07.12.22, 17:00

Splendory. Laureaci 35. edycji Nagród Teatru Polskiego Radia

Laureaci tegorocznej edycji konkursu, fot.: Polskie Radio

Po raz 35. Teatr Polskiego Radia przyznał nagrody za wybitne kreacje aktorskie oraz uhonorował osoby szczególnie zasłużone dla radiowej sceny. Podczas gali „Splendorów”, która odbyła się 5 grudnia br. w Studiu S2 w Warszawie, uhonorowani zostali również debiutujący aktorzy, reżyser, dramaturg i kompozytor.

Od 1988 r. zespół Teatru Polskiego Radia wręcza Wielkiego Splendora, czyli nagrodę przyznawaną za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.

W tegorocznym wydarzeniu laureatami nagrody Wielkiego Splendora zostali: Marzena Trybała –aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, która na scenie radiowej zadebiutowała na początku lat 90. oraz aktor Leszek Teleszyński, obdarzony aksamitnym barytonem, współpracujący z Polskim Radiem od początku swojej kariery.

Od 2006 r. przyznawana jest nagroda specjalna – Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego dla wybitnych postaci kultury. W tym roku statuetka w tej kategorii przypadła Zdzisławowi Wardejnowi –aktorowi teatralnemu, filmowemu i radiowemu.
Honorowy Wielki Splendor – przyznawany artystom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Teatru Polskiego Radia za całokształt dorobku twórczego w dziedzinie reżyserii, pisarstwa radiowego lub kompozycji muzycznej otrzymał Związek Artystów Scen Polskich.

Debiuty również uhonorowane

Równocześnie podczas gali wręczone zostały – po raz 12. nagrody za debiuty w Teatrze Polskiego Radia. Nagrodę ARETE otrzymało dwoje laureatów: Maria Kłusek za debiut aktorski w słuchowisku „Pozwól, że ci opowiem” Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza oraz Wojciech Melzer za debiut aktorski w słuchowisku „Na początku i na końcu czasów” Pavlo Arje w reżyserii Waldemara Modestowicza. Statuetkę dla najlepszego debiutującego reżysera w kategorii DON KICHOT odebrał Rafał Zawierucha za słuchowisko pt. „Parawan” Andrzeja Strzeleckiego. Z kolei AMADEUSZEM, który przyznawany jest za debiut kompozytorski wyróżniono Marcina Nierubieca, autora muzyki w słuchowisku „Bracia Grimm 27/14” Krzysztofa Bizio w reżyserii Aleksandry Głogowskiej. Nagrodę w kategorii TALANTON odebrała Anna Szamotuła za tekst słuchowiska „Czarny poemat”, którego jest autorką i reżyserką. Wyróżnienie to przyznawane jest dla najbardziej utalentowanego młodego dramaturga radiowego.

Podczas tegorocznego wydarzenia zostały wręczone także nagrody dla laureatów konkursu „Mój Świat” , którego współorganizatorami byli Polskie Radio Dzieciom, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Teatr Polskiego Radia. Zadaniem konkursowym było napisanie scenariusza słuchowiska o dowolnej tematyce dla dzieci w wieku 6-12 lat. Jury w składzie Daria Druzgała – Dyrektor Polskiego Radia Dzieciom, Janusz Kukuła – Dyrektor Teatru Polskiego Radia oraz Maciej Wojtyszko – członek zarządu sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS wybrało trzy zwycięskie utwory. Pierwsze miejsce za scenariusz słuchowiska pt. „Co trzeba zabrać na wędrówkę” przypadło Małgorzacie Czerwień, drugie Kamili Biernackiej za „Alicja w Krainie umysłu” oraz trzecie Annie Furmanowicz za „Ciemności nie trzeba się bać”. Kapituła konkursu postanowiła przyznać wyróżnienia: Aleksandrze Chmielewskiej za słuchowisko „Zaczarowana Harfa”, Marii Holce za „Podróż do Manibusso”, Pawłowi Ficowi za „Diplodok”, Katarzynie Saniewskiej za „ Z wielbłądem na Ty”, Dorocie Klamce za „ Rozczochrany Miś” oraz Tomaszowi Zacharewiczowi za „ Kotek nielotek”.

Gospodarzem tegorocznej uroczystości był Janusz Kukuła, dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia. Nagrody wręczyli: Krzysztof Czabański – Przewodniczący Rady Mediów Narodowych, Marzena Paczuska – Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Agnieszka Kamińska – Prezes Zarządu Polskiego Radia , Ferid Lakhard – Wiceprezes Stowarzyszenia ZAiKS, Krzysztof Szuster – Prezes Zarządu ZASP, Maciej Wojtyszko – Członek Zarządu sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Daria Druzgała – Dyrektor – Naczelna Polskiego Radia Dzieciom.

Komentarze

Powiązane

25.01.23, 15:30
| radio » informacje
75. urodziny Wojciecha Manna w Radiu Nowy Świat
25 stycznia br., dziennikarz muzyczny, Wojciech Mann obchodzi 75 urodziny. Z tej okazji zespół Radia Nowy Świat przygotował specjalny urodzinowy wiersz, który został wyemitowany na antenie w porannej audycji „Nowy Świt”, a chwilę później pojawił się w formie video w kanałach społecznościowych Radia.
25.01.23, 14:45
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Przewodniczący KRRiT nałoży karę na Polskie Radio Szczecin oraz TVP Info?
Maciej Świrski, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji , na podstawie art. 53 ust. 1 urt, wszczął postępowania z urzędu w sprawie ukarania nadawców Polskiego Radia Szczecin oraz TVP Info, w związku z emisją treści umożliwiających identyfikację ofiar pedofila, co w rażący sposób zagrażało dobru małoletnich ofiar przemocy.
24.01.23, 19:58
| radio » informacje
Zespół Michalove wystąpi w Jedynce w ramach cyklu Scena Szpilmana – Jedynka Live
 27 stycznia br., na antenie Jedynki zaplanowano transmisję koncertu zespołu Michalove. Wydarzenie odbędzie w ramach cyklu „Scena Szpilmana – Jedynka Live” – kameralnych spotkań z muzyką i artystami z całego świata, które Program 1 wznawia po przerwie. 
24.01.23, 12:43
| radio » informacje | prasa » informacje | internet » informacje
Media Grupy Agora włączyły się w 31. Finał WOŚP
W niedzielę, 29 stycznia br. pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich –małych i dużych!” odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Grupy Agora tradycyjnie wesprą akcję, organizując aukcje internetowe, zbierając pieniądze do wirtualnych puszek oraz relacjonując przebieg niedzielnego finału.
21.01.23, 15:54
| radio » informacje
Moje winylowe skarby. Konkurs Programu 1 Polskiego Radia
„Moje winylowe skarby” – to nowy konkurs radiowej Jedynki. Od 19 stycznia br. można przesyłać zdjęcia i opisy swoich kolekcji płyt winylowych, sprzętu grającego i wszelkich innych eksponatów związanych z tematyką konkursu.
20.01.23, 09:15
| radio » informacje
Startuje jedenasta edycja plebiscytu MocArty RMF Classic
Rozpoczęła się jedenasta edycja plebiscytu organizowanego przez radio RMF Classic MocArty. Jest to specjalna edycja, bo związana z jubileuszem 20-lecia rozgłośni, który przypada w tym roku.
19.01.23, 10:47
| radio » informacje
Kiribati. Raport z tonącego świata. Nowy podcast Małgorzaty Gołoty na platformie TOK FM
„Kiribati. Raport z tonącego świata” to podcastowy cykl dokumentalny, który pojawi się na platformie TOK FM 19 stycznia br. Jego autorka, Małgorzata Gołota odwiedziła wyjątkowe miejsce na pograniczu półkul Ziemi, by przekonać się jak żyją Kiribatyjczycy - mieszkańcy państwa, które do 2050 r. zniknie z powierzchni Ziemi. 
19.01.23, 09:30
| radio » informacje
Start do nart i Przebojowa zima w Radiu Zet
Radio ZET wyrusza w Polskę z akcjami plenerowymi. Podczas tegorocznych ferii stacja odwiedzi 12 lokalizacji, zapewniając łącznie 18 dni rodzinnych aktywności i zabawy. Zimowe atrakcje wystartują 20 stycznia i zakończą się 26 lutego br.
19.01.23, 06:30
| radio » badania rynku
Eska liderem, duży spadek Meloradia
Radio Eska mimo niewielkiego spadku pozostaje najchętniej słuchaną siecią radiową - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. (sieci radiowe).
18.01.23, 15:00
| radio » ludzie
Justyna Mączka odeszła z Radia 357
Justyna Mączka pożegnała się z Radiem 357. Dziennikarka ze stacją była związana od samego początku.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacji-Rzecznik prasowy

Muzeum Sztuki Łódź | Łódź

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji i marketingu

Muzeum Miasta Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.