14.07.22, 07:00

Dentsu: wzrost wydatków reklamowych na świecie o 8,7 proc.

Fot.: Pixabay.com, licencja otwarta

Mimo trudnej sytuacji gospodarczej na całym świecie grupa reklamowa dentsu przewiduje w najnowszym raporcie Ad Spend, że globalne wydatki na reklamę wzrosną w tym roku o 8,7 proc. W rejonie CEE będzie to aż o 12,2 proc., co oznacza, że obszar ten to trzeci najbardziej dynamicznie rozwijający się rynek na świecie, zaraz po Indiach i USA. Według najnowszych prognoz w 2023 r. rynek reklamy ma wzrosnąć o 5,4 proc., a w 2024 r. o kolejne 5,1 proc.

Jak prognozuje dentsu, wynik 12,2 proc. plasuje nasz region za Indiami, ale niemal na równi z Ameryką Północną. Co ciekawe, Europa Wschodnio-Centralna w ubiegłym roku odnotowała wzrost o 25 proc., a prognozowany wynosił jedyne 5 proc.

Na bieżącą sytuację w branży komunikacji ma wpływ wiele czynników: inflacja, zmiany polityczne na świecie czy Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Mimo to eksperci dentsu przewidują ożywienie rynku reklamy zarówno w tym roku, jak i nadchodzącym 2023 i 2024. Raport został skorygowany o 0,4 p.p. względem wcześniejszej prognozy na 2022 rok (9,1 proc.).

Jak wiadomo, „w prognozowaniu najtrudniejsze jest to, że dotyczy to przyszłości”. W obecnej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej wysiłek, na który zdecydowali się nasi koledzy z dentsu international, jest tym bardziej brawurowy. Delikatna korekta prognoz z początku roku świadczy o tym, że z szerszej, globalnej perspektywy nastroje są mimo wszystko bardziej optymistyczne niż w kraju. A jeśli tak, to warto zwrócić uwagę na alternatywne sposoby poszukiwania dotarcia do odbiorców, takie jak sponsoring czy eksploracja dynamicznie rosnącego rynku audio (podcasty!). W sytuacji ciągłej przewagi popytu nad podażą na rynku TV oraz biorąc pod uwagę czekające nas wydarzenia ogniskujące uwagę milionów ludzi (WC 2022 Katar) są ku temu co najmniej dwa ważne powody” – mówi Jacek Celiński, Head of Media & Performance Line.

Digital siłą napędową

Marki potrzebują obecnie jasnego ustalania priorytetów wydatków w kanałach, które zapewnią im zarówno elastyczność, jak i zwrot z inwestycji. Jak wynika z raportu, to digital napędzają wzrost wydatków w 2022 r. – aż o 14,2 proc., osiągając wartość 409,9 mld dolarów. Tym samym media cyfrowe stanowią 55,5 proc. wszystkich inwestycji w reklamę. To format video wykazuje największą tendencję wzrostową (+23,4 proc.). W tendencji wzrostowej są też media społecznościowe (+21,9 proc.), programmatic (+19,9 proc.) oraz wyszukiwarki (+12,9 proc.).

Pogrzebu tradycyjnych mediów na razie nie będzie 

Jak podkreśla dentsu, media tradycyjne wciąż będą kluczowe dla wzrostu wydatków na reklamę. Telewizyjna ma wzrosnąć nawet o 3,6 proc. – do wartości 192,8 mld dolarów. Dwucyfrowy wzrost ma z kolei odnotować OOH i kina. Na znaczeniu ma zyskać również radio. To głównie zasługa powrotu do biur i częstszego korzystania z tego medium. Ma wzrosnąć nawet o 5 proc. w ciągu roku – gdzie poprzednia prognoza dopuszczała wzrost o jedyne 2 proc. Spadną natomiast wydatki na reklamę prasową.

Indie rosną najszybciej

Biorąc pod uwagę regiony, największym będzie Ameryka – z wydatkami na poziomie 329,6 mld dolarów. Europa Środkowo-Wschodnia ma odnotować przyrost 12,2 proc. r/r, co daje wartość 8,5 mld dolarów. To optymistyczna prognoza, bo w styczniu raport zakładał wzrost o 11,4 proc. Przyszłe lata dla tego regionu mają również wykazywać tendencję wzrostową – w 2023 r. o 11,6 proc., a w 2024 – o 10,9 proc.

Z kolei wśród najszybciej rosnących państw prym wiodą Indie (ze wzrostem 16 proc.), Stany Zjednoczone (+12,8 proc.) oraz Brazylia (9 proc.). Jeśli natomiast chodzi o nakłady przeznaczane przez poszczególne branże, największy wzrost wydatków przewidziany jest w sektorze technologicznym i handlu detalicznym.

O raporcie:
Raport dentsu Global Ad Spend Forecast to cykliczna, wydawana dwa razy w roku publikacja, która łączy w sobie dane z blisko 60 rynków.

Komentarze

Powiązane

26.05.23, 18:26
| reklama & PR » informacje
Specjalne menu z kwaśnymi dżemami Łowicz w restauracjach grupy FoodX
Marka Łowicz zaprezentowała extra kwaśną wkładkę do menu. Wraz z grupą FoodX, do której należą, m.in. Mr. Pancake, Pizza Boyz i Ghost Burgers, Łowicz przygotował specjalną ofertę, a jej bazą są nowości marki: Dżem Extra Kwaśny Jabłko i Wiśnia z Czarną Porzeczką. Kwaśnych propozycji będzie można spróbować w pięciu polskich miastach.
26.05.23, 15:13
| reklama & PR » informacje
Blue Media rozpoczyna rebranding do marki Autopay
Firma Blue Media rozpoczyna rebranding nowej marki parasolowej Autopay. Do prac nad strategią komunikacji i kreacją zaangażowane zostały agencje: Brand New Attitude (BNA), 2012 Agency, eCommerce Team oraz agencja PR Profeina. W pracy nad strategią marki oraz całym procesem rebrandingu firmę wspiera agencja CPC Brand Consultants.
26.05.23, 13:46
| reklama & PR » ludzie
Marta Błaszkiewicz przechodzi do agencji mediowej MIDO
Marta Błaszkiewicz dołącza do zespołu agencji mediowej MIDO na stanowisku Digital Director. 
26.05.23, 12:33
| reklama & PR » informacje
Samsung partnerem tytularnym turnieju Ultraliga
Samsung został partnerem tytularnym prestiżowych rozgrywek esportowych w regionie. Ultraliga zmienia się w Samsung Galaxy Ultraliga. Umowa obowiązuje do końca 2023 r. 
26.05.23, 10:05
| reklama & PR » informacje
Cut The Mustard z kolejną kampanią dla Skinoren
W wyniku wygranego przetargu, Cut The Mustard ponownie przygotowała kreację do kampanii marki Skinoren. W oparciu o autorską ideę kreatywną „Sprawdzony sposób na trądzik” powstało digitalowe wideo, w którym marka podkreśla, że jest lekiem i w przeciwieństwie do wielu „domowych” sposobów na trądzik, działa, a nie łagodzi objawy.
26.05.23, 08:20
| reklama & PR » informacje
VeloBank promuje kredyt gotówkowy bez wychodzenia z domu
Trwa kampania produktowo-wizerunkowa VeloBanku, która promuje kredyt gotówkowy bez wychodzenia z domu. Spoty reklamowe i działania w internecie skupiają się na korzyściach łatwego i wygodnego finansowania wydatków wakacyjnych. Kampania odwołuje się do strategii banku i „Świata Bardziej Velo”, gdzie nowoczesne i proste rozwiązania finansowe ułatwiają codzienne życie.
26.05.23, 06:30
| reklama & PR » informacje
#IKEAStarterPack. Kampania IKEA stworzona przez Gen Z dla Gen Z
W nowej kampanii #IKEAStarterPack, stworzonej przez Gen Z dla Gen Z, młodzi twórcy pokazują jak produkty z IKEA pomagają im na starcie – niezależnie od tego, czy to start w nowym mieszkaniu, czy start nowej zajawki.
25.05.23, 20:09
| reklama & PR » informacje
Wilno rozpoczyna kampanię z okazji 700-lecia miasta
Wilno obchodzi swoje 700-lecie. Dlatego miasto opublikowało filmik z humorystycznymi przeprosinami za hałas dla sąsiadów w Polsce. Wideo jest częścią kampanii „Przepraszamy, Sąsiedzie, w tym roku będziemy głośni” i zaprasza sąsiadów do wzięcia udziału w licznych tegorocznych imprezach rocznicowych.
25.05.23, 14:30
| reklama & PR » ludzie
Grzegorz Łaguna Dyrektorem ds. Komunikacji i Rzecznikiem Prasowym Grupy Polenergia
Grzegorz Łaguna, do niedawna Rzecznik Prasowy Kulczyk Foundation, objął stanowisko Dyrektora ds. Komunikacji i Rzecznika Prasowego Grupy Polenergia. 
25.05.23, 13:34
| reklama & PR » ludzie
Milena Urbańska w ekipie agencji mediowej Zenith
Milena Urbańska dołączyła do agencji mediowej Zenith (Publicis Groupe) i objęła stanowisko Communications & Business Dyrektorki w zespole Zenith Plus.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. mediów społecznościowych – Rzecznik Prasowy

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku | Gdańsk

Przejdź do oferty
Konkursy
do 25.06.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 23.06.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.