2022 r. po raz trzeci. Z kolei “Wprost” wyróżnił ją tytułem Wizjonerki XXI wieku. Obecnie jest członkinią Rady Nadzorczej SAR, zasiada w Zarządzie IAA Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Reklamy. W 2020 r. IAB przyznało Izabeli Albrychiewicz tytuł Człowieka Roku.

Komentarze

Powiązane

22.03.23, 13:49
| reklama & PR » informacje
Bardzo prosty przepis. Wielkanocna aktywacja konsumencka Dan Cake
Pod hasłem „Otwórz, połóż, odpoczywaj” marka Dan Cake zachęca odbiorców, aby zamiast spędzania Świąt na gorączkowych przygotowaniach w kuchni, skorzystali z prostego przepisu od Dan Cake, dając sobie tym samym czas na więcej chwil dla siebie.
22.03.23, 10:03
| reklama & PR » informacje
Filip Gapiński w zespole Fantasyexpo
Filip Gapiński dołączył do ekipy agencji gamingowej Fantasyexpo na stanowisko Lead Creative Strategist.
22.03.23, 08:30
| reklama & PR » ludzie
Awanse w agencji On Board Think Kong
Z początkiem lutego br. Aleksandra Dziwoki i Adrian Moliński z zespołu Social Media oraz Joanna Daszkiewicz i Michał Jarzyna z zespołu Public Relations awansowali w strukturach agencji On Board Think Kong.
22.03.23, 07:30
| reklama & PR » informacje
Starcom wygrywa przetarg FoodWell
Agencje mediowa Starcom (Publicis Groupe), wygrywa przetarg mediowy i tym samym przedłuża współpracę z FoodWell – marką korporacyjną, powstałą z połączenia spółek Bakalland i Purella Superfoods.
21.03.23, 18:33
| reklama & PR » informacje
Rankomat.pl w nowej kampanii edukuje nt. ubezpieczeń komunikacyjnych
Platforma rankomat.pl przygotowała kampanię, ukazującą jak wiele zagrożeń czyha na kierowców każdego dnia. Marka wskazuje w ten sposób, że sytuacje, których nikt z odbiorców nie bierze często pod uwagę, mogą się przydarzyć i przysporzyć nam problemów.
21.03.23, 17:00
| reklama & PR » informacje
WEC Communication ponownie obsłuży ADATA i XPG
Krakowska agencja WEC Communication jest odpowiedzialna za promocję ADATA i XPG w Polsce. Od stycznia br. poszerzyła zakres obsługi dla tajwańskiego producenta z zakresu Public Relations.
21.03.23, 16:00
| reklama & PR » informacje
Kampania Polskie Mięso Karmi Zmysły będzie promować polskie mięso wieprzowe i dorobiowe
Rozpoczęła się piąta edycja ogólnopolskiej kampanii promocyjno-informacyjnej „Marka Polskie Mięso - Polska Smakuje” organizowana przez Związek Polskie Mięso. W tym roku działania prowadzone są pod hasłem: „Polskie Mięso Karmi Zmysły”. Ambasadorem tegorocznej edycji został kucharz Grzegorz Zawierucha.
21.03.23, 14:40
| reklama & PR » informacje
STS pozostanie Oficjalnym Sponsorem Reprezentacji Polski w piłce nożnej do 2026 r.
STS, największa firma bukmacherska w Polsce, przedłużył o kolejne lata umowę z PZPN i pozostanie Oficjalnym Sponsorem Reprezentacji Polski w piłce nożnej do 31 lipca 2026 r. Bukmacher z drużyną narodową związany jest nieprzerwanie od lipca 2014 r.
21.03.23, 08:30
| reklama & PR » ludzie
Marta Pytkowska i Izabela Gosk wzmacniają zespół komunikacji i marki korporacyjnej Medicover
W marcu br. do Działu Komunikacji i Marki Korporacyjnej Medicover dołączyły dwie nowe osoby – Marta Pytkowska, odpowiadająca za komunikację z mediami, oraz Izabela Gosk, odpowiedzialna za komunikację wewnętrzną. Rozbudowanie i wzmocnienie zespołu komunikacji ma na celu rozszerzenie kompetencji działu i dalsze wspieranie obecności marki w mediach.
21.03.23, 07:30
| reklama & PR » ludzie
Zmiany w Media Choice. Nowe osoby i awanse
W ostatnim czasie w domu mediowym Media Choice miały miejsce znaczące zmiany, polegające na rozszerzeniu działalności niektórych działów, co zaowocowało zatrudnieniem nowych pracowników oraz przeprowadzeniem reorganizacji wewnętrznej.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 21.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 19.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

28.03.2023 r., online.