16.11.22, 07:00

Radio dla Ciebie 30/85. Podwójny jubileusz rozgłośni

Zapowiedź wydarzenia RDC, fot.: materiały prasowe

23 listopada br. warszawskie Radio dla Ciebie będzie obchodzić swój jubileusz pod hasłem "Radio dla Ciebie 30/85. Warszawsko-mazowiecka rozgłośnia Polskiego Radia obchodzi 85. urodziny.

Warszawiacy i mieszkańcy Mazowsza upominali się o swój lokalny, stołeczny program i w końcu po 12 latach - 1 marca 1937 r. uruchomiono Program II słyszalny w promieniu 45 km od raszyńskiego nadajnika. Warszawa II nadawała na fali 216,8 m i odbierana była na obszarze stolicy i województwa warszawskiego. Wśród programowych dominowała problematyka lokalna, ale było również dużo muzyki i literatury. Rozgłośnia specjalizowała się w nadawaniu słuchowisk na żywo w tzw. teatrze wyobraźni, nad czym czuwał sam Witold Hulewicz, kierownik działu literackiego Polskiego Radia w Warszawie. Jednym ze spikerów rozgłośni Warszawa II był Jeremi Przybora, a w dziale teatralnym pracował Jerzy Wasowski.

Elżbieta Uzdańska, wieloletnia dziennikarka RDC, tak pisze o historii Polskiego Radia: "Program II Polskiego Radia uruchomiono po wojnie jako kolejny program ogólnopolski, nadawany z Warszawy i adresowany do słuchaczy w całym kraju. Z przedwojenną stacją o nazwie Warszawa II łączy go miejsce nadawania (Warszawa) i podobna nazwa ( „Warszawa II” – „Program II” ), ale nie charakter stacji."

Z kolei prof. Maciej Józef Kwiatkowski, historyk radia, używa terminu „lokalna Warszawa II Fort Mokotowski, a we wstępie do swojej monografii "Wrzesień 1939 w warszawskiej rozgłośni Polskiego Radia" pisze: "Stacja nadawcza Warszawa II (średniofalowa) została oddana do użytku w lutym 1937 jako regionalna stacja obsługująca Warszawę i okolice. Mieściła się ona na terenach dawnego Fortu Mokotowskiego i wykorzystywała pomieszczenia i dawne wieże antenowe, pozostałe po istniejącej tam przed uruchomieniem w roku 1931 Raszyna, warszawskiej stacji nadawczej. Stacja ta miała własną, odrębną amplifikatornię w gmachu rozgłośni warszawskiej przy ulicy Zielnej 25".

Jak podkreśla rozgłośnia, stacja chce uczcić tę rocznicę Galą, organizowaną 23 listopada br. W ramach wydarzenia zostanie zaprezentowana historia Radia dla Ciebie. Odbiorcy będą mogli posłuchać utworów okresu przedwojennego w aranżacji Bogdana Hołowni, w wykonaniu artystów i muzyków. Wystąpią między innymi: Izabela Połońska, Elżbieta Nagel, Nula Stankiewicz, Michał Sławecki, Paweł Pańta, Robert Murakowski, Wojciech Myrczek, Karol Radziwonowicz i Piotr Zubek.

Transmisja gali w czwartek 23 listopada o godz.18.00 na antenie stacji, na stronie internetowej stacji, na kanale RDC w serwisie YouTube oraz na Facebooku.

Komentarze

Powiązane

03.02.23, 06:30
| radio » informacje
Polskie Radio Koszalin otwiera oficjalnie Studio Kołobrzeg
3 lutego br., Polskie Radio Koszalin oficjalnie otworzy miejskie „Studio Kołobrzeg”.
02.02.23, 09:39
| radio » informacje
Odsetki od Zetki. Nowa akcja Radio ZET. Agnieszka Kołodziejska twarzą kampanii
1 lutego br. ruszyła nowa zabawa antenowa Radia Zet pod hasłem "Odsetki od Zetki", w której słuchacze będą mogli wygrać spłatę swoich rat kredytowych. Akcję wspiera kampania promocyjna w telewizji, kinach, przestrzeni miejskiej i w internecie.
30.01.23, 13:59
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Niewielka podwyżka reklam w Grupie RMF
Grupa RMF opublikowała cenniki reklamowe, które będą obowiązywać do 30 kwietnia 2023 r. Grupa wprowadza niewielką podwyżkę.
30.01.23, 10:42
| radio » informacje
W eSkarbonce WOŚP Radia Nowy Świat jest już ponad 600 tys. zł
Radio Nowy Świat włączyło się w zbiórkę pieniędzy na rzecz 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Słuchacze stacji mogli zlicytować specjalne przedmioty, a także wpłacić pieniądze do specjalnej eSkarbonki.
30.01.23, 07:45
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | prasa » informacje | internet » informacje
Rusza czwarta edycja konkursu dziennikarskiego #AllForJan Award
Ringier Axel Springer Polska otwiera nabór zgłoszeń do czwartej edycji konkursu #AllForJan Award. W konkursie o nagrodę im. Jána Kuciaka są wyróżniane najlepsze reportaże oraz relacje medialne nagłaśniające społecznie ważne tematy.
27.01.23, 18:43
| radio » informacje
Cykl programów o depresji na antenie Chillizet
Chillizet włącza się w obchody Światowego Dnia Walki z Depresją. 28 stycznia br. ruszy weekendowy cykl specjalnych audycji „Plac zabaw” poświęconych depresji u młodzieży.
26.01.23, 14:30
| radio » informacje
Nowe koncesje dla Radia Złote Przeboje 100,1 FM i Trendy Radio
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że warszawskie Radio Złote Przeboje 100,1 FM oraz krośnieńskie Trendy Radio będą mogły emitować swój program przez następne dziesięć lat.
26.01.23, 13:30
| radio » informacje
Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy na antenach stacji Grupy Eurozet
Stacje Grupy Eurozet tradycyjnie wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku po raz 12. Antyradio jest wyłącznym rockowym patronem medialnym Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz piąty patronem medialnym wydarzenia zostało Radio ZET. Finał wspierają również Meloradio i Chillizet.
26.01.23, 12:30
| radio » informacje
Tomasz Terlikowski zastępuje Roberta Mazurka w Porannej rozmowie RMF FM
Na czas urlopu Roberta Mazurka, gospodarzem „Porannej rozmowy RMF FM” jest Tomasz Terlikowski.
26.01.23, 11:24
| radio » informacje
Polskie Radio Białystok: nietrzeźwy dziennikarz prowadził program, stacja przeprasza
20 stycznia br. popołudniowe pasmo Polskiego Radia Białystok prowadził nietrzeźwy dziennikarz. Zarząd zapowiada surowe konsekwencje służbowe. Jednak w czasie trwania audycji nikt z osób nadzorujących ani współpracowników nie zareagował.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. komunikacji

Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalist/-ka ds.promocji

Kielecki Teatr Tańca | inne

Przejdź do oferty

PEŁNOMOCNIK DYREKTORA ds. MARKETINGU

Zamek Królewski w Warszawie-Muzeum | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 08.03.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 07.03.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 04.03.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.