03.10.22, 11:29

Jerzy Jarniewicz laureatem Nagrody Literackiej Nike 2022

Logo NIKE, fot.: materiały prasowe

Tegorocznym zwycięzcą Nagrody Literackiej Nike za tomik poetycki „Mondo cane” został Jerzy Jarniewicz. Werdykt konkursowego jury został ogłoszony 2 października 2022 r. Natomiast Nagroda Nike Czytelników, przyznawana w plebiscycie Wyborcza.pl i „Wyborczej”, trafiła do Joanny Ostrowskiej za książkę „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”.

W gronie siedmiu książek-finalistek tegorocznej Nagrody Nike znalazły się trzy powieści, biografia, tom poezji, reportaż historyczny i esej. Ostatecznie jury zdecydowało, że tegoroczna Nagroda Nike trafiła do Jerzego Jarniewicza za tomik poetycki „Mondo cane” wydany przez Biuro Literackie.

„(…) zwycięska książka, tomik poetycki Jerzego Jarniewicza „Mondo cane”, jawi się jako niezwykłe ćwiczenie. Warunkiem owego ćwiczenia jest wrażliwość - ta od słów i ciał” - mówił w laudacji na cześć laureata Przemysław Czapliński, przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike. „(…) Niby nic tu ważnego. Autor nie ufa politykom, stroni od komentowania wielkich wydarzeń, nie pożycza nieśmiertelnych sentencji od wielkich mędrców. Świat, który opisuje, choć pod szyldem „mondo cane”, to nie tyle świat spsiały czy podły, ile - mało ważny, nieważny, prawie niezauważalny. Wydaje się, że dla Jarniewicza na „nieważność” skazane jest wszystko, co znika. Kiedy jednak autor pisze przeciw znikaniu, miesza elegijność z nadzieją, co znaczy, że patrzy na przeszłość jako jeszcze nie całkiem przegraną – jeszcze możliwą do zbawienia, do odzyskania, do uratowania” – dodał Czapiński.

Oprócz Przemysława Czaplińskiego w jury Nagrody Literackiej Nike zasiadali w tym roku: Marek Beylin, Inga Iwasiów, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki, Maria Topczewska oraz Maria Zmarz-Koczanowicz. Decyzję o laureacie jurorzy podjęli w dniu wręczenia nagrody – 2 października br. Zwycięzca Nike 2022 otrzymał 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły.

W gronie nominowanych do 26. edycji Nagrody Nike, obok laureata, znaleźli się: Anna Cieplak „Rozpływaj się" (powieść), Wydawnictwo Literackie, Kraków; Artur Domosławski „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana" (biografia), Wielka Litera, Warszawa; Joanna Ostrowska „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej" (reportaż historyczny), Wyd. Krytyki Politycznej, Warszawa; Edward Pasewicz „Pulverkopf" (powieść), Wielka Litera, Warszawa; Maciej Płaza „Golem" (powieść), W.A.B., Warszawa; Kacper Pobłocki „Chamstwo"(esej), Czarne, Wołowiec.

Czytelnicy wybrali swoją książkę

Swoją nagrodę przyznali też czytelnicy Wyborcza.pl i „Gazety Wyborczej”, którzy wybierali ulubione lektury spośród siedmiu książek nominowanych do Nike 2022. W plebiscycie dziennika najwięcej głosów otrzymała Joanna Ostrowska za książkę „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”, zdobywając nagrodę Nike Czytelników 2022.

Uroczystość wręczenia Nike 2022 została zorganizowana w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego i była transmitowana na żywo na antenie TVN24 oraz w serwisie Wyborcza.pl.
Organizatorami nagrody są „Wyborcza" i Fundacja Nagrody Literackiej Nike, a fundatorem Fundacja Agory.

26. edycję Nagrody Literackiej Nike wspierały działania promocyjne w „Gazecie Wyborczej” i na Wyborcza.pl, w internecie i radiu, a także w mediach społecznościowych.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać.

Komentarze

Powiązane

03.01.25, 14:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » książki
Polacy coraz chętniej czytają, ale księgarnie znikają i toną w długach
Wyniki najnowszego „Badania o książkach” przeprowadzonego przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów i Rzetelnej Firmy wskazują, że czytelnictwo w Polsce ma się nieźle. Dobre wieści kończą się, gdy spojrzy się na sytuację księgarń stacjonarnych. Jak wynika z danych KRD, ich zadłużenie na koniec października br. wyniosło 8,795 mln zł.
26.12.24, 18:52
| kultura » film
Paddington w Peru z tłumami w polskich kinach
Film familijny „Paddington w Peru” w polskich kinach zgromadził ponad 750 tysięcy widzów.
14.12.24, 12:00
| reklama & PR » informacje | kultura » informacje
Największa wystawa Józefa Chełmońskiego od lat. Projekt promuje kampania online
W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wyjątkowa wystawa, która jest największą prezentacją twórczości Józefa Chełmońskiego od lat 80. XX wieku. Na monograficznej ekspozycji można zobaczyć ponad 119 jego obrazów, w tym najbardziej znane dzieła, takie jak „Babie Lato”, „Kuropatwy” czy „Kurka wodna”.
06.12.24, 18:00
| TV / VOD » informacje | kultura » książki
Jakub Tylman nominowany do Książki Roku 2024 za promowanie literatury dziecięcej
Jakub Tylman otrzymał nominację do „Książki Roku 2024” za promowanie czytelnictwa, a jurorzy zwrócili uwagę, że dzięki cyklowi „CzytaMY” literatura dziecięca zyskała szerokie zainteresowanie w mediach.
02.12.24, 05:00
| kultura » informacje
Tłumy na corocznej Wystawie Makiet Kolejowych w Krakowie
W miniony weekend w Nowohuckim Centrum Kultury po raz kolejny odbyła się Wystawa Makiet Kolejowych. Podczas trzydniowego wydarzenia można było zobaczyć nie tylko wielką makietę, ale również uczestniczyć w licznych animacjach dla najmłodszych.
28.11.24, 14:00
| radio / audio » informacje | kultura » muzyka
Młody Mozart. Zakochany Beethoven. Roztargniony Haydn. Koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie
30 listopada br. o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpi Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, którą poprowadzi jej dyrektor artystyczny, Michał Klauza. Organizatorami wydarzenia są Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie i Program 2.
26.11.24, 22:13
| TV / VOD » informacje | kultura » film
Piernikowe serce. W grudniu ruszą zdjęcia do świątecznego filmu Piotra Wereśniaka
10 grudnia br., w Toruniu ruszą zdjęcia do filmu „Piernikowe serce” w reżyserii Piotra Wereśniaka. To komedia familijna inspirowana książką „Marcepanowa miłość” Agnieszki Lis. Koproducentem i dystrybutorem produkcji będzie Telewizja Polska, która podpisała list intencyjny w tej sprawie.
26.11.24, 17:45
| kultura » muzyka
Do They Know It’s Christmas? powraca ” w nowej wersji na 40. urodziny premiery oryginału
Do serwisów cyfrowych trafiła EP-ka zawierająca „Do They Know It’s Christmas? – 2024 Ultimate Mix” wraz z nowym klipem. „Band Aid Compilation”, bo tak nazywa się wydawnictwo, będzie dostępne również w formatach fizycznych, na 1CD i 12-calowym winylu. Premiera odbędzie się 29 listopada br.
24.11.24, 08:00
| kultura » informacje
Muzeum Getta Warszawskiego z planem renowacji do końca 2026 roku
Muzeum Getta Warszawskiego prowadzi renowację i rozbudowę zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów, które zostaną przekształcone w przestrzeń wystawienniczą i edukacyjną. Projekt, realizowany w latach 2023–2026, obejmuje stworzenie stałej wystawy o tragedii Żydów uwięzionych w warszawskim getcie.
22.11.24, 21:45
| radio / audio » informacje | kultura » muzyka
Koncert zespołu Ptaszkowie Śpiewali na antenie Polskiego Radia Dzieciom
23 listopada br. o godz. 12.00 w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana odbędzie się koncert zespołu „Ptaszkowie Śpiewali”, który swoje inspiracje czerpie z polskiej muzyki tradycyjnej oraz elektronicznej z lat 80. i 90. Na koncert zaprasza Polskie Radio Dzieciom.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.02.25

Do zdobycia jedna gra planszowa.

do 22.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.02.25

Do zdobycia jedna książka.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.