29.09.22, 11:00

Gazeta Wyborcza i Fundacja Gazety Wyborczej laureatami Złotego Pióra Wolności WAN-IFRA

Złote Pióro Wolności WAN-IFRA, fot.: materiały prasowe

Złote Pióro Wolności 2022 - Golden Pen of Freedom, czyli doroczna nagroda stowarzyszenia World Association of News Publishers trafiła do „Gazety Wyborczej" i Fundacji Gazety Wyborczej. Wyróżnienie docenia dotychczasowy dorobek i dziennikarską misję redakcji, a także wsparcie, jakiego dziennik i fundacja udzielają ukraińskim kolegom po rosyjskiej inwazji.

Złote Pióro Wolności WAN-IFRA otrzymują co roku osoby lub organizacje, które wniosły wkład w obronę i promocję wolności prasy. Tegoroczna nagroda została przyznana - jak wskazują organizatorzy - „redakcji informacyjnej, która jest ostoją niezależności i bastionem przeciwko autorytaryzmowi". Jej kapituła uznała, że to właśnie „Gazeta Wyborcza" „codziennie demonstruje wyznawane wartości na swoich stronach poprzez wspieranie młodych dziennikarzy, promowanie lokalnych wiadomości i pracę ponad granicami w geście solidarności z kolegami w potrzebie".

Każdy z naszych laureatów, sięgając aż do pierwszej edycji nagrody, uosabia zestaw wartości leżących u podstaw naszej branży” - mówi Warren Fernandez, redaktor naczelny "The Straits Times" w Singapurze i przewodniczący World Editors Forum, ogłaszając tegorocznego zwycięzcę. „Wartości te, coraz częściej kwestionowane, chronione są na całym świecie przez dziennikarzy, redaktorów i wydawców wiadomości, którzy dostrzegają znaczenie wolnych mediów w ochronie dobrobytu oraz prawidłowego funkcjonowania naszych społeczeństw i demokracji. To jednocześnie wartości, które są fundamentem WAN-IFRA i które zakładają nieustanną konieczność podtrzymywania i okazywania naszej solidarności z osobami na pierwszej linii frontu, gdziekolwiek się one znajdują. Dzisiejsi laureaci dali temu przykład dziesiątki razy” – dodaje Fernandez.

Jak dodają przyznający wyróżnienie, „Gazeta Wyborcza" znana jest ze stawiania czoła licznym wyzwaniom związanym z dostarczaniem niezależnych i rzetelnych treści dziennikarskich. Gazeta dotychczas, m.in. walczyła z dezinformacją, polaryzacją i ksenofobią, a także wspierała lokalne i regionalne media w prowadzeniu dziennikarskich śledztw. Wraz z powołaną w 2019 r. Fundacją Gazety Wyborczej w ciągu ostatniego roku koordynowała przekazanie wsparcia finansowego i technicznego ukraińskim pracownikom mediów po inwazji rosyjskiej.

„Pogarszająca się kondycja polskiej demokracji sprawia, że zaangażowanie obywatelskie jest potrzebne teraz bardziej niż kiedykolwiek” - mówi Joanna Krawczyk, szefowa partnerstw „Gazety Wyborczej" i prezeska zarządu Fundacji Gazety Wyborczej podczas odbierania nagrody. „Wydarzenia z ostatnich miesięcy i lat pokazały z całą mocą skalę wyzwań stojących przed naszymi demokracjami. Dziękuję Wam za wsparcie, hojność i jedność i wzywam Was, byście w kolejnych latach byli z nami, z każdym medium w potrzebie. Często mówimy dziś: bądźcie odważni jak ukraińscy dziennikarze, więc bądźmy odważni w naszej decyzji, by nie zostawiać ukraińskich mediów samych. Nie zostawiajmy samych żadnych niezależnych redakcji spotykających się z opresją” – dodaje Krawczyk.

Odbierając nagrodę w imieniu „Wyborczej", Piotr Stasiński, były zastępca redaktora naczelnego, a obecnie specjalny doradca Fundacji Gazety Wyborczej, powiedział: "Misja, której się oddajemy, jest szczególnie ważna teraz, w naszym niespokojnym kraju i w coraz bardziej niespokojnym świecie. Nagroda Złote Pióro Wolności, którą dziś z pokorą przyjmujemy, pomaga. Pomaga nam iść dalej, pomaga nam wytrwać".

Wręczenie nagrody odbyło się 28 września br. w Saragossie w Hiszpanii podczas World News Media Congress 2022, w którym biorą udział reprezentanci redakcji, fundacji i Agory.

Złote Pióro Wolności jest coroczną nagrodą WAN-IFRA wyróżniającą osoby lub organizacje, które wniosły wybitny wkład w obronę i promocję wolności prasy. Jednym z celów Złotego Pióra jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na represyjne rządy i dziennikarzy, którzy z nimi walczą. Laureat jest nominowany z krótkiej listy kandydatów przez zarząd World Editors Forum. Pierwsze Złote Pióro Wolności zostało przyznane w 1961 r.

Komentarze

Powiązane

05.06.23, 21:30
| prasa » informacje
Nowa edycja Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera
Ruszyła możliwość zgłaszania kandydatur do 23. edycji Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Zgłoszenia można wysyłać do 20 czerwca 2023 r.
05.06.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 5 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 5 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
04.06.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 4 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 4 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
03.06.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 3 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 3 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
02.06.23, 01:14
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 2 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 2 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
01.06.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 1 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 1 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
31.05.23, 13:37
| prasa » informacje
Wojciech Wybranowski nie będzie już naczelnym Głosu Wielkopolskiego
Wojciech Wybranowski niespodziewanie kończy pracę na stanowisku redaktora naczelnego „Głosu Wielkopolskiego”.
31.05.23, 06:30
| prasa » informacje
Tomasz Bocheński, dyrektor artystyczny Polska Press doceniony w 44. konkursie Best of News Design
Tomasz Bocheński, dyrektor artystyczny Polska Press Grupy, otrzymał dwie nagrody w 44. konkursie Best of News Design, organizowanym przez Society for News Design ze Stanów Zjednoczonych. Jury, w skład którego weszło blisko 50 specjalistów z całego świata, doceniło cykl okładek do „Polska Metropolia Warszawska” oraz autorskie portfolio Tomasza Bocheńskiego.
31.05.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 31 maja (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 31 maja? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
30.05.23, 10:02
| prasa » informacje
Fakty czy kłamstwa? Publicysta Sieci rozprawi się w TVP INFO z kłamstwami i manipulacjami mediów
We wtorek, 30 maja br. o godz. 21:00 w ramówce TVP INFO zadebiutuje program „Fakty czy kłamstwa?”. Gospodarzem programu będzie Jakub Maciejewski związany z tygodnikiem „Sieci” i serwisem woplityce.pl.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Strefa Kultury Wrocław | Wrocław

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji czasopism naukowych

Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie | Warszawa

Przejdź do oferty

Stanowisko ds. filmu

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 07.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 05.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 02.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.