15.07.22, 21:00

Weekend z Kilarem w Dwójce w 90. rocznicę urodzin kompozytora

Zapowiedź weekendu w Dwójce, fot.: materiały prasowe

Z okazji zbliżającej się 90. rocznicy urodzin Wojciecha Kilara Program 2 Polskiego Radia przygotował specjalny blok audycji, w których przypomni życie i twórczość wybitnego kompozytora. „Weekend z Kilarem w Dwójce” zaplanowano na sobotę i niedzielę 16-17 lipca br.

Od poniedziałku, 11 lipca, Dwójka emituje w „Głosach z przeszłości” (codziennie, do piątku 15 lipca – o godz. 12.45) wspomnienia kompozytora. To archiwalny cykl gawęd Kilara nagranych dla Programu 2 Polskiego Radia, w których m.in. opowiada on o lwowskim okresie swojego życia, nauce kompozycji i pracy nad najsławniejszymi dziełami. Z kolei w piątek, 15 lipca, twórczość artysty przypomniał Andrzej Sułek. W audycji „Dwudźwięki na 85 obrotów” można było usłyszeć dzieła Wojciecha Kilara w nagraniach z archiwów Polskiego Radia. W programie wykonania z lat 1956-1983 – z udziałem m.in. Chóru Filharmonii Śląskiej, WOSPRiTV, Orkiestry Symfonicznej Państwowej Filharmonii Śląskiej oraz Zespołu Śląsk. O wyjątkowości tych nagrań świadczy fakt, że pojawia się w nich Wojciech Kilar – jako wykonawca swoich dzieł (partia fortepianu w Sonacie na róg i fortepian oraz w II Symfonii „Sinfonii concertante” na orkiestrę i fortepian; obydwa nagrania z 1956 roku).

W ramach „Weekendu z Kilarem” Przemysław Psikuta zaprosi – w sobotniej audycji „Duża czarna” – na spotkanie z Wojciechem Barcikowskim. Radiowy archiwista zaprezentuje pierwsze nagrania kompozytora z płyt analogowych – z serii „Kronika Warszawskiej Jesieni”. Usłyszeć będzie można, m.in. utwory Maestro pod kierownictwem wybitnych polskich dyrygentów, m.in.: Andrzeja Markowskiego, Witolda Rowickiego czy Antoniego Wita. Emisja od godz. 13.00. Tego samego dnia, w „Letniej promenadzie” (godz. 19.00-22.00), Marcin Majchrowski przypomni takie dzieła kompozytora, jak m.in. IV Symfonię „Sinfonia de motu”, Choralvorspiel [Preludium chorałowe] na orkiestrę kameralną oraz I Koncert fortepianowy.
W niedzielę, 17 lipca, o godz. 10.00 usłyszeć będzie można w Dwójce Magnificat Kilara – wykonany i zarejestrowany w 2007 r.u na Jasnej Górze, czyli miejscu, gdzie kompozytor świętował corocznie swoje urodziny. Wykonanie: Chór Polskiego Radia, Chór Filharmonii Śląskiej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia oraz soliści; dyryguje Łukasz Borowicz.
Z kolei w „Muzyce w kadrze” (od godz. 11.00) Mariusz Gradowski zaprezentuje kompozycje do filmów Wojciecha Kilara i porozmawia o tej odsłonie jego twórczości z Magdaleną Miśką-Jackowską i Krzysztofem Zanussim.

Na finał „Weekendu z Kilarem” – w „Letniej promenadzie” – nagrana w 2012 r. rozmowa z kompozytorem „Im wędrujemy wyżej, stajemy się lepsi!”. Muzyczną ilustracją audycji Marcina Majchrowskiego (początek o godz. 20.00) będą dzieła Wojciecha Kilara, w tym słynny „Krzesany”.

Kim jest Wojciech Kilar?

Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie. W 1955 r. ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, gdzie studiował grę na fortepianie i kompozycję w klasie Bolesława Woytowicza. Edukację muzyczną uzupełniał w latach 1959-1960 jako stypendysta rządu francuskiego w Paryżu, gdzie uczył się kompozycji u Nadii Boulanger. Karierę kompozytora rozpoczął pod koniec lat 50. na festiwalu Warszawska Jesień. Od początku lat 60. współtworzył, wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim, polską szkołę awangardową oraz nowy kierunek we współczesnej muzyce, zwany sonoryzmem. W 1974 r. skomponował swój słynny poemat symfoniczny „Krzesany”. Od tamtego czasu uchodził za czołowego przedstawiciela polskiej awangardy muzycznej. Na jego wczesne kompozycje wpływ miały m.in. twórczość Igora Strawińskiego i Beli Bartoka oraz jazz. Do najważniejszych utworów Kilara należą „Riff 62” na orkiestrę (1962), „Generique” na orkiestrę (1963), „Diphtongos” na chór mieszany i orkiestrę (1964), „Training 68” na klarnet, puzon, wiolonczelę i fortepian (1968), „Przygrywka i kolęda” na cztery oboje i smyczki (1972), „Kościelec 1909” – poemat symfoniczny poświęcony Mieczysławowi Karłowiczowi, wybitnemu kompozytorowi, który w 1909 r. w wieku 33 lat zginął pod lawiną pod Kościelcem (1976), „Angelus” na sopran, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1982-1984), „Orawa” na kameralną orkiestrę smyczkową (1986) oraz „Missa pro pace” na sopran, alt, tenor, bas, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1999-2000).
Wojciech Kilar był także niezwykle cenionym kompozytorem muzyki filmowej – współpracował z wieloma sławnymi reżyserami, m.in.: Francisem Fordem Coppolą, Jane Campion, Romanem Polańskim, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Zanussim, Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim. Zmarł 29 grudnia 2013 r. w wieku 81 lat.

Komentarze

Powiązane

28.09.23, 11:00
| radio » informacje | prasa » informacje
Dziennikarz dla planety. Konkurs o Nagrodę Radia Zet z nową kategorią
Konkurs o Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego po raz kolejny rozszerza swoją formułę. W tym roku nagrodzi również dziennikarzy za ich działalność w zakresie odpowiedzialności klimatycznej.
27.09.23, 08:30
| radio » ludzie
Vivian Mohr Prezesem Bauer Media Audio
Vivian Mohr opuszcza stanowisko dyrektora finansowego i dyrektora operacyjnego pionu OCP Bauer Media Group (porównywarki internetowe) i obejmuje funkcję prezesa Bauer Media Audio, do którego w Polsce należy Grupa RMF.
27.09.23, 07:30
| radio » informacje
Świat wyborów. Rusza podcast TOK FM i kolektywu Outriders
TOK FM i kolektyw Outriders przygotowują wspólny podcast „Świat wyborów”. Prowadzący - Anna i Jakub Górniccy - w każdym odcinku przyjrzą się wybranym kampaniom wyborczym na świecie.
27.09.23, 06:30
| radio » ludzie
Katarzyna Piecuch dyrektorką marketingu Grupy Eurozet
Katarzyna Piecuch objęła stanowisko dyrektorki marketingu w Grupie Eurozet . Odpowiada za działania marketingowe i realizację strategii komunikacji połączonej Grupy Radiowej Agory i Eurozetu.
25.09.23, 09:00
| radio » ludzie
Piotr Sworakowski przechodzi z Meloradia do Radia Pogoda
Piotr Sworakowski dołączył do zespołu Radia Pogoda. Poprowadzi codzienne pasmo od 10.00 do 15.00.
23.09.23, 15:25
| radio » informacje
Cugowski Akustycznie. Koncert Piotra Cugowskiego w Trójce
W niedzielę, 24 września br. o godz. 20.05 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbędzie się koncert Piotra Cugowskiego, który zagra m.in. przedpremierowe utwory. Transmisja koncertu została zaplanowana na antenie Programu 3 Polskiego Radia.
22.09.23, 07:30
| radio » informacje
Jazz dla ciebie. Cykl koncertów wraca na antenę RDC
W poniedziałek, 25 września br., po godz. 19:00 w Studiu Radia dla Ciebie odbędzie się koncert pt. "Cały świat". Zaśpiewa Iza Połońska, a towarzyszył jej będzie pianista Marcel Baliński. Będzie to pierwszy koncert z powracającego cyklu „Jazz dla Ciebie”.
19.09.23, 13:01
| radio » badania rynku
Radio Eska najchętniej słuchaną siecią radiową. Spadek RMF MAXX
Najpopularniejszą siecią radiowa pozostaje Radio Eska - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 czerwca 2023 r. do 31 sierpnia 2023 r. (sieci radiowe).
19.09.23, 10:48
| radio » informacje
Dzień po wyborach. Nowy podcast TOK FM i Polityki Insight
Radio TOK FM i Polityka Insight uruchomiły wspólnie nowy podcast polityczny "Dzień po wyborach" . Maciej Głogowski wraz z ekspertami rozmawia o możliwych scenariuszach powyborczych.
18.09.23, 14:43
| radio » informacje | internet » informacje
Onet uruchomił Radio Onet na wybory
Ruszyło Radio Onet z codzienną ramówką przygotowaną specjalnie z okazji nadchodzących wyborów parlamentarnych. Portal przygotował również serwis wyborczy, a także codzienny newsletter wyborczy.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 01.11.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.