13.07.22, 14:25

Pierwsza noc Promsów w Dwójce prosto z Royal Albert Hall

Noc Promsów w Dwójce prosto z Royal Albert Hall, fot.: materiały prasowe

Program 2 Polskiego Radia przeprowadzi w piątek, 15 lipca br., transmisję pierwszego wieczoru Promsów z Royal Albert Hall. Tegoroczną odsłonę koncertów promenadowych zainauguruje Requiem Giuseppe Verdiego – w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej BBC i znakomitych solistów. Przez całe lato Dwójka będzie transmitować wydarzenia z największego na świecie letniego festiwalu muzyki poważnej, który co roku organizowany jest w Londynie.

The Proms to cykl koncertów muzyki klasycznej zorganizowany po raz pierwszy w 1895 r. Od 1927 r., z krótką przerwą, wydarzenie to realizowane jest przez BBC – obecnie główny nurt festiwalowych koncertów toczy się w londyńskiej Royal Albert Hall, ale Promsy obecne są także w innych miejscach i miastach, m.in.: Belfaście, Birmingham, Bristolu, Cardiff, Glasgow, Liverpoolu.

Swą popularność Promsy zawdzięczają nie tylko bogatej i różnorodnej ofercie programowej, ale także obecności najciekawszych „twarzy” światowej muzyki i zamiłowaniu Brytyjczyków do muzyki poważnej oraz ich umiejętności celebrowania wydarzeń artystycznych. Koncerty promenadowe są niezwykle popularne także wśród osób, które na co dzień nie słuchają muzyki poważnej – The Proms był pierwszym festiwalem na świecie przeznaczonym dla wszystkich, bez względu na status społeczny czy materialny. Masowość imprezy (duża liczba uczestników, transmisje radiowe i telewizyjne) łączy się z dbałością o najwyższy poziom artystyczny. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się widowiskowy finał cyklu – znany jako „The Last Night of the Proms”.

Podczas wieczoru inaugurującego tegoroczną odsłonę Promsów zabrzmi Messa da Requiem Giuseppe Verdiego – dzieło skomponowane dla uczczenia pamięci Alessandro Manzoniego – wielkiego poety i patrioty włoskiego. Premiera odbyła się 22 maja 1874 r. w Kościele św. Marka w Mediolanie. Następnie utwór wykonano w tamtejszej La Scali. Wybór tego utworu wraz z towarzyszącym mu przesłaniem na otwarcie Festiwalu, to zarazem niewątpliwe znak czasów, w których żyjemy.
W Royal Albert Hall mszę żałobną Verdiego wykonają Chór i Orkiestra Symfoniczna BBC pod dyr. Sakari Oramo. Soliści: Masabane Cecilia Rangwanasha – sopran, Jennifer Jennifer Johnston – mezzosopran, Freddie De Tommaso – tenor, Kihwan Sim – bass-baryton.

Zaplanowano aż 84. koncerty

Podczas tegorocznych Promsów odbędą się 84. koncerty. Do repertuaru wydarzenia powrócą też prezentacje międzynarodowych orkiestr, w tym nowo utworzonej Ukraińskiej Orkiestry Wolności. Festiwal wpisano w obchody stulecia BBC.
Transmisję inauguracyjnego wieczoru Promsów w Programie 2 Polskiego Radia zaplanowano na piątek, 15 lipca br., od godz. 20.30 – w ramach audycji „Filharmonia Dwójki”. Prowadzenie pasma – Jacek Hawryluk.

Komentarze

Powiązane

23.09.23, 15:25
| radio » informacje
Cugowski Akustycznie. Koncert Piotra Cugowskiego w Trójce
W niedzielę, 24 września br. o godz. 20.05 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbędzie się koncert Piotra Cugowskiego, który zagra m.in. przedpremierowe utwory. Transmisja koncertu została zaplanowana na antenie Programu 3 Polskiego Radia.
22.09.23, 07:30
| radio » informacje
Jazz dla ciebie. Cykl koncertów wraca na antenę RDC
W poniedziałek, 25 września br., po godz. 19:00 w Studiu Radia dla Ciebie odbędzie się koncert pt. "Cały świat". Zaśpiewa Iza Połońska, a towarzyszył jej będzie pianista Marcel Baliński. Będzie to pierwszy koncert z powracającego cyklu „Jazz dla Ciebie”.
19.09.23, 13:01
| radio » badania rynku
Radio Eska najchętniej słuchaną siecią radiową. Spadek RMF MAXX
Najpopularniejszą siecią radiowa pozostaje Radio Eska - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 czerwca 2023 r. do 31 sierpnia 2023 r. (sieci radiowe).
19.09.23, 10:48
| radio » informacje
Dzień po wyborach. Nowy podcast TOK FM i Polityki Insight
Radio TOK FM i Polityka Insight uruchomiły wspólnie nowy podcast polityczny "Dzień po wyborach" . Maciej Głogowski wraz z ekspertami rozmawia o możliwych scenariuszach powyborczych.
18.09.23, 14:43
| radio » informacje | internet » informacje
Onet uruchomił Radio Onet na wybory
Ruszyło Radio Onet z codzienną ramówką przygotowaną specjalnie z okazji nadchodzących wyborów parlamentarnych. Portal przygotował również serwis wyborczy, a także codzienny newsletter wyborczy.
18.09.23, 11:01
| radio » informacje
Urodzinowa trasa Radia ZET. Stacja spełni wybrane życzenia słuchaczy
Radio ZET rusza w swoją urodzinową trasę po Polsce. 28 września br. stacja skończy 33 lata.
17.09.23, 13:00
| radio » informacje
48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni na antenach Jedynki i Trójki
W dniach 18 – 23 września br. odbędzie 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Jedynka i Trójka zaplanowały rozmowy, audycje plenerowe i relacje dziennikarskie z wydarzenia.
17.09.23, 09:00
| radio » informacje
Skarb. Pierwsze słuchowisko kryminalne w ofercie Radia 357
Radio 357 rusza z emisją pierwszego słuchowiska kryminalnego „Skarb”, którego scenariusz oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Produkcja powstała wspólnie z Krajm Story.
15.09.23, 11:45
| radio » informacje
Muzyczne wybory. Gwiazdy rządzą w Radiu Złote Przeboje
Słuchacze Radia Złote Przeboje będą mogli wziąć udział w muzycznych wyborach z udziałem artystów. Zwieńczeniem akcji "Gwiazdy rządzą w Radiu Złote Przeboje" będzie "Wielki muzyczny wieczór wyborczy".
14.09.23, 18:04
| radio » informacje
Tu się dzieje! Radio ZET promuje jesienną ramówkę
Pod hasłem "Tu się dzieje!" rusza kampania reklamowa Radia Zet, która będzie promowała jesienną ramówkę stacji. Działania promocyjne obejmą telewizję, sieci kin, internet oraz nośniki reklamy zewnętrznej.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty
Konkursy
do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 26.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.