05.09.22, 12:54

Jacek Kurski niespodziewanie odwołany ze stanowiska Prezesa TVP

Fot.: Pixabay.com, licencja otwarta

Niespodziewanie Rada Mediów Narodowych odwołała Jacka Kurskiego ze stanowiska Prezesa Telewizji Polskiej – podał Onet. 


Portal Onet ustalił, że Krzysztof Czabański złożył wniosek o odwołanie Jacka Kurskiego ze stanowiska Prezesa TVP. W głosowaniu za jego odwołaniem byli wszyscy przedstawiciele PiS. Nowym prezesem TVP został Mateusz Matyszkowicz, dotychczasowy zastępca Kurskiego.

Proszony przez Onet o komentarz Krzysztof Czabański, Przewodniczący Rady Mediów Narodowych nie wskazał powodów odwołania Kurskiego. W przesłanej do wiadomości Onetu napisał tylko: "Jestem pewny, że Mateusz Matyszkowicz wzmocni merytorycznie ofertę TVP".

Nowe zadania dla Kurskiego

Na razie jedyny oficjalny komentarz ze strony Prawa i Sprawiedliwości to tweet rzecznika prasowego partii. „Zmiana na stanowisku prezesa TVP nie oznacza oczywiście negatywnej oceny dotychczasowej pracy. Już niedługo przed Jackiem Kurskim nowe zadania” – napisał Radosław Fogiel na Twiterze.

Jacek Kurski jako Prezes TVP był aktywny na Twiterze jeszcze rano. W ostatnim poście informował o bardzo udanym starcie jesiennych premier i nowości TVP. „Voice of Poland” -  2,05 mln (dwie długości przed TVN i Polsatem). Szansa na Sukces (z Sarą James) - 1,16 mln. Tak to leciało - 1,14 mln. Wojenne dziewczyny - 1,85 mln. Wszystkie pozycje liderami pasm. Dziękujemy!” – napisał Kurski. 

Egzekucja czy awans?

Jak relacjonuje Robert Kwiatkowski, członek Rady Mediów Narodowych, nic nie zapowiadało, że posiedzenie Rady zakończy się odwołaniem Kurskiego. W planach posiedzenia było m.in. wysłuchanie informacji Zarządu Telewizji Polskiej na temat inwestycji budowlanych TVP. W pewnym momencie posiedzenia, Przewodniczący RMN powiedział, że potrzebne są zmiany kadrowe w zarządzie telewizji publicznej, w związku z tym zgłosił wniosek o odwołanie Jacka Kurskiego. „Usiłowałem uzyskać jakieś informacje na temat powodów, uzasadnienie, ale oczywiście nie było mi to dane” – powiedział Kwiatkowski. Cała akcja związana z odwołaniem Prezesa i powołaniem Mateusza Matyszkowicza na to stanowisko nie trwała nawet 15 minut.
Podczas konferencji, Kwiatkowski odniósł się do pytania, czy odwołanie Prezesa TVP nie jest "wstępem do jego wielkiej kariery". „Nie wiem, (...) ale jednego jestem pewien: nie tak wygląda odejście z funkcji prezesa telewizji kogoś, kto właśnie ma zostać awansowany. To raczej wyglądało na egzekucję” – powiedział Kwiatkowski.

Jacek Kurski dziękuje 

O godz. 14.00 głos zabrał sam zdymisjonowany Prezes TVP. „Potwierdzam, że w wyniku decyzji mojego środowiska politycznego, w porozumieniu ze mną przestałem być Prezesem TVP. Wiem, że przede mną kolejne wyzwania. Telewizja, kt. oddałem 7 ostatnich lat jest dziś u szczytu potęgi, wspaniała jak nigdy. Z serca dziękuję Widzom i ludziom TVP” – napisał w tweecie Kurski.

Kurski nie pierwszy raz odwołany 

Kurski z Telewizją Polską był związany od stycznia 2016 r., kiedy to został jej szefem. Jednak już 2 sierpnia tego roku został odwołany z tego stanowiska, po czy Rada Mediów Narodowych wycofała się ze swojej decyzji. Następnie Kurski wygrał w konkursie organizowanym na Prezesa TVP i 12 października 2016 r. został wybrany Prezesem TVP. Pod koniec marca 2020 r. został odwołany z tego stanowiska, po czym chwile później został doradcą Zarządu TVP. Kurski wrócił do Zarządu TVP już w maju 2020 r., a 24 lipca tego roku został p.o. Prezesa. Oficjalnie na fotel szefa telewizji publicznej wrócił 7 sierpnia w wyniku decyzji Rady Mediów Narodowych.

Jacek Kurski objął po raz pierwszy na stanowiska szefa TVP w styczniu 2016 roku. 2 sierpnia tego samego roku został odwołany przez Radę Mediów Narodowych, która jednak po kilku godzinach wycofała się z tej decyzji.

Matyszkowicz: Moim celem jest wzbogacenie i urozmaicenie oferty TVP

W wyniku odwołania Prezesa TVP, Rada Mediów Narodowych określiła skład Zarządu jako jednoosobowy.  Nowym szefem telewizji publicznej został Mateusz Matyszowicz. „Silna i stabilna telewizja publiczna jest wielkim sukcesem dotychczasowego Zarządu. Moim celem jest kontynuowanie trafnych decyzji dla Spółki oraz wzbogacenie i urozmaicenie oferty TVP. Od wielu lat jestem związany z Telewizją Polską i wiem, że jej siłą są ludzie, którzy doskonale rozumieją jej potrzeby i wyzwania. Dlatego wierzę, że wspólnie uda nam się wzmocnić pozycję TVP jako lidera, który wyznacza trendy na rynku telewizyjnym oraz zrealizować cele i wyzwania, jakie stoją przed nami” – skomentował Mateusz Matyszkowicz, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej po zapoznaniu się z decyzją Rady Mediów Narodowych.

MATERIAŁ AKTUALIZOWANY

Komentarze

Powiązane

02.02.23, 12:04
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Iberion wygrywa w sądzie z TVP
Grupa mediowo-społecznościowa Iberion wygrała w sądzie I instancji z Telewizją Polską. Spór dotyczył materiału dziennikarskiego o wypadku samochodu Jacka Kurskiego,. byłego już prezesa TVP.
02.02.23, 07:45
| telewizja / VOD » badania rynku
Polacy planują oszczędności w wydatkach na rozrywkę i gastronomię
Z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej oszczędności gospodarstw domowych najbardziej odbiją się na wydatkach na rozrywkę i jedzenie na mieście - wynika z badania firmy doradczej Bain & Company.
01.02.23, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
FIGHTIME HD w ofercie AVIOS
Sieć IPTV AVIOS jako pierwsza w Polsce wprowadziła do oferty program FIGHTIME HD dostępny dotychczas jedynie poprzez przeglądarkę internetową.
31.01.23, 20:30
| telewizja / VOD » seriale
HBO zamawia II sezon serialu The Last of Us
Serial „The Last of Us" powróci z drugim sezonem. Serial Craiga Mazina i Neila Druckamanna to drugi największy debiut HBO w pierwszym tygodniu premiery, tuż za „Rodem smoka".
31.01.23, 08:38
| telewizja / VOD » informacje
SkyShowtime zadebiutuje w Polsce 14 lutego
SkyShowtime, nowy europejski serwis streamingowy od 14 lutego br. będzie dostępny w Polsce, a także Albanii, Czechach, Kosowie, Macedonii Północnej, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. Cena za miesięczny dostęp na polskim rynku wyniesie 24,99 zł.
30.01.23, 16:47
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
XTB będzie współpracować z Kanałem Sportowym
Kanał Sportowy rozpoczął współpracę z XTB, polską platformą inwestycyjną o zasięgu światowym.
30.01.23, 16:00
| telewizja / VOD » seriale
Cały sezon nowego serialu Lulu w reżyserii Kingi Dębskiej w Polsat Box Go
W Polsat Box Go udostępniono cały sezon nowego serialu „Lulu” z Anną Dereszowską w roli głównej. Za reżyserię i scenariusz produkcji odpowiada Kinga Dębska.
30.01.23, 07:45
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | prasa » informacje | internet » informacje
Rusza czwarta edycja konkursu dziennikarskiego #AllForJan Award
Ringier Axel Springer Polska otwiera nabór zgłoszeń do czwartej edycji konkursu #AllForJan Award. W konkursie o nagrodę im. Jána Kuciaka są wyróżniane najlepsze reportaże oraz relacje medialne nagłaśniające społecznie ważne tematy.
28.01.23, 23:11
| telewizja / VOD » informacje
Magdalena Wolińska-Riedi odsunięta od obowiązków zawodowych. TVP: słowa godzą w polską rację stanu
Włoska korespondentka Telewizji Polskiej została odsunięta od obowiązków służbowych po zamieszczonych komentarzach na Twitterze.
28.01.23, 10:25
| telewizja / VOD » informacje
Nowe pakiety abonamentowe dostępne od marca dla polskich klientów Viaplay
Od marca 2023 roku polscy subskrybenci platformy streamingowej Viaplay będą mogli wybierać spośród trzech różnorodnych i dostosowanych do ich potrzeb pakietów abonamentowych.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. komunikacji

Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów | Warszawa

Przejdź do oferty

PEŁNOMOCNIK DYREKTORA ds. MARKETINGU

Zamek Królewski w Warszawie-Muzeum | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty
Konkursy
do 04.03.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 03.03.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 02.03.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.