08.11.22, 10:53
Dwójka świętuje 85. urodziny Macieja Prusa
Od 7 listopada br. codziennie do soboty na antenie Programu 2 Polskiego Radia będzie można usłyszeć szereg audycji, wpisujących się w jubileusz 85. urodzin reżysera teatralnego oraz operowego – Macieja Prusa. W programie zaplanowano, m.in. cykl gawęd o miłości do teatru i muzyki oraz słuchowisko Stanisława Ignacego Witkiewicza „Szewcy” w adaptacji i reżyserii artysty.
Od poniedziałku do piątku w audycji „Zapiski ze współczesności” (godz.12.45), w audycji przygotowanej przez Bogumiłę Prządkę, Maciej Prus opowiada o swojej rodzinie, ojcu, krakowskim dzieciństwie oraz okresie gimnazjalnym spędzonym w Bielsku – Białej. Nie zabraknie także wspomnień o miłościach – do teatru, muzyki czy opery.
W środę, 9 listopada gościem Małgorzaty Szymankiewicz w audycji „O wszystkim z kulturą” (godz. 17.30) będzie Maciej Prus, którego twórczość w polskim teatrze jest znana od późnych lat 50. XX wieku. W programie pojawią się m.in. rozmowy o dorobku artystycznym reżysera oraz o tym, jak znajduje współczesną rzeczywistość teatralną.
W piątkowej i sobotniej audycji „ Wieczór ze słuchowiskiem” o godz. 19.30 będzie można usłyszeć w dwóch częściach słuchowisko z 1989 r. wg „Szewców” Stanisława Ignacego Witkiewicza w adaptacji i reżyserii Macieja Prusa, z muzyką Marcina Błażewicza oraz realizacji akustycznej Andrzeja Brzoska. W radiowej wersji dramatu, do którego Prus wracał kilkakrotnie, będzie można usłyszeć, m.in. Henryka Machalicę (Sajetan Tempe), Adama Ferencego (Czeladnik I – Józek) oraz Zbigniewa Zamachowskiego (Czeladnik II – Jędrek).
Kim jest Maciej Prus?
Maciej Prus (ur. 9 listopada 1937 r.) to reżyser teatralny i operowy oraz aktor. Aktorstwo ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, a w 1968 r. Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Jako reżyser zadebiutował sztuką „Pierwszy Dzień Wolności” Leona Kruczkowskiego w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie – Słupsku. W latach 90. Maciej Prus dwukrotnie wystawiał „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego, a także powrócił do wystawiania literatury romantycznej. Realizował też sztuki Witkacego i Szekspira.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęDo zdobycia jeden egzemplarz audiobooka.
Do zdobycia jeden egzemplarz książki.
Do zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze