11.12.22, 09:00
Konrad Wallenrod. w reżyserii Jerzego Machowskiego. Premiera spektaklu w TVP1
W poniedziałek, 12 grudnia br. o godz. 21.00 TVP1 wyemituje premierowo pierwszą adaptację telewizyjną dramatu Adama Mickiewicza „Konrad Wallenrod” w reżyserii Jerzego Machowskiego. Spektakl zamyka Rok Romantyzmu Polskiego na scenie Teatru Telewizji.
W spektaklu Jerzego Machowskiego przez opowieść o Konradzie i Aldonie oraz dziejowej zawierusze wojennej przeprowadzi widzów Halban – litewski wajdelota. Inspirowany „wieścią gminną” Walter-Konrad będzie zmagał się nie tylko z trudną rolą spiskowca, lecz także z własnymi, ludzkimi słabościami. Teatralna konwencja wydobyła z powieści poetyckiej Mickiewicza uniwersalne, a także aktualne, aluzyjnie zaznaczone sensy. Poemat napisany w latach 1825-1828 jako utwór z kluczem był wskazówką dla Polaków, jak walczyć z zaborcami. Adam Mickiewicz wykorzystał w swoim dziele tzw. historyzm maski - umieścił w średniowieczu akcję, aby w istocie poruszyć ponadczasowe kwestie etyczno-moralne i narodowościowe oraz przybliżyć ważny problem polskiego patriotyzmu. Za pierwowzór tytułowego bohatera posłużyła autentyczna postać żyjącego w XIV wieku wielkiego mistrza krzyżackiego Konrada von Wallenrode.
W opinii reżysera Jerzego Machowskiego adaptacja zachowuje walory dzieła Mickiewicza. Będzie to spektakl z kluczem i wskazówką dla świata, jak walczyć ze współczesnym złem, które, jak pokazują najnowsze wydarzenia na Ukrainie, lokalizuje się mniej więcej tam, gdzie w czasach Mickiewicza. Spektakl więc sprawi, że widzowie w Krzyżakach zobaczą Rosjan, a w Litwinach – Ukraińców. Średniowieczny romans rycerski odbiorą jako wciąż aktualną historię. Będzie to zatem gorzka opowieść o tym, że nie sposób „zła dobrem zwyciężyć”, że są sytuacje, w jakich jedyną odpowiedzią na przemoc i gwałt jest podstęp i zdrada.
Kto odpowiada za spektakl?
Za adaptację i reżyserię odpowiada Jerzy Machowski, za zdjęcia Wojciech Suleżycki, za scenografię i kostiumy Aleksandra Reda i Klaudia Klimka, za muzykę Ignacy Zalewski, za choreografię Jacek Przybyłowicz, a za montaż Jakub Motylewski.
W spektaklu występują: Karol Pocheć (Konrad Wallenrod), Marta Żmuda-Trzebiatowska (Aldona), Marek Barbasiewicz (Halban), Dariusz Biskupski (Kiejstut), Edyta Januszewska i Alicja Karluk (Siostry Aldony), Lech Mackiewicz (Arcykomtur), Krzysztof Wakuliński (Komtur Królewiecki), Szymon Kuśmider (Komtur Chełmiński), Paweł Szczęsny (Komtur Elbląski), Szymon Rząca (Komtur Dzierzgoński), Krzysztof Szczepaniak (Witold).
Spektakl „Konrad Wallenrod” zostanie wyemitowany w TVP1, 12 grudnia o godz. 21.00. Mecenasem Teatru Telewizji jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).
Specjalista ds. promocji
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie
Przejdź do ofertyDyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie
Urząd Miasta Krosna | Polska
Przejdź do ofertyZapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze