20.09.22, 12:00

95. urodziny Radia Kraków. Koncert w Kinie Kijów

Koncert jubileuszowy, fot.: Radio Kraków

Radio Kraków organizuje w Kinie Kijów muzyczne święto z okazji jubileuszu 95-lecia powstania najstarszej rozgłośni regionalnej w kraju. 23 września b. podczas koncertu będzie można usłyszeć głosy znanych artystów, takich jak: Andrzej Budz, Hanka Wójciak z Przyjaciółmi, czy zespół Kroke, który przedpremierowo zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty „Loud Silence”. Całość poprowadzi muzyczny dziennikarski duet: Agnieszka Barańska i Tomasz Buszewski. Początek koncertu o godz. 19.00. Bezpłatne zaproszenia wygrać można codziennie na antenie Radia Kraków.

Andrzej Budz to muzyk, twórca i rekonstruktor instrumentów pasterskich. W czerwcu tego roku, reprezentując Radio Kraków, zdobył nagrodę dla najlepszego solisty podczas finału: „Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej Jawor -u źródeł kultury", który odbywał się w Tokarni. Jego koncerty to połączeniem muzyki i opowieści o, często samodzielnie konstruowanych i rekonstruowanych, instrumentach. Na urodziny koncert Radia Kraków przygotuje coś specjalnego.

Hanka Wójciak to wokalistka, autorka tekstów i muzyki, góralka z Zakopanego, od lat związana z Radiem Kraków. Panna Młoda ze słuchowiska „Wesele”, doskonale znana słuchaczom z audycji „Dobry wieczór u Hanki Wójciak”, ale też laureatka m.in. Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej, Studenckiego Festiwalu Piosenki, Festiwalu Twórczości Korowód, Rock & Chanson Festival. Jest założycielką i liderką Kapeli Hanki Wójciak, grającej muzykę z pogranicza world music, folku i piosenki autorskiej. W kompozycjach zespołu słychać echa muzyki orientalnej, polskie motywy ludowe, połamane rytmy, wokalną improwizację w rejestrze „gwizdkowym”. Prostota i powtarzalność motywów przeplata się z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. To muzyka bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem. Podczas urodzinowego koncert w Kinie Kijów, Hanka Wójciak wystąpi z wraz z przyjaciółmi i zaśpiewa piosenki z jej debiutanckiej płyty „Znachorka”.

Urodzinowy wieczór Radia Kraków zwieńczy koncert zespołu KROKE. Zespół, stworzony przez trójkę przyjaciół, absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej: Tomasza Kukurbę, Jerzego Bawoła i Tomasza Lato. Artyści nigdy nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną. Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, oscyluje obecnie wokół różnych gatunków. Zespół czerpie inspiracje z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają dzieła o własne improwizacje. W ten sposób tworzą autorski, unoszący się ponad granicami, czasem i formami styl, który został nie tylko zauważony przez publiczność, lecz także przez artystów całego świata, takich jak Steven Spielberg, Peter Gabriel czy Nigel Kennedy. W ostatnich latach zespół współpracował także z Anną Marią Jopek, Edytą Geppert, Tomaszem Stańko, Mają Sikorowską, Krzyszofem Herdzinem, norweskim zespołem Tindra, hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem, mongolską wokalistką Urną Chahar Tugchi,czy z orkiestrami Sinfonietta Cracovia. Krakowscy muzycy gościli na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie. Na urodzinowym koncercie Radia Kraków zespół przedpremierowo zaprezentuje materiał z najnowszej płyty „Loud Silence”, której premiera planowana jest na koniec października.

Partnerami wydarzenia są Wodociągi Miasta Krakowa i Sekret Smaku

Komentarze

Powiązane

30.11.22, 17:00
| radio » informacje
Jedynka organizuje 21. edycję akcji Choinki Jedynki
W niedzielę, 4 grudnia br. o godz. 11.00 w siedzibie Polskiego Radia pojawią się goście ze świata kultury, nauki, muzyki oraz sportu, aby w ramach akcji „Choinki Jedynki” namalować obrazki pod hasłem „Tajemnice Świąt Bożego Narodzenia”. Patronat honorowy nad akcją sprawuje Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser – Duda.
30.11.22, 15:00
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Cenniki Grupy RMF w przyszłym roku na krótsze okresy. Radio Alex dołącza do pakietu RMF 3D
Grupa RMF zaprezentowała cenniki reklamowe, które obowiązywać będą od 9 stycznia 2023 r. Od przyszłego roku cenniki obowiązywać też będą na krótsze niż dotychczas okresy – zazwyczaj dwumiesięczne.
28.11.22, 14:36
| radio » informacje
Tylko świąteczne piosenki w RMF Classic. Halina Mlynkova z koncertem dla słuchaczy stacji i platformy RMF Classic+
Od 1 grudnia br. RMF Classic będzie nadawać świąteczne piosenki przez cały dzień. Z kolei 12 grudnia br. odbędzie się koncert dla słuchaczek i słuchaczy RMF Classic i RMF Classic+ Haliny Mlynkowej, która zaśpiewa najpiękniejsze utwory z polskich filmów oraz specjalną, świąteczną piosenkę rozgłośni napisaną przez Artura Andrusa.
28.11.22, 11:41
| radio » badania rynku
RMF FM nowym liderem w Radomiu
W Radomiu Radio RMF FM strąciło z pocycji lidera Radio Rekord FM - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 maja 2022 r. do 31 października 2022 r. (Radom).
28.11.22, 09:10
| radio » informacje
Marek Owsiński nie żyje
Jak poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa, zmarł Marek Owsiński – dziennikarz, działacz Solidarności, radiowiec związany z Polskim Radiem i Radiem Eska.
27.11.22, 13:30
| radio » informacje | internet » informacje
Jimi Hendrix bohaterem specjalnego serwisu internetowego Polskiego Radia
Z okazji 80. rocznicy urodzin Jimiego Hendrixa, portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny hendrix.polskieradio.pl poświęcony jednemu z najważniejszych muzyków w historii rocka. Choć żył tylko 27 lat i nagrał tylko trzy albumy studyjne, uważany jest za najważniejszego i najbardziej wpływowego gitarzystę w historii muzyki rockowej.
26.11.22, 09:52
| radio » informacje
Seria Kryminalna. Nowy podcast Onetu
25 listopada br. odbyła się premiera nowego podcastu Onet ,,Seria Kryminalna”, opowiadającego o głośnych historiach kryminalnych. Historie przestępców zostały zebrane przez dziennikarzy Onetu. 
25.11.22, 17:15
| radio » informacje
Koncert Dominiki Płonki 25 listopada w Czwórce
25 listopada br. w radiu Czwórka, odbędzie się koncert  Dominiki Płonki. Początek transmisji po godz. 18.00 na Facebooku, kanale YouTube Czwórki oraz na stronie internetowej czworka.online.
25.11.22, 16:05
| radio » informacje
Spełniamy marzenia po raz szósty w Radiu ZET
Radio Zet rusza z szóstą edycją akcji „Spełniamy marzenia”. Kolejna odsłona konkursu potrwa do 9 grudnia br.
24.11.22, 16:45
| radio » informacje
Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie. II część słuchowiska Tomasza Mana w Trójce
Program 3 Polskiego Radia zaplanowało premierę II części słuchowiska „Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie” autorstwa i w reżyserii Tomasza Mana. Na „Scenie Teatralnej Trójki” znakomitości będzie można usłyszeć: Marię Pakulnis, Andrzeja Mastalerza i Małgorzatę Rożniatowską.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. wystaw

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Filmograf

FILMOTEKA NARODOWA – INSTYTUT AUDIOWIZUALNY | Warszawa

Przejdź do oferty

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli

Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli | mazowieckie

Przejdź do oferty
Konkursy
do 03.01.23

Do zdobycia 13 nagród.

do 02.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

29.11.2022 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.