08.11.22, 10:53

Dwójka świętuje 85. urodziny Macieja Prusa

Maciej Prus, fot.: materiały prasowe

Od 7 listopada br. codziennie do soboty na antenie Programu 2 Polskiego Radia będzie można usłyszeć szereg audycji, wpisujących się w jubileusz 85. urodzin reżysera teatralnego oraz operowego – Macieja Prusa. W programie zaplanowano, m.in. cykl gawęd o miłości do teatru i muzyki oraz słuchowisko Stanisława Ignacego Witkiewicza „Szewcy” w adaptacji i reżyserii artysty.

Od poniedziałku do piątku w audycji „Zapiski ze współczesności” (godz.12.45), w audycji przygotowanej przez Bogumiłę Prządkę, Maciej Prus opowiada o swojej rodzinie, ojcu, krakowskim dzieciństwie oraz okresie gimnazjalnym spędzonym w Bielsku – Białej. Nie zabraknie także wspomnień o miłościach – do teatru, muzyki czy opery.

W środę, 9 listopada gościem Małgorzaty Szymankiewicz w audycji „O wszystkim z kulturą” (godz. 17.30) będzie Maciej Prus, którego twórczość w polskim teatrze jest znana od późnych lat 50. XX wieku. W programie pojawią się m.in. rozmowy o dorobku artystycznym reżysera oraz o tym, jak znajduje współczesną rzeczywistość teatralną.

W piątkowej i sobotniej audycji „ Wieczór ze słuchowiskiem” o godz. 19.30 będzie można usłyszeć w dwóch częściach słuchowisko z 1989 r. wg „Szewców” Stanisława Ignacego Witkiewicza w adaptacji i reżyserii Macieja Prusa, z muzyką Marcina Błażewicza oraz realizacji akustycznej Andrzeja Brzoska. W radiowej wersji dramatu, do którego Prus wracał kilkakrotnie, będzie można usłyszeć, m.in. Henryka Machalicę (Sajetan Tempe), Adama Ferencego (Czeladnik I – Józek) oraz Zbigniewa Zamachowskiego (Czeladnik II – Jędrek).

Kim jest Maciej Prus?

Maciej Prus (ur. 9 listopada 1937 r.) to reżyser teatralny i operowy oraz aktor. Aktorstwo ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, a w 1968 r. Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Jako reżyser zadebiutował sztuką „Pierwszy Dzień Wolności” Leona Kruczkowskiego w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie – Słupsku. W latach 90. Maciej Prus dwukrotnie wystawiał „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego, a także powrócił do wystawiania literatury romantycznej. Realizował też sztuki Witkacego i Szekspira.

Komentarze

Powiązane

28.11.23, 17:00
| radio » informacje | prasa » informacje
Ruszyła II edycja Forum Dziennikarskiego Nagrody Woyciechowskiego
Forum Dziennikarskie Nagrody Woyciechowskiego to projekt stworzony w 2022 r. przez Radio ZET realizowany we współpracy z Uniwersytetem SWPS. Jego uczestnikami są studenci i studentki - stażyści, którzy tworzą Forum Dziennikarskie, korzystając ze wsparcia Rady Programowej oraz opiekunów stażu.
28.11.23, 14:38
| radio » informacje
Mrozu kolejnym gospodarzem formatu RMF FM w trasie
Mrozu będzie kolejnym po Agnieszce Chylińskiej i Darii Zawiałow gospodarzem audycji „RMF FM w trasie”. Artysta poprowadzi format od 2 grudnia br. w cztery kolejne soboty w godz. 15.00-17.00.
28.11.23, 09:51
| radio » informacje
BBC Studios z usługę BBC Podcasts Premium w Apple Podcasts także na polskim rynku
BBC Studios rozszerza dostępność subskrypcji BBC Podcasts Premium aż o 166 nowych krajów, w tym Polskę.Cena usługi wynosi 13,99 zł miesięcznie.
27.11.23, 06:30
| radio » informacje
Top Radia 357 na Kasprowym Wierchu. A w Warszawie koncert Midge Ure
Trzeci Top Radia 357 zostanie zrealizowany z Zakopanego - z finałem na Kasprowym Wierchu. Przed finałem audycji, w Warszawie odbędzie się koncert gwiazdy specjalnej - zagra Midge Ure, lider zespołu Ultravox i współtwórca Live Aid.
26.11.23, 16:49
| radio » informacje | kultura » muzyka
Marcin Del – M Jankowski zwycięzcą konkursu Wydaj płytę z Będzie Głośno!
Marcin Del – M Jankowski – młody wokalistka, autor tekstów, producent, zwyciężył w konkursie radiowej Czwórki „Wydaj płytę z Będzie Głośno!”. Główną nagrodą w konkursie jest wydanie cyfrowej płyty z radiową Czwórką i Agencją Muzyczną Polskiego Radia oraz koncert promujący płytę na antenie Czwórki w ramach audycji „Będzie głośno!”.
24.11.23, 12:30
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Cenniki Grupy RMF na styczeń i luty 2024 r. bez podwyżek
Cenniki reklamowe Grupy RMF obowiązujące w styczniu i lutym 2024 r. pozostaną na niezmienionym poziomie.
24.11.23, 10:30
| radio » informacje
Ogólnopolski Konkurs Reportażystów Melchiory 2023. Lista laureatów
23 listopada br. ogłoszono nazwiska nagrodzonych twórców reportaży i dokumentów. Nagrody zostały przyznane w kategoriach: Reportaż Roku, Dokument Roku, Inspiracja Roku oraz Realizator Roku. Ogłoszono także laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Radiowej w dziedzinie reportażu o Grand Prix KRRiT oraz XXVI Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. 
24.11.23, 08:30
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Grupa Eurozet podnosi ceny reklam
Od 11 grudnia br. Grupa Eurozet zmienia ceny swoich flagowych produktów: Radia ZET, pakietu Audio ZET (71 stacji) i Audio ZET Boost (136 stacji).
23.11.23, 10:55
| radio » informacje | kultura » muzyka
Zimowy Sen Niedźwiedzia. Nakład płyty winylowej wyczerpany
Zaledwie w kilka dni wyczerpał się nakład specjalnej płyty winylowej przygotowanej przez Radio 357. „Zimowy Sen Niedźwiedzia” to świąteczna selekcja muzyczna Marka Niedźwieckiego.
23.11.23, 09:34
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Blisko 30 wydawców w portfolio nowej sieci reklamy audioXi
Wystartowało audioXi – sieć cyfrowej reklamy audio. Za wprowadzenie platformy na nasz rynek odpowiada Grupa RMF. Produkt ten obecny jest już łącznie na czterech rynkach europejskich.