30.10.22, 17:38

Adam Michnik odebrał hiszpańskiego Nobla - Nagrodą Księżniczki Asturii

Adam Michnik, fot.: Iván Martínez/ FPA, Yeray Menéndez/FPA

„Wojna reżimu Putina z Ukrainą jest faktycznie wojną z całym światem demokracji” - mówił Adam Michnik, odbierając 28 października br. Nagrodę Księżniczki Asturii. Otrzymał ją w dziedzinie komunikacji i nauk humanistycznych za rok 2022, jako szósty Polak wyróżniony tą hiszpańską nagrodą. Ceremonia wręczenia odbyła się w Oviedo, a przewodzili jej członkowie rodziny królewskiej.

Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” odebrał 28 października br. w Oviedo Nagrodę Księżniczki Asturii w kategorii komunikacja i działania na rzecz ludzkości.

Informując o swojej decyzji, kapituła Nagrody Księżniczki Asturii podkreśliła zaangażowanie Michnika w tworzenie wysokiej jakości dziennikarstwa oraz jego wpływ na odbudowę i obronę demokracji w Polsce. Walka o prawa człowieka i dialog zaprowadziła go do więzień PRL-u, ale nie zrezygnował ze swojego zdecydowanego sprzeciwu wobec dyktatury czy dążenia do pojednania wśród współobywateli. Michnik, którego koncepcja Europy przyczyniła się do ustanowienia wartości demokratycznych w jego kraju, jest dziś także symbolem wolności słowa i humanizmu, a także etycznym przykładem oporu wobec autorytarnych zagrożeń – napisano w protokole jury.

Uroczystość wręczenia wyróżnienia poprzedził tydzień spotkań Michnika z m.in. dziennikarzami, intelektualistami i studentami, a w piątek w południe odbyła się audiencja u rodziny królewskiej w zabytkowym hotelu Reconquista. Wieczorną uroczystość wręczenia Nagrody Księżniczki Asturii w Teatrze Campoamor otworzył król Filip VI. Towarzyszyła mu królowa Letizia, księżniczka Asturii, następczyni tronu Eleonora i infantka Sofia.

Jak szukać dróg do dialogu i kompromisu?

W swoim przemówieniu Adam Michnik, po podziękowaniach dla jury i gratulacjach dla pozostałych laureatów, podkreślił, że Hiszpania była dla niego - i wielu innych Polaków - wzorem. „Doświadczenie hiszpańskie uczyło nas, jak opierać się dyktaturze i jak szukać drogi do demokracji drogą dialogu i kompromisu. Szło o to, by siła argumentów zastąpiła argument siły. Ta niezwykła Nagroda Księżniczki Asturii jest przecież nagrodą nie dla mnie, lecz dla „Gazety Wyborczej", dziennika, który narodził się wraz z polską demokracją w 1989 r.” – mówił Michnik.

Michnik podkreślił też, że „Wyborcza" broniła dwóch wartości bezcennych w świecie demokracji – wolności i prawdy. „Dziś te wartości znów są zagrożone przez bandycką agresję reżimu Putina na Ukrainę. Wojna reżimu Putina z Ukrainą jest faktycznie wojną z całym światem demokracji. Codziennie obserwujemy straszne obrazy rabunków, gwałtów i tortur, i mordów putinowskiego wojska w Ukrainie. Ale pamiętamy, że Putin to nie to samo co Rosja. Dlatego wciąż pamiętamy o tych Rosjanach, którzy sprzeciwiają się temu wojennemu barbarzyństwu i swój sprzeciw głośno wypowiadają” – podkreślił laureat, a swoje przemówienie zakończył: "Nagroda Księżniczki Asturii to znak, że warto zachować wolność i przyzwoitość. I prawo do błędu, gdy szuka się prawdy."

Pełną treść przemówienia Adama Michnika można znaleźć na Wyborcza.pl. Relacja z gali, autorstwa Dominiki Wielowieyskiej, również jest dostępna na Wyborcza.pl. Transmisję z wydarzenia można było zobaczyć na Wyborcza.pl oraz na profilu Wideo Wyborcza.pl oraz „Gazety Wyborczej" na Facebooku. Temat nagrody dla Adama Michnika był też obecny na profilach „Wyborczej” w mediach społecznościowych - na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Kim jest Adam Michnik?

Adam Michnik to redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” od chwili jej powstania i ikona polskiej opozycji demokratycznej. Za obronę praw człowieka i wolności słowa otrzymał wiele innych międzynarodowych nagród, m.in. tytuł Oficera Legii Honorowej we Francji, Nagrodę im. Francisco Cerecedo oraz nagrodę Gilel Storch Award przyznawaną tym, którzy przyczynili się do propagowania wartości demokratycznych, uniwersalnych i humanistycznych.

Premio Princesa de Asturias - Nagroda Księżniczki Asturii przyznawana jest od 1981 r. w ośmiu kategoriach przez Fundację Księżniczki Asturii. Nazywana jest „hiszpańskim Noblem” ze względu na prestiż, jakim cieszy się w hiszpańskojęzycznym świecie. Jej laureatami było tej pory pięciu Polaków: Ryszard Kapuściński, Zygmunt Bauman, Krzysztof Penderecki, Adam Zagajewski i Krzysztof Wielicki. W tym roku wyróżnienie w kategorii komunikacja i nauki humanistyczne zostało przyznane Adamowi Michnikowi.

Komentarze

Powiązane

19.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 19 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 19 marca?
18.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 18 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 18 marca?
17.03.23, 07:30
| prasa » informacje
Fundusz na rzecz ukraińskich mediów podsumowuje swoje działania
W marcu 2023 r. minęło 12 miesięcy, od kiedy dziennikarze z Polski, Szwecji, Finlandii, Danii i Norwegii powołali Fundusz na rzecz ukraińskich mediów (Ukrainian Media Fund, UMF), by pomóc przetrwać mediom w Ukrainie.
17.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 17 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 17 marca?
16.03.23, 12:15
| prasa » informacje
GLAMOUR zmienia na wszystkich rynkach swój logotyp
Marka GLAMOUR (Burda Media Polska) zmienia logotyp na wszystkich rynkach, na których występują jej magazyny i serwisy. Zmiana logotypu to również nowe otwarcie i wyznaczenie kierunku, w którym brand ma zmierzać w najbliższych latach.
16.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 16 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 16 marca?
15.03.23, 11:23
| prasa » informacje
Kupony rabatowe na Stylowe Zakupy w Twoim Stylu i Pani
Akcja „Stylowe Zakupy” potrwa sześć dni na przełomie marca i kwietnia br. Kupony rabatowe pojawią się w magazynach Wydawnictwa Bauer - „Twoim Stylu” oraz „Pani”.
15.03.23, 10:29
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 15 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 15 marca?
14.03.23, 07:30
| prasa » informacje
Gazeta.pl, Gazeta Wyborcza i Wyborcza.pl w finale INMA Global Media Awards 2023
Do tegorocznej edycji konkursu INMA Global Media Awards 2023 zgłoszono 775 projektów z 40 krajów. Wśród finalistów znalazły się aż trzy projekty mediów Agory – Gazeta.pl, „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl. Laureaci nagrody zostaną ogłoszeni w piątek, 26 maja br.
14.03.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 14 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 14 marca?
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 21.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 19.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

28.03.2023 r., online.