12.09.22, 07:00

Gazeta Wyborcza rozpoczęła V edycję Konkursu im. Krzysztofa Millera

Jury Nagrody, fot.: materiały prasowe

Od 8 września do 27 października br. profesjonaliści i amatorzy fotografii mogą zgłaszać swoje prace do Konkursu im. Krzysztofa Millera na najlepszy materiał fotograficzny 2022 r. Nagroda ustanowiona przez „Gazetę Wyborczą” po raz piąty ma docenić odwagę patrzenia i promować zdjęcia o wyjątkowych wartościach dziennikarskich. Laureata lub laureatkę konkursu poznamy na przełomie listopada i grudnia, a prace wszystkich nagrodzonych opublikują Wyborcza.pl i „Gazeta Wyborcza”.

8 września br. ruszyła V edycja Konkursu im. Krzysztofa Millera. Udział w nim mogą wziąć zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii, indywidualni autorzy oraz kolektywy fotografów, członkowie jednej agencji fotograficznej. Uczestnicy mogą przesyłać materiały fotograficzne o dowolnej tematyce społecznej, politycznej, ekonomicznej bądź kulturowej w głównej kategorii oraz dodatkowo w ramach kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja” - Nagroda Fundacji Gazety Wyborczej. Konkursowe jury oceni zdjęcia zrobione w czasie od 1 września 2021 r. do 1 września 2022 r.

Opowiadanie o tym, co dzieje się tuż obok nas, ale też w miejscach odległych, o których nie słyszeliśmy nigdy wcześniej; historie, którymi żyją ludzie dobrze nam znani, ale przede wszystkim ci, o których wiemy niewiele oraz odwaga w mówieniu o sprawach trudnych, niewygodnych oraz wzniosłych czy pięknych wpisane są w DNA „Gazety Wyborczej" od jej pierwszego numeru z 1989 r. Podobnie jest w przypadku Konkursu im. Krzysztofa Millera na najlepszy fotograficzny materiał roku, organizowanego już po raz 5. przez redakcję i Fundację Gazety Wyborczej” - mówi Beata Łyżwa-Sokół, szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej" i przewodnicząca jury konkursu. „Nagradzamy odwagę patrzenia, a więc oryginalne, osobiste spojrzenie na sprawy współczesne. Doceniamy szczere i czułe opowieści zrealizowane tak blisko ludzi, jak tylko się da. Miniony rok był wyjątkowy, jeśli chodzi o wydarzenia. Większość z nas z niepokojem śledzi sytuację w Ukrainie, ale też kryzys ekonomiczny i zmiany klimatu. Interesują nas materiały na ten temat, choć jak wielu mogło się zorientować, od pierwszej edycji konkursu, wyróżniamy też historie, które nie trafiają na pierwsze strony gazet. Takim zdjęciom i autorom chcemy dać głos. Odważna fotografia inspiruje do działania, stoją za nią pytania o tu i teraz, o przyszłość, o to kim jesteśmy i co warto zmieniać. Na takie właśnie zdjęcia czekamy w 5. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera” – dodaje Łyżwa-Sokół.

Kto zasiada w jury?

Zgłoszenia do Konkursu im. Krzysztofa Millera można nadsyłać do 27 października 2022 r. W składzie jury V edycji konkursu, które na początku listopada br. wyłoni finalistów, zasiądą: producentka filmów dokumentalnych i dziennikarka BBC Ewa Ewart; szef Redakcji Fotograficznej na Europę Środkową i Wschodnią oraz Globalnie Wydarzenia Sportowe w Reuters Pictures Paweł Kopczyński; fotograf amerykańskiej agencji VII, wielokrotnie nagradzany w polskich i międzynarodowych konkursach fotografii prasowej, w tym World Press Photo, Pictures of the Year International, The Best of Photojournalism, autor książek fotograficznych, stypendysta Nieman Fellowship na Uniwersytecie Harvarda Maciej Nabrdalik; fotografka, fotoedytorka współpracująca z Bloomberg EMEA w Londynie Karolina Sekuła; fotoedytorka i projektantka książek i magazynów, związana z wydawnictwem BLOW UP PRESS, uznana za jedną z trzech Magazine Visual Editors of the Year w konkursie Pictures of the Year International (2018) (książki, które zaprojektowała zostały nagrodzone w prestiżowych konkursach, w tym Polish Graphic Design Awards, Maribor Photobook Awards, Tokyo International Foto Awards, International Photography Awards oraz nominowane m.in. do Rencontres d’Arles Book Award, PHotoESPAÑA i Prix Bob Calle du livre d’artiste) Aneta Kowalczyk; Prezes Zarządu Deutsche Bank Polska Tomasz Kowalski; Prezeska Zarządu Fundacji Gazety Wyborczej Joanna Krawczyk oraz szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej” Beata Łyżwa–Sokół jako przewodnicząca jury Konkursu.

Na przełomie listopada i grudnia br. zostanie ogłoszone nazwisko laureata lub laureatki Nagrody im. Krzysztofa Millera za 2022 r. Zwycięzca nagrody głównej - za najlepszy materiał roku otrzyma 10 tys. zł, a laureat w kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja” Nagroda Fundacji Gazety Wyborczej - 5 tys. zł.

Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Millera będzie promowany na łamach „Gazety Wyborczej”, „Dużego Formatu” i na Wyborcza.pl. Partnerami konkursu są Deutsche Bank Polska S.A. oraz Fundacja Gazety Wyborczej.

Redakcja „Gazety Wyborczej” ustanowiła Nagrodę im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia w 2018 r. Konkurs ma upamiętniać fotografa Krzysztofa Millera (1962-2016), legendę fotoreportażu wojennego i autora wielu znanych zdjęć. W ciągu ponad 25 lat fotografował on niemal wszystkie konflikty zbrojne na świecie oraz wydarzenia historyczne. Robił zdjęcia, m.in. w Afganistanie, Czeczenii, Afryce. Dokumentował przewrót w Rumunii, wojny w Gruzji i Bośni, trzęsienie ziemi w Iranie, Aksamitną Rewolucję w Czechosłowacji. W 2000 r. był jurorem World Press Photo. Autor książek „13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego” (Wydawnictwo Znak, 2013) oraz „Fotografie, które nie zmieniły świata" (Wydawnictwo Agora, 2017). Miller związany był z „Gazetą Wyborczą” od początku jej istnienia, został jednym z pierwszych pięciu fotoreporterów zatrudnionych w redakcji dziennika. Przez wiele lat razem z Wojciechem Jagielskim tworzył relacjonujący konflikty zbrojne reporterski duet.

Komentarze

Powiązane

26.05.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 26 maja (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 26 maja? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
25.05.23, 12:30
| prasa » informacje
IX edycja Konkursu TGE dla mediów Platynowe Megawaty 2022. Lista laureatów plebiscytu
Znamy zwycięzców IX edycji Konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty”. Wygranymi tegorocznej odsłony plebiscytu zostali: Dariusz Ciepiela, Robert Kiewlicz, Jakub Wiech, Wojciech Krzyczkowski oraz Bartłomiej Sawicki. Kapituła Konkursu przyznała także trzy wyróżnienia specjalne: dla Tomasza Elżbieciaka, Mateusza Kokoszkiewicza oraz redakcji Polityki Insight Energy.
25.05.23, 08:30
| prasa » informacje
150 pytań i odpowiedzi współczesnej nauki w magazynie Świat Wiedzy Extra
Po sześcioletniej przerwie na rynek powraca magazyn „Świat Wiedzy Extra” (Wydawnictwo Bauer).
25.05.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 25 maja (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 25 maja? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
24.05.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 24 maja (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 24 maja? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
23.05.23, 18:37
| radio » informacje | prasa » informacje
O tym się mówi. Nowy cykliczny raport dziennikarski IMM i Radia ZET
Radio ZET i Instytut Monitorowania Mediów (IMM) rozpoczęli współpracę w ramach projektu Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Jej efektem będzie wspólny cykliczny raport „O tym się mówi”, prezentujący publikacje o najwyższym zasięgu i cytowalności w innych mediach.
23.05.23, 13:08
| prasa » informacje | internet » informacje
Tygodnik Angora uruchomił portal Angora24.pl
Tygodnik „Angora” rozszerza swoje portfolio. Wydawnictwo uruchomiło portal Angora24.pl. Układ nowej strony ma nawiązywać do papierowego odpowiednika.
23.05.23, 11:29
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 23 maja (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 maja? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
22.05.23, 06:30
| prasa » ludzie | internet » ludzie
Marzena Tabor przechodzi do Rzeczpospolitej. Zostanie szefową redakcji online
1 czerwca br. Marzena Tabor obejmie stanowisko szefowej redakcji online „Rzeczpospolitej”. Będzie odpowiedzialna za rozbudowę i zarządzanie redakcją internetową rp.pl.
22.05.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 maja (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 22 maja? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji czasopism naukowych

Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. mediów społecznościowych – Rzecznik Prasowy

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku | Gdańsk

Przejdź do oferty

kierowniczka/kierownik działu PR

Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka | Warszawa

Przejdź do oferty
Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.