13.12.22, 22:49

Zmarł Mariusz Walter. Twórca i wizjoner mediów

Mariusz Walter, kadr z programu "Uwaga!" (TVN), fot.: opr. red.

Nie żyje Mariusz Walter - reporter, reżyser, pracownik naukowy, menedżer, producent, współwłaściciel Grupy ITI, założyciel telewizji TVN, przedsiębiorca.

Walter urodził się 4 stycznia 1937 r. we Lwowie. Syn Marii z domu Kozłowskiej i Karola Waltera, sędziego we Lwowie, ofiary zbrodni katyńskiej, zamordowanego na terenach ukraińskich. Został absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, pracę w mediach zaczynał w studenckim radiowęźle. W latach 70. stał się jednym z najbardziej znanych dziennikarzy i producentów telewizyjnych.

Był dziennikarzem TVP w latach 1963–1982. W latach 1967–1983 był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Wchodził w skład egzekutywy Oddziałowej Organizacji Partyjnej w Komitecie Zakładowym PZPR przy Komitecie do spraw Radia i Telewizji. Redaktor naczelny Redakcji Widowisk Publicystycznych i Form Dokumentalnych Studia-2 TVP w latach 1978–1982. Współtworzył takie innowacyjne programy telewizyjne, jak: „Turniej Miast” czy „Studio 2”. W stanie wojennym zakończył współpracę z TVP.

W 1984 r. założył z Janem Wejchertem holding ITI (International Trading and Investment). Przedsiębiorstwo otrzymało koncesję od władz PRL na sprowadzanie sprzętu elektronicznego z zagranicy i dystrybucję w Polsce filmów na kasetach wideo.

W latach 90. Walter odkupił Telewizję Wisła w Krakowie. 3 października 1997 r. Walter z Wejchertem uruchomił TVN. Do 2001 r. Mariusz Walter był prezesem TVN, a w zarządzie ITI zasiadał do 2012 r., do czasu sprzedaży portalu Onet koncernowi medialnemu Ringer Axel Springer. W latach 2013 – 2018 był honorowym prezesem Grupy ITI.

Reżyser licznych filmów: „Prawo Archimedesa” (1977), „Scena zbiorowa ze świętym” (1974), „28 minut jazzu i Papa” (1973), „Gra o wszystko” (1970). Jego film „Pierwszy. Szósty” zdobył nagrodę Miasta Wenecji w kategorii „Dokument” podczas Prix Italia – 1971.

Postanowieniem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego z 7 listopada 2001, „za wybitne zasługi w działalności telewizyjnej” został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Oświadczenie Katarzyny Kieli

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy dziś wiadomość o śmierci Mariusza Waltera. Odszedł człowiek niezwykły, który współtworzył wolne i niezależne media w Polsce. Był wizjonerem, założycielem TVN i uczynił z niej najlepszą telewizję w tej części Europy.

Dziennikarstwo było jego wielkim powołaniem. Był też reżyserem i przedsiębiorcą. Funkcję Prezesa TVN – największej polskiej telewizji komercyjnej, pełnił w latach 1997-2001. W 2001 roku doprowadził do powstania TVN24, pierwszej polskiej telewizyjnej stacji informacyjnej nadającej przez całą dobę. Wytyczył kierunek rozwoju Grupy TVN na wiele lat, do czasu jej przejęcia przez amerykańskich właścicieli w 2014 r.

Patronował karierom wielu artystów, gwiazd i osobowości telewizyjnych. Dowodzenie stacją i koncernem medialnym przynosiło mu ogromną dumę i satysfakcję, a jego wybitne zasługi na polu działalności telewizyjnej, kultury, życia publicznego i gospodarki były doceniane. W 2001 roku został odznaczony kawalerem Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski.
Wspominamy go i żegnamy z wdzięcznością za dzieło jego życia – firmę, która stanowi dziś integralną część jednego z największych globalnych koncernów medialnych, jest znana, wspierana i podziwiana na całym świecie.

Pragniemy również złożyć najszczersze kondolencje Żonie Mariusza Waltera, Pani Bożenie Walter, Dzieciom – Sandrze i Piotrowi oraz ich Rodzinom. Łączymy się w żalu i bólu z jego Bliskimi i Przyjaciółmi.

Kasia Kieli,
President & Managing Director Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN w imieniu zespołu zarządzającego i pracowników TVN Warner Bros. Discovery

Komentarze

Powiązane

15.04.24, 14:25
| telewizja / VOD » informacje
TVP kontra Fundacja Otwarty Dialog. Nadawca publiczny nie utożsamia się z audycjami ze spornego okresu
W apelacji od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie Fundacji Otwarty Dialog (i innych) Telewizja Polska S.A. w likwidacji kwestionuje wysokość zasądzonego zadośćuczynienia oraz formę i skalę przeprosin, a także innych zasądzonych środków, które według Sądu pierwszej instancji mają usunąć skutki naruszenia dóbr osobistych. 
15.04.24, 05:00
| telewizja / VOD » informacje
Atak na Izrael: TVP INFO i Polsat News nie zdały egzaminu. TVN24 i TV Republika z najdłuższym programem na żywo
Polskie kanały informacyjne szeroko informowały o wystrzeleniu przez irańską armię w kierunku Izraela drony i pociski. Jednak nie wszystkie zdecydowały się nadawać „na żywo” program nocą.
12.04.24, 13:00
| telewizja / VOD » seriale | kultura » film
Warner Bros Discovery oraz Mennica Gdańska wprowadzają na rynek kolekcjonerskie monety „Rick and Morty”
9 kwietnia br. swoją premierę miała moneta kolekcjonerska, która powstała dzięki współpracy Mennicy Gdańskiej z Warner Bros Discovery Global Consumer Products. W ramach umowy licencyjnej, Mennica Gdańska wprowadza na rynek numizmat z bohaterami animowanego serialu komediowego “Rick i Morty”.
12.04.24, 10:00
| telewizja / VOD » seriale
Minuta ciszy 2. Ruszyły zdjęcia do kontynuacji serialu CANAL+
Rozpoczęły się zdjęcia do dalszej historii Mietka Zasady, emerytowanego listonosza, który zakłada dom pogrzebowy. Za reżyserię ponownie odpowiada Jacek Lusiński, który wraz z Szymonem Augustyniakiem jest również autorem scenariusza.
12.04.24, 07:40
| telewizja / VOD » informacje
Grupa Kino Polska w 2023 r.: zysk netto powyżej 50 mln zł
Na koniec 2023 r. Grupa Kino Polska odnotowała przychody na poziomie 294,2 mln zł (+3,3 proc. r/r), głównie za sprawą wzrostu przychodów z nadawania kanałów płatnych i sprzedaży praw licencyjnych. Zysk netto Grupy wyniósł 51,9 mln zł (+8,8 proc. r/r).
11.04.24, 16:15
| telewizja / VOD » seriale
Królowie. Ruszą zdjęcia do nowego serialu historycznego TVP
Rozpoczęły się zdjęcia do serialu historycznego TVP „Królowie”. Tytułowe role grają: Michał Kaszyński (Kazimierz Jagiellończyk) i Krzysztof Świłpa (Władysław Warneńczyk). Produkcja opowiada o synach Jagiełły, ostatnich władcach średniowiecznej Polski.
11.04.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje
HISTORY Channel w Bułgarii rusza ze sprzedażą reklam
Od 9 kwietnia br. A+E Networks EMEA uruchomiło sprzedaż czasu reklamowego na HISTORY Channel w Bułgarii.
10.04.24, 13:50
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Bo źródło wciąż bije… Koncert poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w TVP1
W środę, 10 kwietnia br. o godz. 21:10 w TVP1 zostanie wyemitowany koncert „Bo źródło wciąż bije…” poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w 20. rocznicę jego śmierci. W repertuarze znajdą się słynne utwory artysty w interpretacji, m.in.: Jacka Wójcickiego, Katarzyny Dąbrowskiej, Janusza Radka, Krzysztofa Iwaneczki czy Krzysztofa Szczepaniaka. Koncert zrealizowano w industrialnych wnętrzach Stoczni Gdańskiej.
09.04.24, 14:45
| telewizja / VOD » informacje
MWE Networks: TVC Super i Szlagier TV już działają
Grupa MWE Networks uruchomiła dwa nowe kanały - TVC Super i Szlagier TV. Stacje będą szeroko dystrybuowane.
09.04.24, 12:39
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Polska już formalnie postawiona w stan likwidacji. Jest wpis do KRS
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego Daniela Gorgosza jako likwidatora. Do KRS zostało wpisane postawienie Telewizji Polskiej w stan likwidacji.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden zestaw. Wariant kolorystyczny może różnić się od tego na zdjęciu w informacji w zależności od stanu magazynu.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy