31.07.22, 13:56

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego na antenie Polskiego Radia

Logo Polskiego Radia, fot.: materiały prasowe

Polskie Radio włącza się w obchody w 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały specjalne audycje z archiwalnymi nagraniami oraz rozmowy z ekspertami i historykami.

1 sierpnia br., na stronie polskieradio.pl i polskieradio24.pl o godz. 17.00 odbędzie się transmisja wideo z godziny „W” w Warszawie, a o godz. 20.30 – również w Jedynce – premiera koncertu z Muzeum Powstania Warszawskiego „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Historię Powstania dzień po dniu przybliży serwis specjalny: „78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 63 dni walki. 63 dni wolności. 63 dni tragedii”, zawierający setki archiwalnych dźwięków oraz filmów ze wspomnieniami uczestników walk.

Jedynka

W Jedynce w poniedziałek, 1 sierpnia, od godz. 3.00 – w audycji „Tak to bywało” – zostanie wyemitowane specjalne wydanie „Słodkiego Radia Retro”, poświęconego piosenkom i pieśniom z czasów Powstania Warszawskiego. W specjalnym wydaniu „Sygnałów dnia” pojawią się rozmowy na temat rocznicy, m.in. z dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego Janem Ołdakowskim. Z kolei gościem „Lata z Radiem” (godz. 9.00-12.00) będzie prawnuk Mieczysława Fogga – Michał Fogg, który przybliży losy powstańczej Woli. Ponadto rocznicowa tematyka pojawi się w „Expresie Jedynki” (godz. 15.25), a o godz. 17.00 zabrzmią syreny alarmowe. W audycji „Eureka” o godz. 19.30 o bezpiecznych miejscach schronienia oraz o duchowym orężu w Powstaniu Warszawskim opowie Marcelina Koprowska – historyk, autorka książki „Życie religijne podczas Powstania Warszawskiego”. Od godz. 20.30 transmisja z placu Piłsudskiego z koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki”. Przez cały dzień Jedynka emitować będzie również nawiązujące do tematyki powstańczej - piosenki współczesnych polskich artystów, m.in. grup Lao Che, Voo Voo i Kwiatu Jabłoni.

Dwójka

W Dwójce w poniedziałek, 1 sierpnia, w audycji „To się czyta latem” (godz. 11.00), Przemysław Stippa zaprezentuje fragmenty książki „Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944”. W „Głosach z przeszłości” (godz. 12.45) Dorota Gacek i Ewa Kitlińska zaproszą słuchaczy do wysłuchania fragmentów audycji Aleksandry Łapkiewicz o powstańczych losach pisarzy. W pierwszym odcinku Juliusz Wiktor Gomulicki. Powstańczej tematyki dotyka również słuchowisko, które wyemituje Program 2 „Widziałem śmierć wszystkiego, co kocham” Iwony Rusek – w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego – w adaptacji reżysera i Małgorzaty Szymankiewicz (w obsadzie m.in. Olga Sarzyńska, Stanisław Brudny, Mateusz Weber, Marcin Stępniak).

Trójka

Temat rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego poruszany będzie 1 sierpnia także w Trójce, m.in. w specjalnych audycjach: „Zapraszamy do Trójki” w godz. 15.00-19.00, którą dziennikarze poprowadzą bezpośrednio z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w „Klubie Trójki” (21:00 – 22:00), którego gośćmi będą Jacek Marian Pawłowicz – wicedyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych; Wojciech Falkowski – historyk, dyrektor Muzeum Zamku Królewskiego oraz Tadeusz Płużański – historyk.
W poniedziałek, 1 sierpnia w Polskim Radiu 24 dominować będzie tematyka związana z tegorocznymi obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Stacja zaplanowała transmisje obchodów państwowych, relacje reporterskie i rozmowy z powstańcami warszawskimi, które poprowadzi Adrian Klarenbach. Więcej o Powstaniu w audycjach „Debata dnia” (po godz. 18.00) oraz „Towarzystwo Niepokornych” (po godz. 22.00).

Czwórka

Od godz. 7.00 w audycji radiowej Czwórki „Pierwsze słyszę” można będzie posłuchać o historii powstańczych piosenek i przygotować się do wspólnego śpiewania utworów z 1944 r. „Płytą tygodnia” będzie album „Wolne serca” Kwiatu Jabłoni, złożony z 10 coverów - z udziałem takich gwiazd jak Natalia Kukulska czy Sanah, które w ważny dla duetu sposób opowiadają o wolności. Płytę będzie można wygrać w konkursie codziennie do 5 sierpnia w audycji „Muzyczny Lunch” ( godz. 13.00-14.00). W „Stacji Nauka” (godz. 12.00) materiały i rozmowy o naukowcach i ich wynalazkach, które miały wpływ na losy Powstania Warszawskiego. W cyklu spotkań z ciekawym człowiekiem w „Czacie Czwórki” (godz. 15.00-17.00) rozmowa z harcerzami i uczestnikami Zlotu Harcerskiego odbywającego się co roku podczas rocznicy Powstania Warszawskiego. Po godz. 17.00 dziennikarze Czwórki poszukają wątków Powstania Warszawskiego w grach, a w „Strefie sportu” (godz. 21.30) relacja z 31. Biegu Powstania Warszawskiego.

Pozostałe anteny PR

W dniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego o godz. 11.00 wyemitowana zostanie w Polskim Radiu Chopin specjalna audycja, w której pojawią się pieśni powstańcze w interpretacji Chóru studentów Akademii Muzycznej w Warszawie oraz III Kwartet smyczkowy Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu Kwartetu Śląskiego. Natomiast o godz. 18.00 zostaną przywołane dźwięki jednego z najbardziej przejmujących w ekspresji polonezów Fryderyka Chopina – Poloneza es-moll op. 26 nr 2 oraz Oratorium Św. Stanisław Franciszka Liszta.

Polskie Radio Dzieciom 1 sierpnia zaprosi najmłodszych słuchaczy na „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” (godz. 18.00), w której Szymon Sławiński, autor książki „Mały powstaniec”, opowie, m.in. o tym dlaczego wybuchło Powstanie Warszawskie i jak wówczas wyglądała Warszawa. Natomiast w „Strefie rodzica” (godz. 21.00) zostanie nadana rozmowa o tym, jak zainteresować dzieci historią i jak rozmawiać o trudnych, historycznych wydarzeniach. Gościem będzie Małgorzata Czerwińska-Buczek – wolontariuszka, autorka książki „Dzieci wojennej Warszawy”.

W Polskim Radiu Kierowców uroczystości rocznicowe będą 1 sierpnia najważniejszym tematem w serwisach informacyjnych. O godz. 17.00 zabrzmią syreny alarmowe upamiętniające wybuch Powstania. W dyskusjach na antenie stacji pojawi się temat, dlaczego o godz. 17.00 w Warszawie kierowcy spontanicznie zatrzymują się na chwilę i czy to jest postawa kształtująca naszą tożsamość narodową.

Redakcje Polskiego Radia dla Zagranicy również przygotowały specjalne audycje z okazji 78. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Słuchacze będą mogli wysłuchać relacji z obchodów oraz ciekawych rozmów m.in. z ukraińskimi i białoruskimi publicystami.

Komentarze

Powiązane

31.05.23, 20:53
| radio » informacje
Polskie Radio Dzieciom i Czwórka świętują Dzień Dziecka
1 czerwca br. dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom oraz Czwórki przygotowali specjalne atrakcje i programy w związku z obchodzonym Dniem Dziecka. 
31.05.23, 15:00
| radio » informacje
Radio Zet organizuje bajkowe spotkanie z okazji Dnia Dziecka
Radio ZET przygotowuje cykl bajkowych spotkań rodzinnych organizowanych z okazji Dnia Dziecka. Imprezy odbędą się w Łodzi, Chorzowie, Bielsku-Białej i Pacanowie, a każda z lokalizacji będzie miała swojego gospodarza znanego z książek i ekranu.
31.05.23, 07:30
| radio » informacje
Rozumieć Ukrainę. Wspólny podcast Fundacji TOK FM i Fundacji im. Stefana Batorego
31 maja br. swoją premierę będzie miał pierwszy odcinek nowego podcastu - wspólnej produkcji Fundacji TOK FM oraz Fundacji im. Stefana Batorego - "Rozumieć Ukrainę".
30.05.23, 19:57
| radio » informacje
110. rocznica urodzin Jerzego Wasowskiego na antenie Dwójki
31 maja br. przypada 110. rocznica urodzin Jerzego Wasowskiego. Z tej okazji Program 2 Polskiego Radia przypomni postać tego kompozytora, radiowca, współtwórcy Teatrzyku Eterek i Kabaretu Starszych Panów.
30.05.23, 06:30
| radio » informacje
Radio 357 rozwija ofertę podcastową
Radio 357 rozwija ofertę podcastową. Wśród sześciu nowości znajduje się m.in. podcast o grupie The Beatles, a także “Stacja Arsenalna” - pierwszy podcast w języku ukraińskim.
29.05.23, 18:23
| radio » informacje
Bajki słuchaczy w Dzień Dziecka w Radiu Nowy Świat
Radio Nowy Świat w Dzień Dziecka zaprezentuje na swojej antenie bajki napisane przez słuchaczy stacji.
29.05.23, 13:28
| radio » informacje
RMF FM zaprasza do Słodyczowa w Krakowie z okazji Dnia Dziecka
1 czerwca br. w Krakowie radio RMF FM zaprasza do krainy pełnej słodyczy – Słodyczowa. Na antenie pojawią się hity ze szkolnych dyskotek słuchaczy, a prezenterzy rozgłośni przebiorą się za postaci z bajek.
29.05.23, 06:30
| radio » informacje
Polskie Radio 24 uruchomiło multimedialne studio
Polskie Radio 24 dysponuje nowym, multimedialnym studiem. Wykorzystanie zaawansowanych technologii w zakresie zastosowanych systemów i wykonawstwa pozwoliło na uzyskanie nowoczesnego wystroju wnętrza, równolegle ze znakomitą akustyką studia.
28.05.23, 13:15
| radio » informacje
Jedynka i Trójka ruszyły z plenerowymi programami
W sobotę, 27 maja br. Jedynka oraz Trójka wyemitowały plenerowe audycje w ramach odbywającego się „Święta Kwitnących Jabłoni” w Grójcu. Podczas letniego cyklu wydarzeń specjalnych reporterzy odwiedzą: Kraśnik, Brodnicę, Międzyzdroje, Białystok, Ciechanowiec, Radom, Myszyniec, Kutno i Skierniewice.
25.05.23, 06:30
| radio » informacje
Lato #naMAXXa. Szósta trasa koncertowa RMF MAXX
RMF MAXX w tym roku wyruszy już w szóstą edycję trasy koncertowej „Lato #naMAXXa”. Na słuchaczy czekać będą darmowe koncerty polskich gwiazd. Stacja na początek zawita do Wałbrzycha.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

kierowniczka/kierownik działu PR

Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Strefa Kultury Wrocław | Wrocław

Przejdź do oferty

Stanowisko ds. filmu

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 07.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 05.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 02.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.