15.09.22, 17:44

Matematyka na zielono. Kolejna edycja Festiwalu Matematyki Gazety Wyborczej i Fundacji mBanku

Plakat promujący akcję, fot.: materiały prasowe

Rusza VIIII edycja akcji edukacyjnej „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl oraz Fundacji mBanku „Festiwal Matematyki”, która w tym roku organizowana jest pod hasłem „Matematyka na zielono”. W ramach projektu od 12 września br. na Wyborcza.pl można znaleźć cykl specjalnych publikacji, natomiast 1 października br. w Warszawie odbędą sie warsztaty i wykłady pokazujące, jak wykorzystać matematykę do podejmowania proekologicznych zmian.

Tegoroczna edycja „Festiwalu Matematyki" – „Matematyka na zielono” ma zaprosić dzieci, nauczycieli i rodziców do zabawy i eksperymentowania, przekształcając obliczenia w przygodę pełną działań na rzecz środowiska. Na projekt złożą się cykl publikacji w serwisie Wyborcza.pl/matematyka oraz dwa podcasty dostępne w ramach audycji „8:10” i cyklu podcastowego „Wysokich Obcasów”. Zwieńczeniem akcji będzie Festiwal Matematyki, który odbędzie się 1 października br. w warszawskiej siedzibie Agory.

Ekologia z matematycznej perspektywy

Podczas Festiwalu Matematyki młodzi uczestnicy będą mogli się nauczyć patrzeć na problemy ekologiczne z matematycznej perspektywy, co ma ułatwić przekładanie wiedzy na codzienne działania. Z kolei rodzice i nauczyciele będą mogli zaczerpnąć inspirację do ciekawego przekazywania ekologicznych informacji i budowania ekoświadomości najmłodszych z wykorzystaniem atrakcyjnych, niebanalnych narzędzi.

Stoiska i angażujące warsztaty na czas festiwalu przygotują takie firmy i organizacje, jak: Mali Naukowcy, Mały inżynier, Miejskie Przedsiębiorstwo Odpadów, Matplaneta, Stowarzyszenie Rodzice Razem, Cardblocks, Granna, Sygnis New Technologies i Rozkminki.

Partnerem projektu „Festiwal Matematyki” – „Matematyka na zielono” jest mFundacja. Akcję edukacyjną „Gazeta Wyborcza” i Wyborcza.pl wspólnie z Fundacją mBanku organizują od 2013 r. Koncepcja powstała w dziale akcji społecznych „Gazety Wyborczej" wspólnie z działem Nauki „Wyborczej". Poprzednie edycje odbywały się pod nazwą „Matematyka się liczy”. Ideą projektu było - i nadal jest - przedstawienie matematyki w sposób atrakcyjny, nowoczesny i praktyczny. „Wyborcza” chce inspirować dzieci, rodziców i nauczycieli do czerpania z obliczeń czy zagadek prawdziwej przyjemności, a przy okazji pokazać, do jak wielu codziennych zjawisk można zastosować narzędzia matematyczne.

Tematami poprzednich odsłon akcji były m.in.: zastosowanie matematyki w świecie cyfrowym (tworzenie aplikacji, budowanie i programowanie robotów), scenariusz atrakcyjnej lekcji matematyki (konkurs dla nauczycieli), wyzwania z obszaru nauczania matematyki w czasie pandemii (wirtualna edycja projektu), początki matematyki i natura oraz symbolika liczb. Na projekt składały się w poprzednich latach również publikacje i konkursy, a jego zwieńczenie stanowił zawsze Festiwal Matematyki, obejmujący warsztaty, gry, prezentacje, pokazy i testy.

Komentarze

Powiązane

26.05.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 26 maja (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 26 maja? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
25.05.23, 12:30
| prasa » informacje
IX edycja Konkursu TGE dla mediów Platynowe Megawaty 2022. Lista laureatów plebiscytu
Znamy zwycięzców IX edycji Konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty”. Wygranymi tegorocznej odsłony plebiscytu zostali: Dariusz Ciepiela, Robert Kiewlicz, Jakub Wiech, Wojciech Krzyczkowski oraz Bartłomiej Sawicki. Kapituła Konkursu przyznała także trzy wyróżnienia specjalne: dla Tomasza Elżbieciaka, Mateusza Kokoszkiewicza oraz redakcji Polityki Insight Energy.
25.05.23, 08:30
| prasa » informacje
150 pytań i odpowiedzi współczesnej nauki w magazynie Świat Wiedzy Extra
Po sześcioletniej przerwie na rynek powraca magazyn „Świat Wiedzy Extra” (Wydawnictwo Bauer).
25.05.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 25 maja (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 25 maja? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
24.05.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 24 maja (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 24 maja? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
23.05.23, 18:37
| radio » informacje | prasa » informacje
O tym się mówi. Nowy cykliczny raport dziennikarski IMM i Radia ZET
Radio ZET i Instytut Monitorowania Mediów (IMM) rozpoczęli współpracę w ramach projektu Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Jej efektem będzie wspólny cykliczny raport „O tym się mówi”, prezentujący publikacje o najwyższym zasięgu i cytowalności w innych mediach.
23.05.23, 13:08
| prasa » informacje | internet » informacje
Tygodnik Angora uruchomił portal Angora24.pl
Tygodnik „Angora” rozszerza swoje portfolio. Wydawnictwo uruchomiło portal Angora24.pl. Układ nowej strony ma nawiązywać do papierowego odpowiednika.
23.05.23, 11:29
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 23 maja (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 maja? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
22.05.23, 06:30
| prasa » ludzie | internet » ludzie
Marzena Tabor przechodzi do Rzeczpospolitej. Zostanie szefową redakcji online
1 czerwca br. Marzena Tabor obejmie stanowisko szefowej redakcji online „Rzeczpospolitej”. Będzie odpowiedzialna za rozbudowę i zarządzanie redakcją internetową rp.pl.
22.05.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 maja (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 22 maja? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. mediów społecznościowych – Rzecznik Prasowy

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku | Gdańsk

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji czasopism naukowych

Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie | Warszawa

Przejdź do oferty

Stanowisko ds. filmu

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.