08.11.22, 10:53

Dwójka świętuje 85. urodziny Macieja Prusa

Maciej Prus, fot.: materiały prasowe

Od 7 listopada br. codziennie do soboty na antenie Programu 2 Polskiego Radia będzie można usłyszeć szereg audycji, wpisujących się w jubileusz 85. urodzin reżysera teatralnego oraz operowego – Macieja Prusa. W programie zaplanowano, m.in. cykl gawęd o miłości do teatru i muzyki oraz słuchowisko Stanisława Ignacego Witkiewicza „Szewcy” w adaptacji i reżyserii artysty.

Od poniedziałku do piątku w audycji „Zapiski ze współczesności” (godz.12.45), w audycji przygotowanej przez Bogumiłę Prządkę, Maciej Prus opowiada o swojej rodzinie, ojcu, krakowskim dzieciństwie oraz okresie gimnazjalnym spędzonym w Bielsku – Białej. Nie zabraknie także wspomnień o miłościach – do teatru, muzyki czy opery.

W środę, 9 listopada gościem Małgorzaty Szymankiewicz w audycji „O wszystkim z kulturą” (godz. 17.30) będzie Maciej Prus, którego twórczość w polskim teatrze jest znana od późnych lat 50. XX wieku. W programie pojawią się m.in. rozmowy o dorobku artystycznym reżysera oraz o tym, jak znajduje współczesną rzeczywistość teatralną.

W piątkowej i sobotniej audycji „ Wieczór ze słuchowiskiem” o godz. 19.30 będzie można usłyszeć w dwóch częściach słuchowisko z 1989 r. wg „Szewców” Stanisława Ignacego Witkiewicza w adaptacji i reżyserii Macieja Prusa, z muzyką Marcina Błażewicza oraz realizacji akustycznej Andrzeja Brzoska. W radiowej wersji dramatu, do którego Prus wracał kilkakrotnie, będzie można usłyszeć, m.in. Henryka Machalicę (Sajetan Tempe), Adama Ferencego (Czeladnik I – Józek) oraz Zbigniewa Zamachowskiego (Czeladnik II – Jędrek).

Kim jest Maciej Prus?

Maciej Prus (ur. 9 listopada 1937 r.) to reżyser teatralny i operowy oraz aktor. Aktorstwo ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, a w 1968 r. Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Jako reżyser zadebiutował sztuką „Pierwszy Dzień Wolności” Leona Kruczkowskiego w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie – Słupsku. W latach 90. Maciej Prus dwukrotnie wystawiał „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego, a także powrócił do wystawiania literatury romantycznej. Realizował też sztuki Witkacego i Szekspira.

Komentarze

Powiązane

07.02.23, 12:09
| radio » informacje
Folk ONe i Piaf – czyli wróbel – opowieść o piosence francuskiej. Nowe audycje w Programie 1 Polskiego Radia
Program 1 Polskiego Radia przygotował dla słuchaczy dwie nowe propozycje programowe: . „Folk ONe” oraz „Piaf – czyli wróbel – opowieść o piosence francuskiej”.
07.02.23, 11:00
| radio » informacje
Radio Szczecin debiutuje na Spotify
6 lutego br., Radio Szczecin oficjalnie zadebiutowało w serwisie muzycznym Spotify. Debiut promowany jest pod hasłem "SPOTkajmy się na SPOTify".
05.02.23, 22:19
| radio » informacje
Polskie Radio Koszalin uruchomiło miejską antenę w Kołobrzegu
3 lutego br., Polskie Radio Koszalin oficjalnie otworzyło kołobrzeski program miejski. Nowa antena zaoferuje słuchaczom w dni robocze poranek, a dodatkowo sobotni program poranny emitowany będzie na regionalnej częstotliwości.
03.02.23, 06:30
| radio » informacje
Polskie Radio Koszalin otwiera oficjalnie Studio Kołobrzeg
3 lutego br., Polskie Radio Koszalin oficjalnie otworzy miejskie „Studio Kołobrzeg”.
02.02.23, 09:39
| radio » informacje
Odsetki od Zetki. Nowa akcja Radio ZET. Agnieszka Kołodziejska twarzą kampanii
1 lutego br. ruszyła nowa zabawa antenowa Radia Zet pod hasłem "Odsetki od Zetki", w której słuchacze będą mogli wygrać spłatę swoich rat kredytowych. Akcję wspiera kampania promocyjna w telewizji, kinach, przestrzeni miejskiej i w internecie.
30.01.23, 13:59
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Niewielka podwyżka reklam w Grupie RMF
Grupa RMF opublikowała cenniki reklamowe, które będą obowiązywać do 30 kwietnia 2023 r. Grupa wprowadza niewielką podwyżkę.
30.01.23, 10:42
| radio » informacje
W eSkarbonce WOŚP Radia Nowy Świat jest już ponad 600 tys. zł
Radio Nowy Świat włączyło się w zbiórkę pieniędzy na rzecz 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Słuchacze stacji mogli zlicytować specjalne przedmioty, a także wpłacić pieniądze do specjalnej eSkarbonki.
30.01.23, 07:45
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | prasa » informacje | internet » informacje
Rusza czwarta edycja konkursu dziennikarskiego #AllForJan Award
Ringier Axel Springer Polska otwiera nabór zgłoszeń do czwartej edycji konkursu #AllForJan Award. W konkursie o nagrodę im. Jána Kuciaka są wyróżniane najlepsze reportaże oraz relacje medialne nagłaśniające społecznie ważne tematy.
27.01.23, 18:43
| radio » informacje
Cykl programów o depresji na antenie Chillizet
Chillizet włącza się w obchody Światowego Dnia Walki z Depresją. 28 stycznia br. ruszy weekendowy cykl specjalnych audycji „Plac zabaw” poświęconych depresji u młodzieży.
26.01.23, 14:30
| radio » informacje
Nowe koncesje dla Radia Złote Przeboje 100,1 FM i Trendy Radio
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że warszawskie Radio Złote Przeboje 100,1 FM oraz krośnieńskie Trendy Radio będą mogły emitować swój program przez następne dziesięć lat.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalist/-ka ds.promocji

Kielecki Teatr Tańca | inne

Przejdź do oferty

Specjalista ds. komunikacji

Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów | Warszawa

Przejdź do oferty

PEŁNOMOCNIK DYREKTORA ds. MARKETINGU

Zamek Królewski w Warszawie-Muzeum | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 08.03.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 07.03.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 04.03.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.