01.12.22, 10:35

A tutaj klasyka. Podcast Radia Nowy Świat wyróżniony w konkursie Kreatura 2022

Podcast "A tutaj klasyka" wyróżniony w konkursie Kreatura 2022, fot.: materiały prasowe

Podcast extra „A tutaj klasyka”, którego autorką jest Weronika Boczek otrzymał wyróżnienie w tegorocznym konkursie Kreatura 2022 w kategorii podcast open podczas Gali zorganizowanej 30 listopada br. Z tej okazji 1 grudnia, radio udostępnia wyróżniony podcast i umożliwia jego słuchanie przez 24 godziny wszystkim słuchaczom.

„Do muzyki klasycznej zdecydowanie musiałam dojrzeć. Pomogły mi w tym z pewnością studia muzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Z perspektywy czasu mogę śmiało przyznać, że brakowało w mojej codzienności klasyki, stąd pomysł na ten podcast” – mówi Weronika Boczek, autorka wyróżnionego podcastu.

Każdy z odcinków podcastu ma w zamyśle poszerzać muzyczne horyzonty, często również samej autorki, która nie chce, by tematyka była zbyt oczywista i sztampowa dla melomanów, a jednocześnie, by wymagający repertuar nie odstraszył potencjalnego słuchacza, który z klasyką ma niewiele wspólnego. „Gdyby nie utwory klasyczne, muzyka, którą znamy współcześnie, brzmiałaby zupełnie inaczej, więc w każdym odcinku staram się nawiązywać do tego, co znane i oswojone. Klasyka oferuje słuchaczom nieskończone morze możliwości. Mam nadzieję, że muzyczny horyzont jest daleko, bo to oznacza, że najlepsze jeszcze przede mną i moimi słuchaczami” – dodaje Weronika Boczek, autorka podcastu „A tutaj klasyka”.

Autorka podcastu do historii muzyki podchodzi przekrojowo, a dobór utworów nie jest przypadkowy. Często omawiane jest konkretne wykonanie goszczące w danym odcinku. Autorka stara się zwracać uwagę na charyzmę grającego. Skupia się na artykulacji, sposobie gry, zatapia się w niuanse, np. sprawdza, co stanie się, gdy ten sam utwór (napisany na fortepian lub skrzypce) zostanie przetranskrybowany, np. na saksofon, harfę lub organy.

Podcast na dobę udostępniony wszystkim

Wyróżnienie przyznane w konkursie Kreatura 2022 skłoniło radio do szerokiego upublicznienia i otwarcia podcastu Weroniki Boczek „A tutaj klasyka”. „Przez 24 godziny każdy, bez względu czy jest Patronem radia czy tylko słucha naszej stacji, a może po prostu interesuje się muzyką klasyczną będzie miał okazję zapoznać się z 15 odcinkami tego podcastu. Jestem przekonana, że wielu osobom spodoba się propozycja Weroniki. Od samego początku chcemy być radiem misyjnym, dlatego jestem dumna, że tak ambitna tematyka została zauważona przez jurorów konkursu” – mówi Magda Jethon, redaktorka naczelna Radia Nowy Świat.

Na konkurs stacja zgłosiła cztery podcasty, z czego dwa („A tutaj klasyka” i „Komitet rodzicielski”) zostały nominowane w tej kategorii.

Komentarze

Powiązane

25.01.23, 15:30
| radio » informacje
75. urodziny Wojciecha Manna w Radiu Nowy Świat
25 stycznia br., dziennikarz muzyczny, Wojciech Mann obchodzi 75 urodziny. Z tej okazji zespół Radia Nowy Świat przygotował specjalny urodzinowy wiersz, który został wyemitowany na antenie w porannej audycji „Nowy Świt”, a chwilę później pojawił się w formie video w kanałach społecznościowych Radia.
25.01.23, 14:45
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Przewodniczący KRRiT nałoży karę na Polskie Radio Szczecin oraz TVP Info?
Maciej Świrski, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji , na podstawie art. 53 ust. 1 urt, wszczął postępowania z urzędu w sprawie ukarania nadawców Polskiego Radia Szczecin oraz TVP Info, w związku z emisją treści umożliwiających identyfikację ofiar pedofila, co w rażący sposób zagrażało dobru małoletnich ofiar przemocy.
24.01.23, 19:58
| radio » informacje
Zespół Michalove wystąpi w Jedynce w ramach cyklu Scena Szpilmana – Jedynka Live
 27 stycznia br., na antenie Jedynki zaplanowano transmisję koncertu zespołu Michalove. Wydarzenie odbędzie w ramach cyklu „Scena Szpilmana – Jedynka Live” – kameralnych spotkań z muzyką i artystami z całego świata, które Program 1 wznawia po przerwie. 
24.01.23, 12:43
| radio » informacje | prasa » informacje | internet » informacje
Media Grupy Agora włączyły się w 31. Finał WOŚP
W niedzielę, 29 stycznia br. pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich –małych i dużych!” odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Grupy Agora tradycyjnie wesprą akcję, organizując aukcje internetowe, zbierając pieniądze do wirtualnych puszek oraz relacjonując przebieg niedzielnego finału.
21.01.23, 15:54
| radio » informacje
Moje winylowe skarby. Konkurs Programu 1 Polskiego Radia
„Moje winylowe skarby” – to nowy konkurs radiowej Jedynki. Od 19 stycznia br. można przesyłać zdjęcia i opisy swoich kolekcji płyt winylowych, sprzętu grającego i wszelkich innych eksponatów związanych z tematyką konkursu.
20.01.23, 09:15
| radio » informacje
Startuje jedenasta edycja plebiscytu MocArty RMF Classic
Rozpoczęła się jedenasta edycja plebiscytu organizowanego przez radio RMF Classic MocArty. Jest to specjalna edycja, bo związana z jubileuszem 20-lecia rozgłośni, który przypada w tym roku.
19.01.23, 10:47
| radio » informacje
Kiribati. Raport z tonącego świata. Nowy podcast Małgorzaty Gołoty na platformie TOK FM
„Kiribati. Raport z tonącego świata” to podcastowy cykl dokumentalny, który pojawi się na platformie TOK FM 19 stycznia br. Jego autorka, Małgorzata Gołota odwiedziła wyjątkowe miejsce na pograniczu półkul Ziemi, by przekonać się jak żyją Kiribatyjczycy - mieszkańcy państwa, które do 2050 r. zniknie z powierzchni Ziemi. 
19.01.23, 09:30
| radio » informacje
Start do nart i Przebojowa zima w Radiu Zet
Radio ZET wyrusza w Polskę z akcjami plenerowymi. Podczas tegorocznych ferii stacja odwiedzi 12 lokalizacji, zapewniając łącznie 18 dni rodzinnych aktywności i zabawy. Zimowe atrakcje wystartują 20 stycznia i zakończą się 26 lutego br.
19.01.23, 06:30
| radio » badania rynku
Eska liderem, duży spadek Meloradia
Radio Eska mimo niewielkiego spadku pozostaje najchętniej słuchaną siecią radiową - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. (sieci radiowe).
18.01.23, 15:00
| radio » ludzie
Justyna Mączka odeszła z Radia 357
Justyna Mączka pożegnała się z Radiem 357. Dziennikarka ze stacją była związana od samego początku.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji i marketingu

Muzeum Miasta Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji-Rzecznik prasowy

Muzeum Sztuki Łódź | Łódź

Przejdź do oferty

Referent ds. mediów

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce | Opole

Przejdź do oferty
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.