30.10.22, 17:38
Adam Michnik odebrał hiszpańskiego Nobla - Nagrodą Księżniczki Asturii
„Wojna reżimu Putina z Ukrainą jest faktycznie wojną z całym światem demokracji” - mówił Adam Michnik, odbierając 28 października br. Nagrodę Księżniczki Asturii. Otrzymał ją w dziedzinie komunikacji i nauk humanistycznych za rok 2022, jako szósty Polak wyróżniony tą hiszpańską nagrodą. Ceremonia wręczenia odbyła się w Oviedo, a przewodzili jej członkowie rodziny królewskiej.
Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” odebrał 28 października br. w Oviedo Nagrodę Księżniczki Asturii w kategorii komunikacja i działania na rzecz ludzkości.
Informując o swojej decyzji, kapituła Nagrody Księżniczki Asturii podkreśliła zaangażowanie Michnika w tworzenie wysokiej jakości dziennikarstwa oraz jego wpływ na odbudowę i obronę demokracji w Polsce. Walka o prawa człowieka i dialog zaprowadziła go do więzień PRL-u, ale nie zrezygnował ze swojego zdecydowanego sprzeciwu wobec dyktatury czy dążenia do pojednania wśród współobywateli. Michnik, którego koncepcja Europy przyczyniła się do ustanowienia wartości demokratycznych w jego kraju, jest dziś także symbolem wolności słowa i humanizmu, a także etycznym przykładem oporu wobec autorytarnych zagrożeń – napisano w protokole jury.
Uroczystość wręczenia wyróżnienia poprzedził tydzień spotkań Michnika z m.in. dziennikarzami, intelektualistami i studentami, a w piątek w południe odbyła się audiencja u rodziny królewskiej w zabytkowym hotelu Reconquista. Wieczorną uroczystość wręczenia Nagrody Księżniczki Asturii w Teatrze Campoamor otworzył król Filip VI. Towarzyszyła mu królowa Letizia, księżniczka Asturii, następczyni tronu Eleonora i infantka Sofia.
Jak szukać dróg do dialogu i kompromisu?
W swoim przemówieniu Adam Michnik, po podziękowaniach dla jury i gratulacjach dla pozostałych laureatów, podkreślił, że Hiszpania była dla niego - i wielu innych Polaków - wzorem. „Doświadczenie hiszpańskie uczyło nas, jak opierać się dyktaturze i jak szukać drogi do demokracji drogą dialogu i kompromisu. Szło o to, by siła argumentów zastąpiła argument siły. Ta niezwykła Nagroda Księżniczki Asturii jest przecież nagrodą nie dla mnie, lecz dla „Gazety Wyborczej", dziennika, który narodził się wraz z polską demokracją w 1989 r.” – mówił Michnik.
Michnik podkreślił też, że „Wyborcza" broniła dwóch wartości bezcennych w świecie demokracji – wolności i prawdy. „Dziś te wartości znów są zagrożone przez bandycką agresję reżimu Putina na Ukrainę. Wojna reżimu Putina z Ukrainą jest faktycznie wojną z całym światem demokracji. Codziennie obserwujemy straszne obrazy rabunków, gwałtów i tortur, i mordów putinowskiego wojska w Ukrainie. Ale pamiętamy, że Putin to nie to samo co Rosja. Dlatego wciąż pamiętamy o tych Rosjanach, którzy sprzeciwiają się temu wojennemu barbarzyństwu i swój sprzeciw głośno wypowiadają” – podkreślił laureat, a swoje przemówienie zakończył: "Nagroda Księżniczki Asturii to znak, że warto zachować wolność i przyzwoitość. I prawo do błędu, gdy szuka się prawdy."
Pełną treść przemówienia Adama Michnika można znaleźć na Wyborcza.pl. Relacja z gali, autorstwa Dominiki Wielowieyskiej, również jest dostępna na Wyborcza.pl. Transmisję z wydarzenia można było zobaczyć na Wyborcza.pl oraz na profilu Wideo Wyborcza.pl oraz „Gazety Wyborczej" na Facebooku. Temat nagrody dla Adama Michnika był też obecny na profilach „Wyborczej” w mediach społecznościowych - na Facebooku, Twitterze i Instagramie.
Kim jest Adam Michnik?
Adam Michnik to redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” od chwili jej powstania i ikona polskiej opozycji demokratycznej. Za obronę praw człowieka i wolności słowa otrzymał wiele innych międzynarodowych nagród, m.in. tytuł Oficera Legii Honorowej we Francji, Nagrodę im. Francisco Cerecedo oraz nagrodę Gilel Storch Award przyznawaną tym, którzy przyczynili się do propagowania wartości demokratycznych, uniwersalnych i humanistycznych.
Premio Princesa de Asturias - Nagroda Księżniczki Asturii przyznawana jest od 1981 r. w ośmiu kategoriach przez Fundację Księżniczki Asturii. Nazywana jest „hiszpańskim Noblem” ze względu na prestiż, jakim cieszy się w hiszpańskojęzycznym świecie. Jej laureatami było tej pory pięciu Polaków: Ryszard Kapuściński, Zygmunt Bauman, Krzysztof Penderecki, Adam Zagajewski i Krzysztof Wielicki. W tym roku wyróżnienie w kategorii komunikacja i nauki humanistyczne zostało przyznane Adamowi Michnikowi.
Specjalista ds. promocji
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie
Przejdź do ofertyDyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie
Urząd Miasta Krosna | Polska
Przejdź do ofertyDo zdobycia jeden egzemplarz książki.
Do zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze