16.11.22, 14:03

Media z opóźnieniem informowały o ekspolzji we wsi Przewodów. Stacje informacyjne przerwały swoje ramówki

Okładka "GPC", fot.: materiały prasowe

Mimo, że eksplozja we wsi Przewodów na Lubelszczyźnie miała miejsce15 listopada br.  o ok. 15.40, dopiero kilka godzin później media zaczęły informować o wydarzeniu. Część stacji nie przerwało jednak swoich ramówek, a prasa nie zdążyła zmienić swoich okładek.

15 listopada br. polskie media do późna posiłkowały się nieoficjalnymi informacjami oraz depeszami zagranicznych agencji prasowych. Do późnych godzin nie było wiadomo, co było prawdopodobną przyczyną eksplozji. Na temat wydarzenia milczały polskie służby, w przeciwieństwie nawet do zagranicznych polityków.

Po pierwszych informacjach, główne portale internetowe wprowadziły specjalne sekcje poświęcone wydarzeniu na głównych stronach, które były na bieżąco aktualizowane. Specjalne bloki wprowadziły zarówno takie portale jak Onet, Gazeta.pl czy Wirtualna Polska. Bardzo dużo miejsca wydarzeniu poświęcił serwis wpolityce.pl, a także serwis i.pl (Polska Press). Dużo informacji przekazuje w swoim serwisie informacyjnym „Dziennik Wschodni”.

Bez Szkła Kontaktowego

Telewizje informacyjne rozpoczęły informowanie szerzej o eksplozji wieczorem. Był to temat numer jeden dla wszystkich najważniejszych stacji. Specjalne wydania programów trwały do późnej nocy, a bieżące informacje odgrywały główną rolę. Z tego powodu, np. TVN24 nie wyemitował „Szkła kontaktowego”, a Piotr Jacoń prowadził wielogodzinne wydanie specjalne. W trakcie programu łączono się z ekspertami, a także z reporterem CNN, który dotarł do miejsca zdarzenia. Wszystkie stacje pokazały długo po północy wystąpienie na żywo premiera RP Mateusza Morawieckiego, a później Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Prezydent jako jedyny przedstawiciel władzy odpowiadał także krótko na pytania dziennikarzy. Telewizje informacyjne wprowadziły paski i belki w kolorze czerwonym oznaczające ważne wydarzenia z ostatniej chwili. W odróżnieniu od TVP INFO i Polsatu news, TVN24 posiłkował się późnym wieczorem już belkami w stonowanym, żółtym kolorze. Telewizje ogólnotematyczne nie zdecydowały się na przerwanie swoich standardowych ramówek. Nie emitowały też pasków informacyjnych. Standardowy program przerwały ogólnoświatowe stacje informacyjne. Dla CNN była to przez długi czas najważniejsza informacja. Późnym wieczorem i nocą dla wielu innych stacji była to główna informacja, m.in. dla BBC.

Specjalne wydania Faktów

Rozgłośnie radiowe nie przerwały tradycyjnych ramówek. RMF FM szeroko informowało o wydarzeniu w serwisach informacyjnych. Stacja dodatkowo wyemitowała specjalne wydania „Faktów” o godz. 22.30 i 23.30. Z kolei przed 20.00 na antenie Radia 357 Krzysztof Tubilewicz poinformował o wydarzeniach w specjalnym wejściu antenowym (o tej godzinie stacja nie emituje już serwisów informacyjnych) i zapowiedział, że stacja będzie trzymała rękę na pulsie.

Informacja o eksplozji jest głównym tematem 16 listopada w stacjach radiowych. Dodatkowe serwisy przewidziano, m.in. w Trójce od 9.00 do 15.00 co pół godziny (rano standardowo emitowane są także co 30 minut). Nie wszystkie stacje traktują wydarzenie czysto informacyjnie. Na stronie Radia Zet można znaleźć artykuł pod tytułem „Jackowski przewidział eksplozję w Przewodowie? Stanie się coś jeszcze”.

Prasa nie zdążyła

W dużo trudniejszej sytuacji była prasa. Na jedynkach większości dzienników próżno szukać informacji o eksplozji. Taka sytuacja wynika z faktu, że wiele dzienników musi stosunkowo wcześnie zamknąć numer i oddać go do druku. "Super Express" z tematu zdążył zrobić główną informację opatrując ją zdjęciem z katastrofy i tytułem "Rakiety Putina spadły na Polskę". "Gazeta Lubuska" uczyniła z informacji także jedynkę. Tytuł artykułu brzmi: "CNN: rakiety spadły na Polskę. Nie mamy potwierdzenia". Także "Gazeta Polska Codziennie" zdążyła zmienić jedynkę i opatrzyła okładkę fotografię i powściągliwym tytułem "Rakiety dosięgnęły terytorium Polski".

Cisza informacyjna

Brak polityki informacyjnej władz krytykują nie tylko politycy, ale również politolodzy. „Dla mnie najbardziej ponurym aspektem tego, co się wydarzyło jest to, że zostaliśmy tak marnie o tym poinformowani. Wiele osób było wczoraj wieczorem w szoku, było przerażonych. Gdyby władze poinformowały o tym wcześniej, nie robiły tajnych narad, po których była mowa o artykule 4 Traktatu Północnoatlantyckiego, co sugerowało, że stoimy w przededniu rosyjskiej agresji, to może i nastroje paniki byłyby mniejsze. Tylko, że być może rządzącym zależy na takiej atmosferze strachu w Polsce przed wojną. Ludzie przerażeni są mniej krytyczni wobec władzy. Tak było, jest i będzie” – ocenił prof. Antoni Dudek w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem na łamach Rp.pl.

Brak oficjalnych informacji spowodował korzystanie przez dziennikarzy z zagranicznych depesz, m.in. z agencji AP, która informowała w swojej depeszy już przed 20.00, że dwie zbłąkane rosyjskie rakiety spadły w miejscowości Przewodów. Później AP powoływała się na nieoficjalne, że dwa rosyjskie pociski uderzyły w terytorium państwa członkowskiego NATO.

Komentarze

Powiązane

21.05.24, 07:30
| radio » informacje
Alicja Majewska twarzą kampanii Radia Pogoda
20 maja br. ruszyła kampania wizerunkowa „Radio Pogoda - najpiękniejsze melodie”, której twarzą została piosenkarka Alicja Majewska.
20.05.24, 10:09
| radio » informacje
Piotr Firan i Jędrzej Rosiewicz gospodarzami niezbędnika przedwyborczego Euro Vibe
Czwórka (Polskie Radio) przygotowała europejski niezbędnik przedwyborczy. „Euro Vibe” na antenie codziennie, od 20 maja br. po godz. 17.00. Gospodarzami cyklu będą Piotr Firan i Jędrzej Rosiewicz.
20.05.24, 07:45
| radio » informacje | internet » informacje
Specjalny serwis Polskiego Radia z okazji Roku Melchiora Wańkowicza
Z okazji Roku Melchiora Wańkowicza i 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino Polskie Radio przygotowało serwis specjalny montecassino.polskieradio.pl poświęcony jednemu z najwybitniejszych polskich reportażystów, korespondentowi wojennemu 2 Korpusu Polskiego – Melchiorowi Wańkowiczowi. 
20.05.24, 01:00
| radio » multimedia
Codziennik medialny: 20 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 maja?
18.05.24, 19:00
| radio » informacje
Koncert z otwarcia sezonu Pokoju na lato. Mikromusic na żywo w Trójce
18 maja o godz. 21.30 Trójka przeprowadzi transmisję koncertu z otwarcia sezonu „Pokoju na lato”. Zespół Mikromusic wystąpi z gościnnym udziałem Julii Pietruchy i Miuosha. Patronami medialnymi wydarzenia są Program 3 Polskiego Radia oraz Czwórka.
18.05.24, 18:15
| radio » informacje
Noc Muzeów w Archiwum Polskiego Radia
Archiwum Polskiego Radia organizuje „Noc Muzeów”. Spotkanie z dziennikarzami PR, prezentacja nadzwyczajnych nagrań z Archiwum Polskiego Radia, emisja filmu „Był sobie fono-gram”, kolekcja unikatowych głosów uwiecznionych w wydrukach 3 D – to będzie czekać na odwiedzających 18 maja br. Pałac Staszica (Sala Okrągłego Stołu). Rozpoczęcie o godz. 19.00.
16.05.24, 09:52
| radio » informacje
Próbny lot wraca. Radio Nowy Świat szuka nowych dziennikarzy
Od 9 maja br. w środy o godz. 10:00 i w czwartki o 22:00 Radio Nowy Świat emitować będzie program „Próbny lot”, w której będą prezentować się debiutanci. Zainteresowani, którzy sprawdzą się w roli „lotników” dołączą do redakcji muzycznej Radia Nowy Świat.
15.05.24, 00:01
| radio » informacje
RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki nadaje już testowo
W poniedziałek, 13 maja br. wystartowało nowe radio lokalne – RMF MAXX Tomaszów Mazowiecki. Rozgłośnia nadaje na częstotliwości 88,4 FM i słychać ją w mieście oraz okolicach.
14.05.24, 23:35
| radio » informacje
Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak? Debata w Czwórce
„Świat zwariował, czy z nami jest coś nie tak?”. Radiowa Czwórka organizuje debatę o kondycji psychicznej młodych i nieco starszych. Wezmą w niej udział nastolatki, studenci, psycholożki, psychiatrzy, pedagodzy i rodzice. Spotkanie poprowadzą Justyna Dżbik - Kluge i Jakub Jamrozek. Start w czwartek, 16 maja br. o godz. 20.00.
14.05.24, 07:30
| radio » badania rynku
RMF FM liderem. Najlepszy wynik Radia Zet od dziesięciu lat
Radio RMF FM umocniło pozycję najchętniej słuchanej stacji w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 lutego 2024 r. do 30 kwietnia 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy