29.09.22, 15:00

TVP Nauka startuje 3 października. Nadawca zapowiada nowe programy i transmisje wydarzeń

Startuje TVP Nauka, fot.: materiały prasowe

3 października br. zadebiutuje nowy kanał tematyczny publicznego nadawcy - TVP Nauka. Stacja ma skupiać się na szeroko pojętej nauce. Kanał skierowany jest do odbiorców powyżej 14. roku życia.

Miejsce dla TVP Nauka w telewizyjnej rodzinie czekało od dawna. Mamy kanał dziecięcy, kobiecy, nie było nauki, a to przecież oczywiste, że częścią misji telewizji publicznej jest docieranie do widzów z programami popularnonaukowymi. Praca nad tym, żeby najmłodsze pokolenia miały ambicje naukowe i się rozwijały, by rodziny mogły mieć kontakt z dobrym, bezpiecznym programem, tylko pożytki będą z tego wynikać. Myślę, że kanał TVP Nauka dzięki różnorodności będzie dawał widzom satysfakcję, że zaczną poznawać świat nie tylko z jednej perspektywy” – mówi Mateusz Matyszkowicz, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej.

Jak zapowiadają twórcy nowego kanału, widzowie będą mogli uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach naukowych, poznawać dorobek polskich i światowych uczonych w naukach ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekologii, medycynie, naukach o ziemi i naukach społecznych. W ofercie pojawią się filmy dokumentalne i programy popularyzujące wiedzę przybliżą piękno i zagadki otaczającego nas świata. Jednym z głównych celów stacji jest dokumentowanie i prezentowanie w atrakcyjny sposób unikalnej polskiej przyrody. Na antenie toczyć się będą również debaty naukowe prezentujące różnorodność opinii i ścierające się poglądy w najważniejszych obszarach badawczych.

W ramówce stacji pojawi się teleturniej naukowy. W paśmie filmu fabularnego będzie prezentowane ambitne kino SF oraz filmy biograficzne dotyczące ludzi świata nauki. Natomiast w paśmie „Nauka i sztuka” zostaną zaprezentowani artyści, którzy w swojej twórczości inspirują się badaniami i odkryciami naukowymi.

Stacja na żywo pokaże świat nauki

Od pierwszego dnia antena ma prezentować swój charakter pokazującej „na żywo” świat nauki, transmitującej ogłoszenie tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Studio noblowskie poprowadzą Marta Kielczyk i Michał Juszczakiewicz. W kolejnych dniach widzowie będą mogli uczestniczyć w ogłoszeniu laureatów z chemii, fizyki i ekonomii. Transmisje ważnych wydarzeń naukowych mają być wizytówką TVP Nauka. 25 października widzowie TVP Nauka będą mogli oglądać kolejną transmisję częściowego zaćmienia Słońca. Stacja planuje także relacje ze startów najważniejszych kosmicznych misji, czy też innych najistotniejszych wydarzeń naukowych na świecie.

W ramówce TVP Nauka pojawią się nowe programy. Codziennie Franek Cofta będzie odkrywał tajemnice zjawisk i przedmiotów, które wszyscy powinni dobrze znać. Zapyta m.in. o to, „ile ważą chmury” czy „komu nie zaśpiewamy 100 lat” w emitowanym każdego dnia programie „Jasne jak słońce”. Bogumił Radajewski zgłębiać będzie tajemnice kosmosu w programie „Astronarium”, a doktor Łukasz Grabarczyk umożliwi widzom uczestniczenie w dokonaniach polskich chirurgów w cyklu dokumentalnym „Tajemnice operacji”. Dariusz Gross, dziennikarz zafascynowany tajnikami przyrody, poprowadzi widzów przez polskie parki narodowe, prezentując wyniki żmudnej pracy naukowców chroniących i ratujących polskie dziedzictwo przyrodnicze. Z kolei Łukasz Nowicki poprowadzi teleturniej „Giganci Nauki” realizowany według oryginalnego formatu Telewizji Polskiej. Cotygodniowy „Raport Naukowy” ma przybliżyć widzom najważniejsze, bieżące wydarzenia ze świata nauki.
W ofercie TVP Nauka znajda się również realizowane w najdalszych zakątkach świata, filmy i cykle dokumentalne, np.: „Czy wiesz, że?”, „Wielkie wynalazki” i „Piwnice Jukatanu”.

Zdjęta Sonda 2 też w ramówce stacji

Na antenie znajdą się programy i cykle popularnonaukowe zrealizowane przez Telewizję Polską, m.in. „Jak to działa?”, „Sonda” i „Sonda 2”, „Przyrodnik na tropie”, „Weterynarze z sercem”, „Operacja zdrowie”. Z okazji 70-lecia Telewizji Polskiej TVP Nauka przypomni sylwetkę wybitnego polskiego pisarza, jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie twórców SF Stanisława Lema.

W 2023 r. będzie obchodzona 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, najbardziej na świecie znanego polskiego naukowca. Z tej okazji TVP Nauka, a także inne anteny Telewizji Polskiej zaprezentują jego dorobek. TVP Nauka obchody Roku Kopernika zainauguruje 1 stycznia 2023 r. teleturniejem „Giganci Nauki”, który dotyczyć będzie Mikołaja Kopernika. Na antenie stacji zaprezentowane zostaną także filmy dokumentalne dotyczące fromborskiego kanonika. Przygotowane zostaną również wielkie widowiska artystyczne, które prezentować będą dorobek polskiego astronoma.

TVP Nauka zaprasza do współpracy ośrodki badawcze, zarówno uniwersyteckie oraz te niezależne. Zaprasza także naukowców i popularyzatorów nauki, inżynierów i wynalazców, a także technologiczne start-upy. TVP Nauka ma prezentować odkrycia i badania, publikacje naukowe i warsztat pracy polskich naukowców.

W zamierzeniach twórców, TVP Nauka ma popularyzować wiedzę z zakresu przyrody, technologii i technologii kosmicznych, biologii, medycyny, astronomii, fizyki, matematyki, chemii, ekologii, ekonomii i nauk społecznych, kierując się mottem Stefana Żeromskiego: „Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony”.

Na początku w TOYA, a potem w Grupie Vectra

Nowy kanał zostanie uruchomiony w poniedziałek, 3 października br. i będzie od początku dostępny w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (kanał nr 20). , Od pierwszego dnia nadawania TVP Nauka będzie dostępna w sieci telewizji kablowej TOYA w pakietach Oszczędnym, Wygodnym oraz Bogatym. Abonenci znajdą kanał na pozycji 96. W ciągu kilku kolejnych dni TVP Nauka znajdzie się w ofercie największego operatora kablowego w Polsce – Grupy Vectra. Abonenci spółek Vectra i Multimedia Polska znajdą TVP Nauka na pozycji 160. Program będzie również dostępny w kilkudziesięciu innych sieciach kablowych, m.in.: Promax, SatFilm, Dolsat, TELPOL, Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa w Toruniu, JMDI, Spółdzielnia Słowianin, Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa Winogrady, East&West.

Komentarze

Powiązane

01.12.22, 08:00
| telewizja / VOD » seriale
Netflix wprowadza pilotażowo system dodatkowych wynagrodzeń dla twórców
Netflix, jako pierwszy serwis streamingowy w Polsce, ogłosił pilotaż nowego systemu dodatkowych wynagrodzeń dla twórców popularnych lokalnych produkcji. Jest to program oparty na rozwiązaniach z powodzeniem wdrożonych już w innych krajach europejskich.
01.12.22, 07:00
| telewizja / VOD » seriale
Serial Kurierzy w wiosennej ramówce TV Puls
Telewizja Puls przygotowuje nowy serial fabularno-dokumentalny „Kurierzy”. Zdjęcia do produkcji ruszą w połowie grudnia br. I sezon będzie liczył 40 odcinków.
30.11.22, 12:46
| telewizja / VOD » seriale
Matka. Nowy serial według pomysłu Igora Brejdyganta w Polsat Box Go
30 listopada br. w Polsat Box Go pojawi się pierwszy odcinek nowego thrillera psychologicznego według pomysłu Igora Brejdyganta i w reżyserii Piotra Trzaskalskiego – „Matka”. W obsadzie znaleźli się m.in.: Olga Bołądź, Łukasz Simlat, Marcin Kowalczyk, Maria Pakulnis i Olaf Lubaszenko.
30.11.22, 08:00
| telewizja / VOD » seriale
Lipowo. Zmowa milczenia. Premiera serialu Player Original w 2023 roku
Player na 2023 r. zaplanował premierę kryminału obyczajowego „Lipowo. Zmowa milczenia”. Nowy serial jest adaptacją książki Kasi Puzyńskiej „Motylek”.
29.11.22, 19:00
| telewizja / VOD » informacje
Ruszyła kolejna edycja konkursu na film dokumentalny w ramach Festiwalu „Pamięć i Tożsamość”
23 listopada br. ruszyła kolejna edycja konkursu na projekt filmu dokumentalnego, organizowanego w ramach III Festiwalu Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość”. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany przez Telewizję Polską.
29.11.22, 11:26
| telewizja / VOD » informacje
Warner Bros. Discovery kupiło prawa do mistrzostw świata w lekkoatletyce
Warner Bros. Discovery nabyło prawa do transmisji mistrzostw świata w lekkoatletyce na 45 rynkach w Europie, w tym również w Polsce. Najważniejsze lekkoatletyczne wydarzenie 2023 r. rozegrane zostanie w Budapeszcie w okresie od 19 do 27 sierpnia.
29.11.22, 00:21
| telewizja / VOD » badania rynku
Mecz Polska - Arabia Saudyjska hitem weekendu
Hitem weekendu był sobotni mecz Polska – Arabia Saudyjska rozegrany w ramach Mistrzostw Świata w piłce nożnej mężczyzn – Katar 2022.
28.11.22, 21:00
| telewizja / VOD » informacje
Serial Wednesday w warszawskim bistro Charlotte
Od 23 do 25 listopada br. w warszawskim bistro Charlotte na placu Zbawiciela miała miejsce akcja promująca serial Netflix ,,Wednesday”.
28.11.22, 13:02
| telewizja / VOD » informacje
Bartosz T. Wieliński reprezentantem Gazety Wyborczej w europejskim sojuszu gazet LENA
Od listopada br. nowym przedstawicielem “Gazety Wyborczej” w Leading European Newspaper Alliance (LENA) jest Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego dziennika i szef działu Świat.
28.11.22, 10:15
| telewizja / VOD » informacje
Ruszyły zdjęcia do trzeciej edycji 99-Gra o wszystko
Ruszyły zdjęcia do trzeciej edycji „99 – Gra o wszystko” z udziałem gwiazd stacji TTV. Bohaterowie programu będą konkurować ze swoimi sympatiami. Seria na antenie pojawi się wiosną przyszłego roku.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. kontaktu z mediami

TR Warszawa | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. wystaw

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji i marketingu

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie | Cała Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 03.01.23

Do zdobycia 13 nagród.

do 02.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

29.11.2022 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.